کاتتر گذاری قلبی اهداف درمانی کاتتر گذاری در عروق مرکزی

کاتتر گذاری قلبی ، اهداف درمانی کاتتر گذاری در عروق مرکزی

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

کاتتر گذاری قلبی به منظور بررسی قلب و رگ های خونی استفاده می شود. در انجام این روش تشخیص که تهاجمی می باشد یک لوله بسیار بلند و باریک را وارد بدن می کنند. برای شروع کار بهترین متخصص انژیوگرافی قلب ابتدا یک سوراخ در کشاله ران ایجاد می کند تا بتواند به صورت مستقیم به سرخرگ یا ورید دسترسی پیدا کند. کاتتر یا همان لوله بلند باریک از طریق یک رگ به سمت قلب هدایت می شود. در این روش معمولا تزریق داروها و یا اقدام درمانی انجام می شود.

با انجام کاتتر گذاری، آنژیوگرافی، ونتریوکولوگرافی و بررسی الکتروفیزیولوژیک قابل انجام خواهد بود. آنژیوگرافی تخصصی را می توان با کاتتر گذاری به انجام رساند و با این کار اطلاعات بسیاری را در مورد رگ های خونی ، سرخرگ ریوی و … به دست می آورند.

از این رو برای بررسی های بیماری های قلبی مادرزادی و بررسی فشار قلب می توان از کاتتر گذاری قلب استفاده کرد. با اینکه روش های دیگری برای تشخیص خطرناک ترین بیماری های قلبی وجود دارد که کم تهاجمی هستند اما با این حال تنها آنژیوگرافی می باشد که می تواند برخی از بیماری ها را  مشخص سازد.

کاتتر گذاری قلبی و انتخابی

به منظور کاتتر گذاری قلبی فرد باید به بیمارستان مراجعه کند تا به صورت سرپایی نوبت آنژیوگرافی داده شود. در کاتتر گذاری ورود مواد ید دار به صورت مستقیم به قلب انجام میشود.

این روش تشخیص یک روش تهاجمی ست و ممکن است خطراتی در پی داشته باشد. در صورتی آنژیوگرافی انجام می شود که پزشک بداند انجام آن برای درمان بیماری می ارزد، در غیر این صورت از این روش استفاده نمی کند. بهتر است قبل از کاتتر گذاری قلبی با پزشک مشورت کنید و دغدغه های خود را با او درمیان بگذارید.

برخی افراد ممکن است در اثر آنژیوگرافی دچار کبود شدگی، بی حسی و یا خونریزی در محل شوند. عوارض دیگر این روش تشخیصی آریتمی، سکته مغزی و یا حمله قلبی می باشد که این موارد معمولا در افرادی ایجاد می شود که از قبل بیماری قلبی داشته اند.

 

کاتتر گذاری قلبی و انتخابی

مراقبت های کاتتر گذاری قلبی

توجه داشته باشید که قبل از کاتتر گذاری قلبی نباید از داروهای رقیق کننده یا ضدانعقاد استفاده نمایید. بهتر است از قبل لیست داروهایی که مصرف می کنید را به پزشک نشان دهید تا  بدانند شما چه داروهایی مصرف می کنید تا برای آنژیوگرافی شما را راهنمایی کنند.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
تست نوار قلب

بهتر است قبل از کاتتر گذاری چیزی نخورید و اگر دیابت دارید باید با پزشک خود درمیان بگذارید. اگر شما به ماده ید دار حساس باشید قبل از کاتتر گذاری داروهای دیگری به شما داده می شود و قبل از کاتتر گذاری به شما استروئید تززیق می شود. انجام آنژیو گرافی ممکن است نیم ساعت طول بکشد بعد از آن شما برای مدتی در اتاق ریکاوری تحت کنترل خواهید بود.

 

مراقبت های کاتتر گذاری قلبی

بعد از اینکه ضدعفونی های ناحیه انجام شد پزشک اقدام به ورود کاتتر از راه سرخرگ می کند برای اینکه بتواند نتایج بهتری داشته باشد چندین کاتتر وارد می شود بعد از آن هرچه قرار است وارد بدن شود از طریق این لوله انجام می شود. در انجام آنژیوگرافی ممکن است احساس سرخ شدن و تهوع داشته باشید که این علائم کاملا طبیعی می باشد اما در صورتی که در قفسه سینه احساس درد داشتید حتما به پزشک گزارش دهید.

بعد از انجام آنژیوگرافی کاتتر برداشته می شود و پزشک برای جلوگیری از خونریزی ناحیه را فشار می دهد که باعث کمی درد می شود. بهتر است بعد از آن تا ۷۲ ساعت به ناحیه ای که کاتتر گذاری شده است استراحت دهید و کارهای سنگین انجام ندهید.

هدف آنژیوگرافی قلب

کاتتر گذاری می تواند روشی برای تشخیص و یا یک درمان باشد. مهم ترین دلیل استفاده از آنژیوگرافی، بررسی عروق کرونری و آناتومی قلب می باشد. از این طریق پزشک متخصص اکوکاردیوگرافی قلب می تواند با عکسبرداری از رگ های خونی بیماری را تشخیص دهد از این طریق مکان و اندازه مسدودی رگ ها مشخص می شود.

به منظور استفاده از این روش برای درمان، داروها از این طریق وارد بدن می شوند. همچنین باید تغییر در سبک زندگی انجام شود. گاهی پزشک از آنژیوگرافی به منظور انتخاب بهترین شیوه درمان استفاده می کند تا جریان خون در قلب به خوبی انجام شود.

هدف آنژیوگرافی قلب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 12 =