انسداد قلب

بلوک قلب چیست؟ انواع بلوک قلب + راه های پیشگیری از آن

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

بلوک قلب چیست؟

بلوک قلب- بلوک قلب باعث می شود قلب نتواند خون را به درستی از طریق سیستم گردش خون پمپ کند.

بلوک قلب

در بلوک قلب، قلب به طور نامنظم و آهسته تر از حد معمول می تپد .

این به دلیل تأخیر ، انسداد یا اختلال در مسیری است که تکانه های الکتریکی از آن عبور می کنند. می تواند در نتیجه آسیب به قلب ایجاد شود. در صورت بروز مشکل می توانید به بهترین متخصص انژیوگرافی قلب مراجعه نمایید.

بلوک AV یا بلوک شاخه بر سیستم الکتریکی قلب تأثیر می گذارد. این بیماری با بیماری عروق کرونر که عروق خونی قلب را تحت تاثیر قرار می دهد متفاوت است.

بلوک قلب تکانه های الکتریکی قلب را مختل می کند. قلب انسان سالم در حدود 60 تا 100 بار در دقیقه می تپد. ضربان قلب انقباضات ماهیچه های قلب است که خون را به بدن هل می دهد.

به طور معمول، هر انقباض ماهیچه قلب توسط سیگنال های الکتریکی کنترل می شود که از دهلیزها، یا حفره های فوقانی قلب، به بطن ها یا حفره های پایینی منتقل می شود.

بیشتر بخوانید : علائم نارسایی قلب

انواع بلوک قلب

 

انواع انسداد قلب

سه نوع بلوک قلب در بدن وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد.

انسداد قلب درجه اول شامل اختلالات جزئی در ضربان قلب می شود. این کم خطرترین نوع انسداد قلب است و به طور کلی نیازی به درمان ندارد.

در بلوک درجه دو بیمار ممکن است احساس سرگیجه کند یا ممکن است به ضربان ساز نیاز داشته باشد. ممکن است بطن منقبض نشود، زیرا ضربه دهلیزی به بطن ها نمی رسد.

انسداد قلب درجه سوم یا کامل زمانی است که سیگنال های الکتریکی بین حفره های بالا و پایین قلب حرکت نمی کنند. بدون ضربان ساز، خطر جدی ایست قلبی وجود دارد. در این صورت به بهترین متخصص انژیوگرافی قلب مراجعه نمایید.

قلب

علل بلوک قلبی

در قلب سالم، تکانه های الکتریکی که در داخل ماهیچه قلب حرکت می کنند، به آن دستور می دهند که منقبض شود یا بتپد. تکانه ها در امتداد یک مسیر، از حفره های فوقانی قلب، از طریق گره دهلیزی – بطنی (AV) به سمت حفره های پایین حرکت می کنند.

در امتداد این مسیر خوشه ای از فیبرهای قلبی قرار دارد. His  نامیده می شوند. این به دو شاخه راست و چپ تقسیم می شود. این دسته ها تکانه های الکتریکی را به بطن های قلب منتقل می کنند.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
جلوگیری از بیماری های قلبی

بیشتر بخوانید : علائم قلب درد

انسداد قلب

بلوک قلب

انسداد جزئی قلب زمانی اتفاق می افتد که تکانه های الکتریکی به تأخیر افتاده می شوند.

انسداد کامل قلب زمانی است که سیگنال های الکتریکی به طور کامل متوقف می شوند. ضربان قلب تا 40 بار در دقیقه یا کمترکاهش می یابد.

گاهی اوقات، انسداد قلب باعث می شود قلب نتواند خون را به درستی از طریق سیستم گردش خون پمپ کند. بنابراین ماهیچه ها و اندام ها از جمله مغز، اکسیژن کافی را برای عملکرد صحیح دریافت نمی کنند.

بلوک قلب معمولا باعث سبکی سر، غش و تپش قلب می شود. بسته به شدت انسداد قلب، این می تواند خطرناک باشد. به عنوان مثال انسداد قلب درجه سه می تواند شرایط قبلی مانند نارسایی قلبی را بدتر کند. و می تواند باعث از دست دادن هوشیاری و حتی ایست قلبی ناگهانی شود. در صورت غش و تپش قلب به بهترین متخصص انژیوگرافی قلب مراجعه نمایید.

از طرف دیگر بیماری عروق کرونر قلب زمانی ایجاد می شود که یک ماده مومی شکل به نام پلاک در عروق کرونر ایجاد شود. این می تواند باعث درد قفسه سینه شود که به آنژین  معروف است که به  سکته قلبی (MI) منجر می شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 9 =