اصول پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق در افراد دیابتی

اصول پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق در افراد دیابتی

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

بیماری‌های قلبی امروزه به معضلی در جامعه تبدیل شده اند و متاسفانه افراد زیادی را در سنین مختلف درگیر خود نموده اند. در بسیاری از افراد وجود برخی از بیماری‌های زمینه ای باعث بروز علائم بیماری قلبی می‌گردد. یکی از این بیماری‌ها که می‌تواند زمینه بروز بیماری‌های قلبی را فراهم نماید دیابت می‌باشد. در نوشته پیش رو پیرامون اصول پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق در افراد دیابتی توضیحاتی خواهیم داد.

توضیحاتی در مورد دیابت

ساده ترین تعریفی که از دیابت می‌توان ارائه داد بدین شرح است:

دیابت نوعی بیماری مزمن می‌باشد که بدن توانایی استفاده و جذب گلوگز را نداشته به همین دلیل باعث جمع شدن آن و افزایش قند خون خواهد شد.

در این فرایند لوزالمعده قادر به ساختن انسولین نبوده و بدن به خوبی نمی‌تواند از آن استفاده کند. انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده تولید شده و مانند یک کلید عمل می‌کند. گلوکز موجود در خون را به سلول‌های بدن منتقل می‌کند. عدم توانایی لوزالمعده در فرایند انتقال گلوگز به سلول‌ها به مرور زمان باعث جمع شدن آن در خون و در نتیجه بالا رفتن قند و بوجود آمدن بیماری دیابت می‌شود. اصول پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق در افراد دیابتی به موارد زیادی بستگی دارد که در ادامه بیان می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: اکو قلب بیماران دیابتی

اصول پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق در افراد دیابتی

اصول پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق در افراد دیابتی

عوارض بیماری دیابت

در مورد عوارض دیابت می‌توان آن را به دو دسته تقسیم نمود.

عوارض کوتاه مدت

عوارض کوتاه مدتی که دیابت می‌تواند برای فرد ایجاد کند شامل موارد زیر می‌باشد:

هیپوگلیسمی(افت قند): این عارضه در صورتی اتفاق می‌افتد که فرد دیابتی داروی بیش از حد استفاده کند، حذف یک وعده غذایی و یا فعالیت بدنی بیش از حد که می‌تواند منجر به ضعف شدید و بیهوشی گردد.

کتواسیدوز دیابتی: از دیگر عوارض کوتاه مدت در بیماری‌های دیابتی می‌توان به کمای دیابتی اشاره نمود که بر اثر بالا رفتن بیش از حد قند خون رخ خواهد داد. در این فرایند خون در معرض اسیدی شدن( کتواسیدوز دیابتی) قرار گرفته.‌ از جمله دلایل این عارضه می‌تواند به پرخوری زیاد، عدم مصرف به موقع دارو، فشارهای عصبی، استرس، عفونت و جراحت‌ها و یا بیماری‌های دیگر اشاره نمود. با اصول پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق در افراد دیابتی و به کمک بهترین دکتر قلب می‌توان این شرایط را مدیریت کرد.

عوارض بلند مدت

این عوارض نیز عبارتند از:

آسیب دیدگی کلیه‌ها

در صورت عدم کنترل قند و بالا بودن بیش از حد می‌تواند باعث گردد تا فرد حتی نیاز به دیالیز داشته باشد.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
تفاوت جراحی قلب باز و بسته چیست؟

ضعف و نابینایی چشم

از جمله دیگر عوارض بیماری دیابت در دراز مدت تاری دید و آسیب دیدگی شدید شبکیه چشم که موجب نابینایی می‌گردد.

زخم پای دیابتی

عارضه دیگری که در بلند مدت می‌تواند در افراد دیابتی رخ دهد ایجاد زخم و عفونت در پای فرد دیابتی که می‌تواند منجر به قطع پای فرد گردد. برای جلوگیری از این عارضه شستشوی مرتب پاها و عدم پوشیدن کفش تنگ می‌تواند کمک بسزایی کند.

اصول پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق در افراد دیابتی

اصول پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق در افراد دیابتی

عفونت لثه و دندان

عدم توجه به میزان قند خون می‌تواند در طولانی مدت باعث پوسیدگی و عفونت دندان‌ها گرددد. توصیه به بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک می‌تواند در جلوگیری از این عارضه نقش مهمی‌داشته باشد. اصول پیشگیری  در افراد دیابتی این عارضه را مدیریت می‌کند.

عوارض عصبی

بی حسی و گزگز دست‌ها و پاها در بلندمدت می‌تواند باعث بروز ناراحتی‌هایی در فرد گردد. ورزش‌هایی مانند پیاده روی و تمرینات ورزشی که پاها را درگیر می‌کند می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد‌.

بیشتر بخوانید: رابطه مصرف الکل با بروز بیماری های قلبی

اصول پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق در افراد دیابتی

این موارد عبارتند از:

پیشگیری از چاقی

یکی از مواردی که می‌تواند در جلوگیری از بیماری قلبی خصوصا در افراد دیابتی بسیار موثر باشد جلوگیری از چاقی می‌باشد. یکی از فاکتورهایی که ریسک افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد و ارتباط مستقیمی‌با مقاومت به انسولین دارد چاقی می‌باشد. کاهش وزن می‌تواند به کاهش خطر بیماری قلبی خصوصا در افراد دیابتی کمک بسیاری کند. لاغری اصولی میزان حساسیت به انسولین را بیشتر می‌کند. در ضمن بایستی متذکر شویم که چاقی فاکتور دیگری بنام فشار خون را بالا می‌برد که این مسئله در همه افراد مشکل ساز خواهد بود. خصوصا دیابتی‌ها.

عدم استعمال دخانیات از اصول پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق در افراد دیابتی

استعمال دخانیات برای کلیه افراد مضر است. تاثیرمنفی بر روی سیستم قلب و عروق و تنفسی خواهد گذاشت. استعمال دخانیات نزد افراد دیابتی ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را چندین برابر افزایش خواهد داد. بنابراین گزینه عدم استعمال دخانیات می‌تواند کمک بسیار موثری در کاهش مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی داشته باشد.

ورزش منظم و روزانه

ورزش می‌تواند جزیی از اصول پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق در افراد دیابتی باشد. یکی از مواردی که در کاهش قند افراد دیابتی بسیار موثر می‌باشد تحرک و فعالیت بدنی خصوصا تمرینات منظم روزانه مانند پیاده روی و تمرینات هوازی است. این موارد می‌توانند کمک مؤثری برای کاهش قند، تقویت عضلات قلبی، کاهش چربی، کنترل فشار خون و غیره باشد. در نتیجه ریسک بروز حمله قلبی را کاهش میدهد. در این مورد ضروری نیست که حتما ورزش‌های باشگاهی انجام پذیرد. حتی کارهایی مانند باغبانی و کارهای خانه می‌تواند در این امر موثر باشد.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
کمبود ویتامین دی و قلب، کمبود ویتامین D باعث کدام بیماری های قلبی می شود؟

کاهش کلسترول خون

افراد مبتلا به دیابت معمولا دچار کلسترول بالا می‌باشند. از این میان می‌توان به کلسترول بد و سطح بالای ال دی ال ، و کاهش کلسترول خوب یا اچ دی ال(HDL)  و تری گلیسرید بالا اشاره نمود. اختلال مجموع این سه نوع چربی در افرادی که دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند اتفاق می‌افتد. اما این مشکل در بیماران دیابتی دو چندان بوده و می‌تواند خطر سکته قلبی را چندین برابر کند. برای همین بهتر است بیماران دیابتی در مصرف غذاهای پرچرب و فست فودی بیش از دیگر افراد رعایت نمایند.

مراقبت منظم پزشکی و انجام آزمایشات ضروری

اصول پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق در افراد دیابتی با توجه به مراقبت منظم پزشکی مهم است. به عنوان مهم ترین و آخرین نکته بایستی یادآوری کنیم که بیماران دیابیت برای در امان ماندن از عوارض دیابت، کنترل آن و پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی بایستی بطور منظم تحت نظر پزشک متخصص غدد و قلب و عروق باشند. با انجام معاینات و آزمایشات منظم بیماری را تحت کنترل قرار داده و از عوارض قلبی بیماری دیابت جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص قلب

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی اصول پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق در افراد دیابتی پرداختیم. با انجام کلیه موارد گفته شده می‌توان بر مشکلات قلبی که بر اثر دیابت بوجود می‌آید غلبه نمود. بهترین گزینه ، انجام کلیه امور گفته شده می‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 15 =