انواع سنکوپ

انواع سنکوپ

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

انواع سنکوپ

انواع سنکوپ با توجه به ایجاد نوع مشکل متفاوت هستند که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم.

سنکوپ چیست؟

سنکوپ یک اصطلاح پزشکی برای غش یا از حال رفتن است. علت آن کاهش جریان خون است که به مغز جریان می یابد.

سنکوپ می تواند در صورت کاهش ناگهانی فشار خون یا کاهش ضربان قلب اتفاق بیفتد. اگر بیهوش شوید احتمالا بلافاصله هوشیار خواهید شد ، اما ممکن است کمی گیج شوید.

سیستم عصبی خودمختار به طور خودکار بسیاری از عملکردهای بدن مانند تنفس، فشار خون، ضربان قلب  را کنترل می کند. اغلب اوقات این موارد بدون توجه ما اتفاق می افتد.

سنکوپ چقدر رایج است؟

سنکوپ یک بیماری شایع است. 3 درصد از مردان و 3.5 درصد از زنان در برخی از مراحل زندگی به این بیماری مبتلا می شوند. سنکوپ با افزایش سن شایع تر است و تا 6 درصد از افراد بالای 75 سال را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری می تواند در هر سنی رخ دهد و در افراد با و بدون سایر مشکلات پزشکی رخ می دهد.

انواع سنکوپ

انواع سنکوپ

چندین نوع مختلف سنکوپ وجود دارد. نوع شما بستگی به علت ایجاد مشکل دارد. در زیر انواع سنکوپ را توضیح خواهیم داد.

سنکوپ وازوواگال (همچنین سنکوپ قلبی عصبی نامیده می شود).

سنکوپ وازوواگال شایع ترین نوع سنکوپ است. این بیماری در اثر افت ناگهانی فشار خون ایجاد می شود که باعث کاهش جریان خون به مغز می شود.

وقتی بلند می شوید جاذبه باعث می شود که خون در قسمت پایین بدن شما زیر دیافراگم شما قرار بگیرد. هنگامی که این اتفاق می افتد، قلب و سیستم عصبی خودمختار (ANS) برای ثابت نگه داشتن فشار خون شما کار می کنند.

برخی از بیماران مبتلا به سنکوپ وازوواگال دارای وضعیتی به نام کاهش فشار خون ارتوستاتیک هستند. این وضعیت باعث می شود عروق خونی هنگام ایستادن بیمار منقبض نشوند. که باعث جمع شدن خون در پاها و کاهش سریع فشار خون می شود.

 

سنکوپ موقعیتی نوعی سنکوپ وازوواگال است. این فقط در شرایط خاصی رخ می دهد که بر سیستم عصبی تأثیر می گذارد و منجر به سنکوپ می شود. برخی از این شرایط عبارتند از:

استرس عاطفی شدید

اضطراب

ترس

درد

گرسنگی

استفاده از الکل یا مواد مخدر.

سرفه شدید

، چرخاندن گردن یا بستن یقه محکم، حساسیت به سینوس کاروتید.

ادرار کردن (سنکوپ تخلیه)

سنکوپ وضعیتی (افت فشار خون وضعیتی نیز نامیده می شود).

سنکوپ وضعیتی ناشی از افت ناگهانی فشار خون به دلیل تغییر سریع موقعیت مانند دراز کشیدن تا ایستادن است. برخی از داروها و کم آبی بدن می تواند منجر به این بیماری شود.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
قیمت اکو قلب

بیماران مبتلا به این نوع سنکوپ معمولا تغییراتی در فشار خون خود ایجاد می کنند که باعث می شود هنگام ایستادن حداقل 20 میلی متر جیوه (عدد سیستولیک/بالا) و حداقل 10 میلی متر جیوه (عدد دیاستولیک/پایین) کاهش یابد.

سنکوپ قلبی ناشی از بیماری قلبی یا عروقی است که بر جریان خون به مغز تأثیر می گذارد. این شرایط می تواند شامل ریتم غیرطبیعی قلب (آریتمی)، انسداد جریان خون در قلب به دلیل بیماری ساختاری قلب ، انسداد عروق خونی قلب (ایسکمی میوکارد)، بیماری دریچه، تنگی آئورت، باشد.  اگر سنکوپ قلبی دارید  برای درمان مناسب باید به بهترین متخصص قلب مراجعه کنید.

 

سنکوپ عصبی ناشی از یک بیماری عصبی مانند تشنج، سکته مغزی یا حمله ایسکمی گذرا (TIA) است. سایر شرایط کمتر رایج که منجر به سنکوپ عصبی می شود

سندرم تاکی کاردی ارتوستاتیک وضعیتی

سندرم تاکی کاردی وضعیتی-ارتو استاتیک ناشی از ضربان قلب بسیار سریع (تاکی کاردی) است که زمانی رخ می دهد که فرد بعد از نشستن یا دراز کشیدن ایستاده است. ضربان قلب می تواند 30 ضربان در دقیقه یا بیشتر افزایش یابد. این افزایش معمولا در عرض 10 دقیقه از ایستادن اتفاق می افتد. این بیماری بیشتر در زنان شایع است اما در مردان نیز ممکن است رخ دهد.

علل ناشناخته سنکوپ

علت سنکوپ در حدود یک سوم بیماران ناشناخته است. با این حال افزایش خطر سنکوپ یک عارضه جانبی برای برخی از داروها است.

بیشتر بخوانید : بلوک قلب چیست؟

علائم سنکوپ چیست؟

شایع ترین علائم سنکوپ عبارتند از:

احساس سبکی سر

بی دلیل سقوط می کند

احساس سرگیجه داشتن

احساس خواب آلودگی

غش کردن  بعد از غذا خوردن یا ورزش کردن

احساس ناپایداری یا ضعف هنگام ایستادن

تغییرات در بینایی، مانند دیدن نقاط

بسیاری اوقات بیماران احساس می کنند که الان سنکوپ شروع می شود. آنها دارای علائم پیش از موعد هستند مانند احساس سبکی سر، حالت تهوع و تپش قلب (ضربان نامنظم قلب که در قفسه سینه احساس تکان خوردن می کند).

اگر احساس شروع سنکوپ داشته باشید اگر بنشینید یا دراز بکشید و در صورت احساس این علائم پاها را بالا بیاورید، از غش جلوگیری خواهید کرد.

سنکوپ می تواند نشانه بیماری جدی تری باشد. بنابراین مهم است که بلافاصله پس از اتفاق یک سنکوپ ، تحت درمان بهترین متخصص قلب قرار بگیرید. اکثر بیماران می توانند با تشخیص دقیق و درمان مناسب از مشکلات مربوط به سنکوپ جلوگیری کنند.

انواع سنکوپ شامل موارد مختلفی می باشد که با توجه به نوع مشکل با همدیگر تفاوت دارند. هر کدام ویژگی ها و دلایل خاص خود را دارند.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
رژیم غذایی مناسب برای بیماران قلبی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 3 =