فشار سیستولیک یا دیاستولیک کدام مهم تر است؟

فشار سیستولیک یا دیاستولیک کدام مهم تر است؟

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

یکی از بیماری هایی که می توان آن را آرام ترین و خطرناک ترین بیماری قلمداد نمود بیماری فشارخون می باشد. این بیماری آنقدر آرام و خاموش پیشروی می کند که از آن به عنوان قاتل خاموش نیز نام می برند. فشار خون از لحاظ علمی دارای حداقل و حداکثر می باشد که در اصطلاح علمی به آن فشار سیستولیک و دیاستولیک گفته می شود. در مقاله پیش رو در مورد فشار خون بالا و پایین توضیحاتی داده و این که کدام مهم تراست اطلاعات کامل تری بیان خواهیم نمود. می خواهیم بدانیم فشار سیستولیک مهم تر است یا دیاستولیک؟

فشار خون چیست؟

یکی از فرایند های طبیعی بدن فشار خون می باشد و عبارت است از مقدار فشاری است که توسط خون در جریان به دیواره رگ ها وارد می شود. در واقع به تنهایی این فرایند(فشار خون) اگر حالت نرمال خود را داشته باشد هیچ مشکلی نبوده و افزایش یا کاهش آن خطرناک است و بیماری محسوب می گردد.

در ادامه به بررسی این مطلب بر مبنای نظر بهترین دکتر قلب می پردازیم که فشار سیستولیک مهم تر است یا دیاستولیک؟

فشار سیستولیک یا دیاستولیک کدام مهم تر است؟

فشار سیستولیک و دیاستولیک چیست؟

هنگامی که فشار خون اندازه گیری می شود دو عدد شاخص اصلی می باشد که اولین عدد بالا دومین عدد پایین می باشد. عدد اول یا بالاتر را در اصطلاح علمی سیستولی و عدد دوم و پایین تر را عدد دیاستولی می نامند.

فشارخون سیستولی

همانگونه که کفته شد هنگامی که قلب از طریق پمپاژ، خون را به سمت دیگر اعضای بدن می فرستد این نیروی فشاری که بر رگ ها وارد می شود را سیستولی می گویند. از نظر علم پزشکی این فشار اندازه هایی دارد که به شرح زیر می باشد:

  • عدد 120 به عنوان فشارخون نرمال

  • اعداد بین 130 تا 139 مرحله اول فشارخون که به عنوان آغاز بیماری شناخته می شود.

  • شاخص 140 به عنوان بیماری فشارخون بالا شناخته می شود

  • شاخص 180 یا بیشتر به عنوان فشارخون خطرناک شناخت شده و بایستی به اورژانس مراجعه گردد.

فشار خون دیاستولی

فشاری که در هنگام استراحت قلب (مابین دو ضربان) است، فشار  دیاستولی یا پایین نام برده می شود. این فرایند فشار خون نیز شاخص های عددی زیر را دارد:

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص انژیوگرافی قلب

فشار خون دیاستولی

  • کمتر از 80 فشار خون نرمال

  • مرحله اول بیماری فشار بین 80 الی 89

  • مرحله دوم بیماری فشار خون 90 یا بیشتر فشار خون بالا

  • فشارخون شدید با شاخص 120 که بایستی به اورژانس مراجعه گردد.

  • اگر فشار خون شاخص پایین 80 و شاخص بالا 120 باشد بهترین حالت فشار خون می باشد.

فشار سیستولیک مهم تر است یا دیاستولیک

امروزه با توجه به تحقیقات انجام شده دانشمندان علم پزشکی معتقدند هر دو شاخص فشار یعنی سیستولیک و دیاستولیک مهم می باشند. اگر شاخص فشار سیستولیک بالاتر از حد مجاز باشد این بدان معنی می باشد که فرد فشار خون بالایی دارد. اگر شاخص فشار  از حد مجاز پایین تر باشد ممکن است خون کافی به مغز و دیگر اعضای حیاتی بدن نرسد که خود خطراتی را بدنبال خواهد داشت. در کل می توان گفت که هم فشار خون بالا و هم فشار خون پایین هر دو می توانند خطرناک و علت مرگ باشند.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
افتادگی دریچه میترال قلب چیست ؟

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب

فشار سیستولیک یا دیاستولیک کدام مهم تر است؟

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت دکتر جوزانی ما به این سوال پاسخ دادیم که فشار سیستولیک مهم تر است یا دیاستولیک؟ توصیه آخر این که برای افراد خصوصا در سنین بالا مراقبت های پزشکی از ضروریات می باشد. نظارت مداوم پزشکی، رژیم غذایی مناسب، پرهیز از استعمال دخانیات، عدم مصرف مشروبات الکلی و ورزش های سبک روزانه می تواند در کاهش بروز بیماری فشار خون بالا موثر باشد. همچنین از عوارض آن جلوگیری نماید. فارغ از اینکه در چه سن و سالی هستید اگر علائمی دال بر فشار خون بالا و یا پایین را احساس نمودید سریعا به پزشک مراجعه نموده و روند مراقبت و درمان را در پیش بگیرید.دکتر زهرا جوزانی کهن متخصص قلب و عروق در این زمینه راهنمای خوبی می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =