راههای پیشگیری از بیماری های قلبی

راههای پیشگیری از بیماری های قلبی

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

امروزه به جرات می توان گفت یکی از علل اصلی مرگ و میر افراد در جوامع بیماری های قلبی می باشد. با توجه به تحقیقات انجام گرفته توسط متخصصان علم پزشکی چندین عامل اصلی مانند تغذیه نادرست، عدم تحرک، درمان و مصرف خودسرانه برخی داروها، بیماری های ژنتیکی و دیگر موارد در بروز بیماری های قلبی تاثیر زیادی دارند. در مقاله پیش رو ضمن توضیح در مورد بیماری های قلبی و علل بروز و علائم آن ،پیرامون راههای پیشگیری از بیماری های قلبی اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار خواهیم داد.

بیماری قلبی به چه معنی است؟

در مورد تعریف بیماری های قلبی می توان گفت به هر گونه بیماری که سیستم گردش خون و قلب را درگیر کند به عنوان بیماری قلبی شناخته می شود. البته بیماری قلبی با بیماری های عروق متفاوت می باشد. بیماری های عروق ممکن است از طریق آسیب رسانی و درگیر نمودن عروق بدن به قلب آسیب وارد نماید. در صورتی که بیماری های قلبی به صورت مستقیم قلب را درگیر خواهد نمود. راههای پیشگیری از بیماری های قلبی را در ادامه بررسی می کنیم.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب

راههای پیشگیری از بیماری های قلبی

راههای پیشگیری از بیماری های قلبی

انواع بیماری های قلبی

این بیماری ها عبارتند از:

آریتمی قلبی(تپش نامنظم قلب): این بیماری به معنی نامنظمی شامل کم شدن و یا زیاد شدن ضربان قلب می باشد که حالت غیر نرمالی به قلب می دهد.

نارسایی قلبی: این بیماری ممکن است به صورت ژنتیکی و یا ارثی به فرد منتقل گردد. باعث بروز مشکلات حادی در امر خون رسانی و رساندن خون به تمامی اعضای بدن می شود.

بیماری انسداد سرخرگ: متاسفانه گرفتگی سرخرگ از شایع ترین نوع بیماری های قلبی می باشد که عمده ترین دلیل آن رژیم غذایی نامناسب و مصرف چربی ها و….که باعث کند شدن روند حرکتی خون در سرخرگها شده و موجب پدیده سکته های قلبی خواهد شد‌.

بیمای های عضلات قلبی: این بیماری نیز در روند رو به رشد خود باعث می گردد که فرایند پمپاژ خون با مشکل مواجه گردد. برای راههای پیشگیری از بیماری های قلبی باید انواع آن را بشناسید و به بهترین دکتر قلب مراجعه کنید.

بیماری های مربوط به دریچه قلب: بیماری تنگی یا گشادی دریچه ها از جمله بیماری های مربوط به قلب می‌باشد که باعث اختلال در پمپاژ خون شده و متاسفانه از شایع ترین و شناخته شده ترین نوع بیماری های قلبی بعد از آریتمی قلبی می باشد‌.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
مراقبت های بعد از عمل قلب باز چیست؟

راههای پیشگیری از بیماری های قلبی

این روش ها عبارتند از:

راههای پیشگیری از بیماری های قلبی

راههای پیشگیری از بیماری های قلبی

انجام منظم ورزش

اولین و مهم ترین نکته در مورد قلب که بایستی گفته شود ایکنه قلب نیز مانند دیگر عضلات  بدن نیاز به تقویت دارد. این از مسیر تمرینات مختلف و خاص مربوط به خود میسر می باشد. در این زمینه تحقیقات نشان داده است که انجام ورزش های منظم هوازی تاثیر بسیار مثبتی در تقویت قلب و پیشگیری از بیماری های قلبی خواهد داشت. به همین دلیل است که ورزشکاران نسبت به دیگر افراد جامعه از سلامت قلبی بهتری برخوردار می باشند. یک برنامه ورزشی منظم زیر نظر مربی به راحتی می تواند از بروز بیماری ها و مشکلات قلبی جلوگیری نماید.

دوری از استرس

رفع استرس یکی از راههای پیشگیری از بیماری های قلبی است. تحقیقات نشان داده اکثر افرادی که دچار بیماری های قلبی می شوند یا شغل های اضطراب آور و پر استرسی دارند و یا با مشغله های فکری مختلفی سر و کار دارند. اگر مدیریت صحیحی بر این استرس ها وجود نداشته باشد باعث بروز بیماری هایی مانند فشار خون بالا و در ادامه باعث بوجود آمدن بیماری های قلبی خواهد شد. بنابراین بهترین توصیه : پرهیز جدی از استرس و نپرداختن به کارها و اعمالی که موجب تشویش ذهن خواهد شد.

راههای پیشگیری از بیماری های قلبی

راههای پیشگیری از بیماری های قلبی

انجام چکاپ و آزمایشات دوره ای

یکی از ضروریات زندگی خصوصا در افراد سالمند انجام منظم چکاپ ها و آزمایشات پزشکی می باشد. در این زمینه منتظر بیماری و یا علائم آن نباید بود. بهتر است در سنین سالمندی برای برنامه منظمی حتی المقدور 6 ماه یکبار برای انجام کامل آزمایشات پزشکی اقدام نماید تا در صورت بروز مشکلی سریعا مطلع گردیده و نسبت به درمان اقدام گردد. از اصلی ترین آزمایشاتی که می تواند در این زمینه کمک موثری کند نوار قلب، اکو قلب، آزمایش خون و چک فشار خون می باشد.

رژیم غذایی مناسب از راههای پیشگیری از بیماری های قلبی

در مورد سلامتی کلی بدن خصوصا قلب تغذیه سالم و مناسب از اصلی ترین ملاک ها می باشد. استفاده از انواع میوه و سبزی و پرهیز از چربی ها میتواند کمک بزرگی به سلامتی قلب تان کند. یک قلب سالم در کنار ورزش های مناسب احتیاج به تغذیه سالم نیز دارد. گوشت ماهی و حبوبات در این زمینه می توانند کلید راهبردی برای سلامتی باشند و نکته تکمیل کننده تغذیه مناسب پرهیز از چربی ها و غذاهای فست فودی می باشد.

راههای پیشگیری از بیماری های قلبی

راههای پیشگیری از بیماری های قلبی

سخن آخر

سلامتی کلی بدن و قلب نیازمند چیدن یک پازل مناسب می‌باشد. این پازل شامل قطعاتی مانند تغذیه سالم و اقدامات پزشکی به موقع در برابر بیماری ها حتی اگر جزئی باشند و در نهایت ورزش های هوازی خصوصا در سنین بالا از راههای پیشگیری از بیماری های قلبی هستند. چیدمان پازل سلامتی نیاز به دقت و تلاش مستمر دارد که با انجام آن می توانید زندگی سالمی داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + یک =