خوراکی های مفید برای تصفیه خون

خوراکی های مفید برای تصفیه خون

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

خون در بدن حکم اصلی ترین رساننده مواد مغذی و اکسیژن به اعضا و سلول های بدن را برعهده دارد. می توان گفت بدون وجود جریان منظم خون اصلا حیاتی در بدن وجود نخواهد داشت. یکی از امور حیاتی مربوط به خون پاکیزگی آن و تصفیه خون در بدن می باشد. این وظیفه برعهده کلیه ها، کبد و ریه ها است. در مقاله پیش رو از وب سایت دکتر جوزانی، بهترین دکتر قلب در مورد تصفیه خون و خوراکی های مفید برای تصفیه خون توضیحاتی خواهیم داد.

تصفیه خون یعنی چه؟

تصفیه خون به معنی پاکسازی خون از مواد آلوده می باشد. بدین معنی که خون هم مواد مغذی و اکسیژن را به سلول ها رسانده و هم مواد زائد موجود در آنها را از طریق کلیه ها خارج می کند. در اصطلاح به آن تصفیه خون می گویند. این فرایند توسط کلیه ها و ریه ها و کبد انجام می گیرد. اما در کنار این فرایند در برخی موارد به دلایل گوناگونی بایستی تصفیه و پاکسازی خون به صورت دارویی یا تجهیزات خاص (دیالیز) و یا از طریق سنتی (حجامت، فصد و اهداء) صورت گیرد. البته برخی از مواد غذایی نیز در تصفیه خون مؤثر می باشند. در ادامه توضیحات تکمیلی درباره خوراکی های مفید برای تصفیه خون خواهیم داد.

وظایف اصلی خون

قبل از اینکه در مورد تصفیه خون از طریق غذا صحبتی کنیم بایستی وظیفه اصلی خون را بدانیم تا بهتر به ارزش و اهمیت تصفیه خون پی ببریم. این وظایف را می توان به سه قسمت اصلی تقسیم نمود:

اولین کار اصلی و مهم خون که قبلا نیز به ان اشاره شد حمل و نقل  اکسیژن و دی اکسید کربن به خون و ریه ها و دیگر اندام بدن می باشد. نقشی حیاتی در زنده بودن و سلامت و بقای عمر آنها دارد. ضمن این که مواد زائد و مضر بدن را نیز از طریق کلیه ها، ریه و کبد به خارج از بدن منتقل می کند.

وظیفه دوم خون در بدن حفاظت از سلول های بدن در برابر میکروب ها و ویروس های بیماری زا می باشد. خون دارای گلبول های سفید بوده که نقش محافظت از سلول ها و اعضای بدن در برابر بیماری ها و تهاجم عفونت به بدن را برعهده دارند. ضمن این که فاکتورهای لازم برای جلوگیری از لخته شدن خون دارد و تشکیل  آن را به حداقل خواهد رساند.

تنظیم PH خون در بدن به تعادل دمای بدن و آب بدن کمک بسزایی خواهد کرد. با توجه به این توضیحات ، مختصری بیشتر به اهمیت پاکیزگی و تصفیه خون پی خواهیم برد.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
الکتروکاردیوگرافی قلب، آشنایی با نحوه گرفتن تست نوار قلب

خوراکی های مفید برای تصفیه خون

در مورد خوراکی هایی که می توانند به  تصفیه خون کمک کنند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب

تصفیه خون

آب

اولین و مهمترین نکته که در تصفیه خون لازم است انجام گردد سلامت کلیه ها به عنوان اصلی ترین عضو تصفیه کننده خون می باشد. سلامت عملکرد کلیه ها نیز بستگی به نوشیدن آب فراوان دارد. این امر کمک می کند تا کلیه ها بهتر بتوانند ضایعات بدن را دفع کنند. ضمن این که نوشیدن آب فراوان در حرکت آزادانه و روانتر خون کمک مؤثری می کند.

سیر از خوراکی های مفید برای تصفیه خون

مصرف سیر به عنوان یک طعم دهنده چه بصورت خام و چه بصورت پخته کمک بسزایی به کاهش کلسترول خون کرده و فشار خون را نیز کاهش می دهد.

سبزیجات

مصرف سبزیجات بویژه سبزیجات ترد مانند کلم بروکلی،  کلم و گل کلم نیز بخاطر اینکه سرشار از آنتی اکسیدان می باشند می توانند خطر مبتلا شدن به سرطان ها خصوصا سرطان کلیه را تاحد زیادی کاهش دهند.

میوه های خاص از خوراکی های مفید برای تصفیه خون

مصرف هندوانه، خیار،  پرتقال، گریپ فروت و انار نیز در تصفیه خون بسیار مؤثر می باشند. افرادی که گوارش آنها صفرای زیادی ترشح می کند خوردن هندوانه می تواند در کاهش صفرا و در نتیجه تصفیه و تمیزی خون مفید واقع شود.

کاهو

ازجمله مواد غذایی که از خانواده سبزیجات بوده و در تصفیه خون تقش مؤثری دارد کاهو می باشد. این سبزی به سلامت بدن و مغز نیز کمک می کند. کاهو مملو از سلولز بوده و حرکات روده را تنظیم می کند. در نتیجه هضم غذا بهتر می شود و در درمان یبوست نیز مفید می باشد.

انار

از جمله خوراکی های مفید برای تصفیه خون انار است. مصرف آب انار شیرین بعد از صرف غذا در فرایند تصفیه خون بسیار مؤثر بوده، موجب تقویت کبد و شفاف شدن پوست نیز می گردد.

خوراکی های مفید برای تصفیه خون

خوراکی های مفید برای تصفیه خون

سخن آخر

در مورد غذاها ومیوه هایی که مصرف آنها به تصفیه خون کمک شایانی می کند می توان به گریپ فروت، گوجه فرنگی و پرتقال نیز اشاره نمود. البته این نکته را نیز بایستی در نظر گرفت که زیاده روی در مصرف هر کدام از موارد گفته شده می تواند تاثیر منفی بر سلامت بدن داشته باشد. اگر قصد استفاده از میوه ها یا سبزیجات را به عنوان خوراکی های مفید برای تصفیه خون دارید بهتر است در این مورد با بهترین متخصص آنژیوگرافی قلب مشورت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 13 =