پروپرانولول پس از سکته

آیا پروپرانولول پس از سکته، به زنده ماندن بیمار کمک می‌کند؟

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

پروپرانولول برای اولین بار به منظور درمان دردهای آنژینی قفسه سینه تولید و روانه بازار شد. اما بعدها از این دارو برای عارضه‌های مختلفی مانند اضطراب، فشار خون، و حتی میگرن نیز استفاده شد. پزشکان قلب یا فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران و سایر شهر ها این قرص را برای بیمارانشان تجویز میکنند.

هر چند که  دامنه مصرف این دارو بسیار گسترده می‌باشد ولی به گفته پزشکان مصرف سر خود این دارو خطرناک است استفاده از آن برای همگان مناسب نمی‌باشد، باید به این نکته توجه داشته باشید که دوز  این دارو برای بیماری‌های مختلف متفاوت می‌باشد.

یکی از مواردی که همه پزشکان چه  بهترین دکتر قلب تهران و چه بهترین پزشکان قلب در شهرستان این قرص یا دارو را تجویز میکنند بعد از سکته می‌باشد.

اما سوال اینجاست که آیا واقعا این دارو برای افرادی که سکته میکنند مفید است و اینکه اصلا این قرص چیست؟اگر شما نیز به دنبال پاسخ این سوال‌ها هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید، چرا که ما در این مقاله تحت عنوان آیا پروپرانولول پس از سکته، به زنده ماندن بیمار کمک می‌کند؟ قرار است به این سوالات پاسخ بدهیم پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

پروپرانولول چیست؟

پروپرانولول پس از سکته

پروپرانولول چیست؟

در این قسمت از مقاله و قبل از اینکه  پاسخ به این سوال که آیا پروپرانولول، پس از سکته، به زنده ماندن بیمار کمک می‌کند؟ را بدهیم لازم است که بدانیم این دارو چیست؟

برای اولین بار این دارو تقریباً ۵۰ سال قبل توسط جیمز بلک که یک دانشمند انگلیسی بود تولید شد، تاثیرات این قرص بر بدن از راه مسدود نمودن نوعی خاص از گیرنده‌ها به نام گیرنده‌های بتا می‌باشد. این گیرنده‌ها توزیع وسیعی در اندام‌های گوناگون بدن دارند. اندام‌هایی مانند ریه قلب و عروق دارای این گیرنده‌ها می‌باشند، به عنوان مثال این دارو از راه مسدود کردن گیرنده‌های قلب موجب کاهش فشار خون می‌شود.

این دارو به شکل‌های گوناگونی روانه بازار شده است معمولاً  قرص، یا آمپول  این دارو در داروخانه‌ها یافت می‌شود اما در اکثر موارد این دارو به شکل قرص استفاده می‌شود.

پزشکان متخصص قلب در مراکز اکو قلب تهران و شهرستان ها بعد از معاینه افرادی که مشکلات قلبی دارند از این دارو برای درمان آنها استفاده میکنند.

البته این تنها مورد تجویز دارو یا قرص پروپرانولول نمی باشد، بلکه در موارد دیگری مانند داشتن اضطراب، فشار خون و میگرن پزشکان و متخصصین این قرص را برای بیماران تجویز میکنند، هرچند که باید به این نکته توجه داشته باشید که دوز این دارو برای هر یک از این بیماری‌ها متفاوت می‌باشد.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
سایت دکتر قلب، کامل ترین مرجع تخصصی و پزشکی به صورت آنلاین

تجویز پروپرانولول بعد از سکته

در قسمت قبلی به موارد تجویز قرص پروپرانولول پرداختیم،یکی دیگر از مواردی که پزشکان این قرص یا دارو را تجویز می‌کنند بعد از سکته می‌باشد. پس با توجه به  این موضوع می‌توانیم وارد بحث و  دادن پاسخ به این سوال که  آیا پروپرانولول، پس از سکته، به زنده ماندن بیمار کمک می‌کند؟ شویم.

در مورد اینکه آیا  قرص بعد از سکته  به بیمار کمک می‌کند یا خیر باید بگوییم که بله این قرص تا حدودی می‌تواند باعث بهبود بیمار شود و از سکته مجدد جلو گیری کند.

باید توجه داشته باشید که این دارو نیز به مانند همه داروها در کنار فوایدی که دارد می‌تواند دارای عوارض جانبی برای برخی از افراد باشد. مهمترین عوارض این قرص عبارتند از:

  • احساس خستگی و ضعف
  • گیجی
  • سرد شدن انگشتان
  • سردرد
  • احساس تهوع
  • استفراغ
  • خشکی دهان

از عوارض جانبی این قرص است.

در بعضی از موارد مشاهده شده است که افراد بعد از مصرف قرص پروپرانولول دچار عوارض دیگری مانند زرد شدن پوست و صلبیه چشم شده‌اند.

پررنگ شدن ادرار و همچنین کمرنگ شدن مدفوع در کنار خون دماغ شدن به مدت بیشتر از ۱۰ روز از دیگر عوارض مصرف این قرص است. پس سعی کنید که بدون تجویز پزشک به هیچ عنوان از این قرص استفاده نکنید.

تجویز پروپرانولول بعد از سکته

پروپرانولول پس از سکته

نتیجه گیری

ما در این مقاله تحت عنوان آیا پروپرانولول، پس از سکته، به زنده ماندن بیمار کمک می‌کند؟ به بررسی این دارو پرداختیم. به عنوان جمع بندی می‌توانیم بگوییم که این قرص یک داروی مناسب برای بعد از سکته است.

هرچند که این دارو دارای عوارضی نیز می باشد. امیدواریم که شما با مطالعه این مقاله اطلاعات کافی در مورد موارد مصرف این قرص و همچنین عوارض آن به دست آورده باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − 2 =