آنژیوپلاستی قلب چیست؟

آنژیوپلاستی قلب چیست؟

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

آنژیوپلاستی قلب چیست؟اگر شما از قلب خود مراقبت نکنید، نمی توانید توقع داشته باشید که دیگر اعضای بدن شما هم به درستی کار کند. پس اولین قدم برای داشتن یک بدن سالم، محافظت از قلبتان است اما به هر حال ممکن است به دلیل مشکلات مادرزادی، سبک زندگی غلط یا هر مورد دیگری، قلب شما دچار مشکل شده باشد و بهترین دکتر قلب تهران به شما بگوید که به آنژیوپلاستی نیاز دارید. پس برای اینکه در مورد آنژیوپلاستی قلب اطلاعات کافی داشته باشید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

آنژیوپلاستی قلب چیست؟

بهتر است از همین اول به سراغ اصل ماجرا برویم. آنژیو یا آنژیوپلاستی یعنی درمان و ترمیم عروق تغذیه کننده داخل قلب که این عروق ممکن است به هر دلیلی بسته شده یا تنگ شوند. آنژیوپلاستی را از راه پوست انجام می‌ دهند، از این طریق رگ های قلب را باز می‌ کنند. به این صورت که موقتی یک بالن کوچک را در عروق مسدود جاگذاری می‌کنند و گاهی اوقات استنت یا فنر قلب هم استفاده می شود.

اگر شما علائمی مانند مسدودیت رگ داشته باشید و شاهد درد قفسه سینه و تنگی نفس باشید، آنژیوپلاستی را برای شما انجام می دهند تا به سرعت راه های مسدود شده باز شود و آسیب به قلب کاهش پیدا کند‌.

در واقع آنژیوپلاستی اولین درمان قطعی برای بیماری عروق کرونری است. با انجام این کار، تنگی رگ برطرف می شود. برای تاییدِ نیاز به انجام این کار هم باید به فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران مراجعه شود. در واقع در این روش پلاکی که به دیواره های سرخرگ فشار وارد می‌ کند و انسداد ایجاد کرده را هل می دهند.  گاهی اوقات از بالون هم استفاده می‌ کنند، در واقع بالون از طریق دستگاه به محل گرفتگی و انسداد می‌ رسد و به پلاک فشار وارد کرده و مجرای سرخرگ باز شده و باد می شود.

آنژیوپلاستی قلب چیست؟

مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی

مسئله‌ای که از تعریف آنژیوپلاستی اهمیت بیشتری دارد، این است که بعد از انجام آن باید چه مراقبت هایی داشته باشیم. اول از همه باید بگوییم که این عمل تقریباً بین ۴۵ دقیقه و گاهی اوقات بیشتر از ۲ ساعت به طول می انجامد.

          بعد از انجام این کار، محل مورد نظر را برای شما بانداژ می کنند، مواد آرامش بخش به شما تزریق می کنند و ممکن است شما احساس خواب آلودگی داشته باشید.

          بهترین حالت این است که شما به مدت ۸ ساعت بعد از عمل به صورت مداوم دراز بکشید و به خود فشار وارد نکنید که پرستار حتماً شرایط شما از جمله فشار خونتان را به صورت مداوم بررسی کند.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
اکو قلب و آمادگی های قبل از آن

          همچنین پزشک تجویز می کند که شما یک الی دو روز در بیمارستان بستری بمانید. در این دوران داروهایی مثل نیتروگلیسیرین برای شما استفاده می شود تا سرخرگ‌ های کرونری را شل کند و برای اسپاسم سرخرگ ها از مهار کننده های کانال کلسیم و و داروهای ضد انعقاد مثل آسپرین استفاده می کند تا لخته خون بعد از عمل اتفاق نیفتد.

         داروهای ضد پلاکت هم حداقل یک سال بعد از انجام این عمل باید مصرف شود.

          نکته ای که شما باید به یاد داشته باشید، این است که بعد از آنژیوپلاستی حتماً یک نفر به عنوان مراقب همراه شما باشد.

         همچنین بعد از آن رانندگی نکنید تا زخم های بدنتان به طور کامل خوب شود.

         حداقل تا دو روز بعد از انجام این عمل حمام نکنید.

         مدت زمان طولانی سرپا نباشید و پیاده روی نکنید.

         به مدت یک ماه ورزش شدید و سنگین نداشته باشید.

         اگر شاهد خونریزی و ورم در محل ورود لوله بودید یا تب داشتید که از علائم عفونت است، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

آنژیوپلاستی قلب چیست؟

کلام آخر

آنژیوپلاستی یکی از روش های شگفت انگیز برای بهبود وضعیت قلبی است. اگر شما به مشکلات قلبی دچار شده باشید و به مراکز انجام اکو قلب تهران مراجعه کنید، پزشک می‌ تواند با نتیجه آزمایش تان، تشخیص دهد که شما به این عمل نیاز دارید یا خیر. سایت دکتر جوزانی می‌ تواند در این زمینه اطلاعات کافی را در اختیارتان قرار دهد و باعث شود که شما هر چه سریعتر مشکلاتتان را برطرف کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =