کاهش ضربان قلب تا چه اندازه طبیعی است؟

کاهش ضربان قلب تا چه اندازه طبیعی است؟ علائم کندی ضربان قلب چیست؟

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

کاهش ضربان قلب تا چه اندازه طبیعی است؟ ضربان قلب تعیین می کند که قلب شما چقدر سریع یا کند می زند. کاهش ضربان قلب یا ضربان قلب آهسته نوعی آریتمی است. گاهی ضربان قلب آهسته ممکن است در مواردی طبیعی و بدون علامت به نظر برسد، اما گاها با علائم و عوارضی همراه است که در ادامه به آنها می پردازیم.

برادی کاردی چیست؟

اگر ضربان قلب فردی کمتر از حد طبیعی باشد، می گوییم که فرد دچار برادی کاردی شده است. قلب یک فرد بالغ سالم 100 تا 60 بار در دقیقه در حالت استراحت می تپد. اگر فردی برادی کاردی داشته باشد، قلبش کمتر از 60 بار در دقیقه می‌زند. ضربان قلب 40 در افرادی که آمادگی جسمانی حرفه ای دارند طبیعی است، اما برادی کاردی در افراد دیگر اغلب نشانه مشکل قلبی است.

کاهش ضربان قلب تا چه اندازه طبیعی است؟

علائم کاهش ضربان قلب

فردی با ضربان قلب 40 ممکن است از این وضعیت آگاه نباشد، اما علائم زیر می تواند به شما در تشخیص بهتر کمک کند:

  • بی حالی و سرگیجه
  • دشواری در تنفس
  • احساس ضعف یا خستگی
  • درد قفسه سینه یا ضربان قلب نامنظم

اگر متوجه هر یک از این علائم یا ضربان قلب آهسته شدید، به پزشک یا نزدیکترین اورژانس مراجعه کنید.

تشخیص برادی کاردی

بهترین دکتر قلب، ضربان قلب شما را در طول معاینه اندازه گیری می کند. ضربان قلب شما ممکن است به حالت عادی بازگشته باشد، بنابراین بهتر است زمانی که برادی کاردی یا سایر علائم مرتبط را تجربه کرده اید، در یک دفترچه یادداشت کنید.

همچنین پزشک باید علت برادی کاردی را تشخیص دهد. سپس در مورد علائم، سابقه پزشکی و خانوادگی شما سوال می کند و شما را معاینه می کند.

او همچنین ممکن است آزمایشاتی مانند اکو یا نوار قلب را انجام دهد، بنابراین گرفتن وقت اکو قلب برای شما شاید ضروری باشد. بسته به شواهد، آزمایش‌های دیگری مانند تست استرس ممکن است مورد نیاز باشد.

کاهش ضربان قلب تا چه اندازه طبیعی است؟

عوامل تاثیر گذار در ضربان قلب طبیعی

ضربان قلب طبیعی هر فرد به عوامل مختلفی از جمله سن، اندازه بدن، وضعیت قلب، دارو، نشستن یا دویدن فرد بستگی دارد. همچنین، احساساتی مانند هیجان و ترس می توانند ضربان قلب شما را افزایش دهند. ضربان قلب طبیعی باعث سلامت قلب می شود. علاوه بر ورزش، چیزهای دیگری نیز وجود دارد که می تواند به حفظ سلامت قلب و ریتم طبیعی قلب شما کمک کند:

1.کاهش استرس

استرس سبب افزایش ضربان قلب و فشار خون می گردد. تمرین تنفس عمیق، یوگا، مدیتیشن و تلاش برای زندگی در زمان حال می تواند استرس را کاهش دهد.

  1. کاهش وزن
با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
دریچه قلب مصنوعی ، معرفی انواع دریچه قلب مصنوعی و مزایای آن

هر چه وزن شما بیشتر باشد، رساندن اکسیژن و مواد مغذی به قسمت های مختلف بدن برای قلب شما سخت تر می شود. بنابراین، کاهش وزن می تواند به تنظیم ضربان قلب شما کمک کند.

  1. از سیگار کشیدن خودداری کنید

سیگار باعث افزایش ضربان قلب می شود. قطع مصرف این ماده ضربان قلب شما را به حالت عادی باز می گرداند.

ضربان قلب پایین

کاهش ضربان قلب یا ضربان قلب پایین که برادی کاردی نیز نامیده می شود، اغلب در افراد مسن رخ می دهد. گاهی با افزایش سن، سیستم الکتریکی قلب تحلیل رفته و باعث کاهش ضربان طبیعی قلب و در نتیجه کند شدن ضربان قلب می شود.

ضربان قلب کمتر از 60 ضربه در دقیقه (bpm) ضربان قلب پایین یا برادی کاردی نامیده می شود. ضربان قلب فرد مبتلا به برادی کاردی حتی در حالت بیدار و فعال کمتر از 60 است. در حالی که محدوده ضربان قلب طبیعی بیداری بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است. ضربان قلب موقع خواب تا 40 تا 60 ضربه در دقیقه کاهش می یابد.

در برخی موارد، داشتن ضربان قلب پایین طبیعی است. برای اکثر جوانان، ورزشکاران حرفه ای و افرادی که به طور منظم ورزش می کنند، ضربان قلب کمتر از 60 طبیعی و سالم در نظر گرفته می شود.

 

درمان کاهش ضربان قلب خطرناک

کاهش ضربان قلب در برخی موارد نیاز به درمان دارد. به عنوان مثال، اگر ضربان قلب شما در سن 30 سالگی کاهش یابد، ممکن است اکسیژن کافی به مغزتان نرسد که می تواند منجر به غش، سرگیجه و تنگی نفس شود. همچنین، خون می تواند در حفره های قلب جمع شود و باعث نارسایی احتقانی قلب شود.

 

ضربان قلب طبیعی در کودکان

بسیاری از بزرگسالان می دانند که ضربان قلب نرمال آنها باید بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ضربان قلب در کودکان بیشتر از بزرگسالان است. ضربان قلب در کودکان تا 180 ضربه در دقیقه می رسد که با افزایش سن کاهش می یابد.

ضربان قلب در حال استراحت ضربانی است که در آن کودک آرام است و درگیر هیچ فعالیتی مانند گریه کردن، دویدن یا بازی نمی شود. ضربان قلب شما در هنگام گریه، دویدن یا بازی افزایش می یابد. همچنین ضربان قلب شما هنگام خواب کمتر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 11 =