چکاپ سالیانه قلب

چکاپ سالیانه قلب

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

چکاپ سالیانه قلب – بسیاری از متخصصان مراقبت های بهداشتی توصیه می کنند هر ساله یک معاینه پزشکی کامل از جمله چکاپ سالیانه قلب انجام دهید.

سابقه سلامتی شما ، معاینه فیزیکی کامل و برخی آزمایشات آزمایشگاهی به طور کلی بخشی از این چکاپ سالانه است.

برای رد احتمال بیماری های مربوط به قلب ، آزمایش قلب انجام می شود. نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام آزمایش اصلی برای اندازه گیری سلامت قلب است.

 

نسبت بروز بیماری های قلبی

گزارش های تحقیقاتی نشان می دهد که این روزها از هر سه مرگ یک مورد به دلیل بیماری های قلبی عروقی است. به عبارت دیگر ، بیش از 25٪ از مرگ و میرها هر ساله در نتیجه بیماری های قلبی است. این نسبت شیوع بالای بیماری های قلبی فقدان مشاوره و آموزش مناسب برای افراد عادی را نشان می دهد.

 

اهمیت چکاپ سالیانه قلب

این روزها بیماری های مختلف قلبی شایع است. بیماری عروق کرونر (CAD) ، آریتمی ، حمله قلبی و پریکاردیت همه از انواع بیماری های قلبی هستند. بنابراین معاینه قلب برای رد احتمال بروز هر یک از این بیماری ها توصیه می شود.

اگر این موارد زودتر شناسایی شود ، افرادی که در آینده در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستند ، می توانند برای داشتن زندگی سالم اصلاحاتی در سبک زندگیشان انجام دهند.

 

سطح کلسترول

سطح کلسترول بالا یکی از مهمترین عوامل زمینه ساز بیماری های قلبی است. آزمایشی برای اندازه گیری سطح کلسترول در بدن استفاده می شود که اصطلاحا به آن لیپید پانل اسکرینینگ گفته میشود.

غربالگری پانل لیپید یک آزمایش جامع است که به اندازه گیری سطح لیپوپروتئین های با چگالی بالا ، لیپوپروتئین های با چگالی کم و تری گلیسیرید کمک می کند.

 

فشار خون

هنگام انجام آزمایش های غربالگری منظم ، فشار خون نیز اندازه گیری می شود. فشار خون بالا در بیشتر موارد با بیماری های قلبی ارتباط مستقیم دارد.

فشار خون بالا به عنوان یک عامل خطر در بیماری های قلبی در نظر گرفته می شود.

 

سطح قند خون بالا

سطح بالای قند خون یکی از مهمترین عوامل خطر سکته مغزی و بیماری های قلبی است که بیشتر اوقات ناشتا سطح گلوکز خون برای تشخیص دقیق کنترل می شود.

 

نقش پروتئین C-ReactiveCRP

CRP یا پروتئین واکنش پذیر C در خون وجود دارد.

CRP شاخص التهاب است. بنابراین ، اگر سطح CRP بالایی وجود داشته باشد ، نشان دهنده وجود التهاب و عفونت است.

مقدار CRP بالا یک عامل خطرساز برای بیماری های قلبی است.

 

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
تاثیر آلپرازولام بر قلب ، آیا مصرف خودسرانه خطرناک است؟

فرکانس معاینه قلب

اینکه چند بار باید برای چکاپ سالیانه قلب به متخصص مراجعه کنید ، به دستورالعمل های مراقبت بهداشتی بستگی دارد. غربالگری قلب به طور کلی برای همه افراد بالای 20 سال توصیه می شود.

با این حال ، فراوانی غربالگری بیشتر به عوامل خطر و تشخیص فرد بستگی دارد.

به عنوان یک توصیه کلی توسط انجمن قلب آمریکا ، اگر متوسط ​​فشار خون فرد کمتر از 120/80 میلی متر جیوه باشد ، باید هر دو سال یکبار از نظر ناهنجاری های قلبی عروقی غربالگری شود.

علاوه بر این ، برای بیماران با خطر طبیعی ، توصیه می شود که سطح کلسترول را هر چهار تا شش سال اندازه گیری کنید. سطح گلوکز خون طبق انجمن قلب آمریکا توصیه می شود حداقل هر سه سال اندازه گیری شود.

بر اساس گزارش های مختلف تحقیقاتی ، سطح CRP باید در بیمارانی که 10 تا 20٪ خطر حمله قلبی دارند ، کنترل شود.

 

چه زمانی الکتروکاردیوگرام (ECG) مورد نیاز است؟

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام فعالیت قلب را در حالت استراحت اندازه گیری می کند. ECG یک تصویر واضح از ضربان قلب و ریتم قلب در اختیار پزشکان قرار می دهد.

در صورت بزرگ شدن قلب (هیپرتروفی) به دلیل فشار خون بالا ، با استفاده از ECG مشخص می شود. در صورت داشتن عوامل خطر برای بیماری های قلبی ، فرد به آزمایش ECG نیاز دارد. عوامل خطر شامل فشار خون بالا ، کلسترول بالا، دیابت و غیره است.

 

در آخر اگر بخواهیم خلاصه ای از مطالب بالا به شما بگوییم باید به خدمتتان عرض کنیم که به گفته ی بهترین متخصصان اکوکاردیوگرافی قلب و همینطور بهترین متخصصان انژیوگرافی قلب لازم است که هر فرد حتی سالم یک چکاپ سالیانه دهد تا به این وسیله بتواند از خطرات احتمالی قلبی جلوگیری کند.

 

2 پاسخ
  1. Avatar
    لیلا گفته:

    اینکه فرد چکاپ سالیانه شود خوب است اما اگر همانند پرونده میانسالی که برای افراد سی سال به بالا در مراکز بهداشت برای سنجش فشار خون وقند وچربی افراد در نظر گرفتند غربالگری قلب هم انجام بگیرد خوب است چرا که میزان مرگ ومیر به دلیل بیماری قلبی زیاد شده وفرد از اهمیت انجام این چکاپ آگاهی ندارد

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 2 =