تفاوت آنژیوگرافی و اکوکاردیوگرافی

تفاوت آنژیوگرافی و اکوکاردیوگرافی

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

در دهه های گذشته و سالیان اخیر پیشرفت تکنولوژی در تمامی سطوح جامعه سرعت زیادی یافته و به طرق مختلف در خدمت به مردم یاری رسان بوده است. در این زمینه پزشکی نیز از این قائده مستثنی نبوده و کمک های شایانی در زمینه های مختلف به این علم گردیده است. از جمله دستگاه هایی که در زمینه تشخیص بیماری ها ورود کرده و توانسته به پزشکان در شاخه های شناسایی، تشخیص و درمان بیماری ها یاری برساند. در مقاله پیش رو از وب سایت  بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب قصد داریم اطلاعاتی پیرامون دستگاه های آنژیوگرافی و اکوکاردیوگرافی، کارایی هر کدام و تفاوت آنژیوگرافی و اکوکاردیوگرافی  در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

عمل آنژیوگرافی چیست و چه کارایی دارد؟

یکی از دستگاه های پرکاربردی که در تشخیص و درمان بیماری های قلبی، عروقی و مغزی کارایی بسیار بالایی دارد دستگاه آنژیوگرافی می باشد. این دستگاه در تشخیص عروقی که تنگ یا مسدود شده اند کمک می کند. در شناسایی و تشخیص به پزشکان یاری می رساند. در ادامه هدف ما بررسی تفاوت آنژیوگرافی و اکوکاردیوگرافی است.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص انژیوگرافی قلب

تفاوت آنژیوگرافی و اکوکاردیوگرافی

تفاوت آنژیوگرافی و اکوکاردیوگرافی

روش انجام آنژیوگرافی چیست؟

در عمل آنژیوگرافی یک کانتر از طریق شریان کشاله ران و یا شریان دست وارد بدن می شود. این شریان ها از سرخرگ های اصلی بدن می باشند. این کانتر توسط پزشک متخصص بعد از یک برش در شریان اصلی به قسمت مغز یا قلب و یا هر نقطه از بدن نیاز باشد هدایت می شود. همزمان ماده کنتراست (حاجب) نیز از طریق کانتر وارد رگها خواهد شد و موجب می شود که رگ ها در زیر اشعه ایکس واضح تر دیده شوند. با انجام عمل آنژیوگرافی پزشک متخصص متوجه انسداد در رگ ها خواهد شد که در ادامه بهترین تصمیم را برای درمان خواهد گرفت. در نهایت اکر پزشک تشخیص دهد که گرفتگی رگ با زدن بالون و گذاشتن فنر(استنت) قابل درمان نیست دستور عمل باز را خواهد داد.

تفاوت آنژیوگرافی و اکوکاردیوگرافی

تفاوت آنژیوگرافی و اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی چیست؟

برای اطلاع از تفاوت آنژیوگرافی و اکوکاردیوگرافی، به بررسی مفهوم اکوکاریوگرافی می پردازیم. در مورد اکوکاردیوگرافی بایستی کفت نوعی تصویربرداری است که برای تشخیص وضعیت قلب، مشکلات و بیماری های مربوط به آن صورت می گیرد. تصویربرداری که از طریق اکوکاردیوگرافی صورت می گیرد توسط امواج مافوق صوت می باشد و به پزشک در تشخیص مشکلات قلبی کمک می کند.

بیشتر بخوانید: مراکز انجام اکو قلب

تفاوت آنژیوگرافی و اکوکاردیوگرافی

در مورد تفاوت آنژیوگرافی و اکوکاردیوگرافی بایستی به موارد زیر اشاره کنیم:

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
ویژگی بهترین متخصص قلب چیست؟

اکوکاردیو گرافی نوعی آزمایش می باشد که برای تشخیص مشکلات قلبی و به صورت سرپایی در مطب یا بیمارستان صورت می گیرد و نیاز به اقدامات پیش زمینه ای نخواهد داشت. اکوکاردیوگرافی فقط جنبه تشخیصی دارد. به پزشک کمک می کند که مشکلات عروقی، دریچه، ماهیچه های قلب و آئورت را به صورت دقیق بررسی کند. آزمایش اکوکاردیوگرافی از طریق امواج مافوق صوت و از طریق قفسه سینه و در صورت نیاز به حساسیت بیشتر از طریق مری صورت می گیرد.

در تفاوت آنژیوگرافی و اکوکاردیوگرافی، باید گفت آنژیوگرافی روشی بسیار دقیق می باشد. حتما بایستی توسط پزشک متخصص در بخش انژیوگرافی و در بیمارستان صورت گیرد. آنژیوگرافی در اصل نوعی عمل جراحی محسوب می گردد که در طی آن پزشک متخصص از طریق برش بر روی شریان ، کانتر لوله ای را وارد بدن می کند و به سمت قلب، مغز و یا نقاط دیگری از بدن فرستاده می شود. در آنژیوگرافی تصویر مستقیم از داخل رگ گرفته می شود. نقطه عطف و مزیت دیگر آنژیوگرافی در این است که اگر تنگی شدید و یا گرفتگی رگ وجود داشته باشد پزشک می تواند درمان که شامل بالون زدن و استنت گذاری است را انجام دهد و به نوعی آنژیوگرافی با هدف  بازکردن رگهای گرفته شده نیز می باشد.

آنژیوگرافی در بیمارانی به کارگرفته می شود که مشکوک به کرفتگی و تنگی رگ های کرونری بوده و نتایج تست ورزش، اکوکاردیوگرافی،  نوار قلب و دیگر تست ها پیش درآمد توصیه به انجام آن  است.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی تفاوت آنژیوگرافی و اکوکاردیوگرافی پرداختیم. با توجه به توضیحات داده شده تشخیص انجام اکوکاردیوگرافی و یا آنژیوگرافی با پزشک متخصص و بهترین دکتر قلب می باشد. در صورتی که پزشک هر کدام را صلاح دید بایستی ارجحیت نظر ایشان باشد. چرا که مدل های مختلفی از سیستم اکو و سایر روش های تشخیصی درمانی وجود دارد. هر کدام از آن ها مزایا و شرایط خاص خود را دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 3 =