امروزه تجهیزات پزشکی نقش مهمی در تشخیص و درمان بیماری های مختلف دارند. از جمله تجهیزاتی که در علم پزشکی و در گروه بیماری های قلبی از آن استفاده می گردد اکوکاردیوگرافی می باشد. در مقاله پیش رو ضمن توضیح در مورد بیماری های قلبی پیرامون اکوکاردیوگرافی و امکانات بخش اکو کاردیوگرافی پیشرفته صحبت می گردد.

بخش اکوکاردیوگرافی پیشرفته چه امکاناتی دارد؟

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

امروزه تجهیزات پزشکی نقش مهمی در تشخیص و درمان بیماری های مختلف دارند. از جمله تجهیزاتی که در علم پزشکی و در گروه بیماری های قلبی از آن استفاده می گردد اکوکاردیوگرافی می باشد. در مقاله پیش رو ضمن توضیح در مورد بیماری های قلبی پیرامون اکوکاردیوگرافی و امکانات بخش اکوکاردیوگرافی پیشرفته صحبت می گردد.

بیماری قلبی

در اولین نگاه شاید بیماری قلبی را برابر با سکته قلب بدانید. اما این فکر کاملا اشتباهی است. در تعریف بیماری قلبی می توان گفت به بیماری که قلب را تحت تاثیر گذاشته، موجبات نارسایی قلبی و سکته و…..را فراهم کند بیماری قلبی گفت می شود.

انواع بیماری قلبی

بیماری هایی که قلب را تحت تاثیر قرار می دهند عبارتند از:

  • نامنظمی ضربان قلب(آریتمی)که شامل تپش قلب زیاد، کندی ضربان قلب و نامنظمی در ضربان قلب می باشد.

  • ضعیف شدن عضلات قلب ( کاردیومیوپاتی)

  • مشکلات دریچه قلب

  • نقص مادرزادی قلب

  • عفونت قلب

  • بیماری های عروق

بخش اکوکاردیوگرافی پیشرفته با ارائه تجهیزات مختلف و کمک بهترین دکتر قلب، در روند درمان کمک بسیاری می کند.

بخش اکوکاردیوگرافی پیشرفته چه امکاناتی دارد؟

بخش اکوکاردیوگرافی پیشرفته چه امکاناتی دارد؟

راههای تشخیص بیماری های قلبی

برای تشخیص بیماری های قلبی روش های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

بروز علائم معمول در معاینات پزشکی

در وهله اول فرد بیمار با بروز علائم به پزشک مراجعه نموده و با انجام معاینات اولیه پزشک به نشانه هایی از بیماری قلبی خواهد رسید که فرد را به پزشک متخصص قلب معرفی خواهد نمود.

نوار قلب(الکتروکاردیو گرام)

آزمایشی است که کمک می کند پزشک مشکلات موجود در ریتم قلب را بتواند تشخیص دهد.

اکوکاردیوگرام

تصویربرداری زنده به روش امواج صوتی(اولتراسوند) برای مشاهده جریان خون و وضعیت داخلی قلب.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب

اکوکاردیوگرام

ام آر ای MRI قلب

در این روش تصویربرداری از قلب با استفاده از آهنربای قوی و امواج مغناطیسی انجام می گیرد.

تست ورزش

در این روش  قلب را طی یک دوره فعالیتی شدید یا ورزش رصد می کنند. در ادامه به بررسی امکانات بخش اکوکاردیوگرافی پیشرفته می پردازیم.

اکوکاردیوگرافی چیست؟

اکوکاردیوگرافی نوعی تصویربرداری است که با استفاده از امواج مافوق صوت به صورت زنده از قلب تصاویری تهیه و در یک مونیتور به نمایش در می آید. تصاویر تهیه شده توسط اکوکاردیوگرافی به پزشک متخصص قلب کمک می کند تا مواردی نظیر لخته خون، وضعیت دیواره داخلی قلب، مایع موجود در کیسه اطراف قلب و مشکلات آئورت و… را به خوبی مشاهده و مورد بررسی قرار دهد. ضمنا لازم به ذکر است از آزمایش اکوکاردیوگرافی برای تصویربرداری از وضعیت قلب بعد از سکته قلبی جهت تعیین سلامت ماهیچه های قلب نیز استفاده  می گردد.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
میوه های مفید برای بیماران قلبی

بیشتر بخوانید: مراکز انجام اکو قلب

بخش اکوکاردیوگرافی پیشرفته چه امکاناتی دارد؟

آزمایش اکوکاردیوگرافی امروزه در مطب های خصوصی، کلینیک ها و بخش های مخصوص بیمارستانی خصوصا بیمارستان های ویژه قلب صورت می پذیرد. نکته مهم در بخشی که اکوکاردیوگرافی صورت می پذیرد بایستی امکانات خاصی وجود داشته باشد. برخی امکانات بخش اکوکاردیوگرافی پیشرفته عبارتند از:

تجهیزات پیشرفته

از نخستین و اصلی ترین امکاناتی که بخش اکوکاردیوگرافی بایستی داشته باشد تجهیزات بروز آن می باشد. بدین معنی که هر روز تجهیزات جدیدتر و پیشرفته تر با کارایی بهتری تولید و عرضه می شوند که یک آزمایشگاه بایستی بهترین ها را در اختیار داشته باشد.

درمانگاه فعال

در کنار بخش پیشرفته بایستی درمانگاه فعال وجود داشته باشد و در تمام مدت فعالیت بخش اکوکاردیوگرافی پیشرفته آماده ارائه خدمات باشد. در عین حال موارد اورژانسی را زیر نظر پزشک متخصص داشته باشد.

بخش پیشرفته اکوکاردیوگرافی علاوه بر انجام آزمایش اکو باید توانایی بررسی های تکمیلی را نیز داشته باشد تا مراجعه کننده مجبور به رفتن به جای دیگری نشود.

حضور پزشک متخصص

در بخش اکوکاردیوگرافی پیشرفته حتما بایستی انجام بررسی توسط پزشک متخصص انجام پذیرد. بصورت مستمر بایستی حضور داشته و تمامی اکوها از هر نوعی توسط پزشک انجام گیرد.

انجام اکوهای اورژانسی

بخش پیشرفته اکوکاردیوگرافی بایستی امکان انجام آکوهای اورژانسی را داشته باشد.

سخن آخر

بخش اکوکاردیوگرافی پیشرفته بایستی دارای محیطی که امکان انجام آزمایشات مختلف مانند اکو معمولی، اکو کودک و دیگر آزمایشات مانند نوار قلب به صورت همزمان را داشته باشد.  نکته آخر آرامش در بخش ویژه  اکوکاردیوگرافی در ارجحیت قرار دارد. برخورد محترمانه پرسنل و کارکنان نیز در یک بخش پیشرفته می تواند در روند بهبود و درمان بیماران مؤثر باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 7 =