نحوه عملکرد داروی پروپرانولول

نحوه عملکرد داروی پروپرانولول

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

نحوه عملکرد داروی پروپرانولول:وجود برخی از بیماری ها باعث تاثیر خطرناک بر روی اعضای حیاتی بدن مانند قلب و مغز می‌گردد. یکی از این بیماری ها فشار خون بالا می باشد. آنرا به عنوان قاتل خاموش نیز می شناسند.  فشار خون از آن دسته مواردی است که چه افزایش و چه کاهش آن عوارض بسیار بدی به همراه دارد. در خیلی از موارد سهل انگاری در کنترل و درمان آن موجب سکته های قلبی و مغزی می گردد. برای  کنترل و درمان فشار خون بالا داروهای زیادی وجود دارد که هر کدام کارایی خاص خود را خواهد داشت. یکی از این داروها که برای درمان فشارخون بالا مصرف می گردد پروپرانولول نام دارد. در مقاله پیش رو توضیحاتی در مورد نحوه عملکرد داروی پروپرانولول ارائه خواهیم داد.

فشارخون

میزان فشاری که در شریان های خونی در دو مرحله ضربان قلب(استراحت و فعالیت) بر دیواره رگ ها می آید را فشار خون می گویند. در واقع می توان فشارخون را نیرویی نامید که خون را در شریان های بدن به گردش در می آورد و به مواد مغذی و اکسیژن اجازه می دهد تا از این طریق در کلیه مناطق بدن به حرکت دربیایند.

نحوه عملکرد داروی پروپرانولول

نحوه عملکرد داروی پروپرانولول

عوامل فشارخون بالا

در صورتی که ماکسیمم و یا مینیموم معمولی و به اصطلاح استاندارد خود را داشته باشد مشکلی بوجود نمی آید. اما بنابر دلایلی این شماره  بالا رفته و به اصطلاح شخص دچار فشارخون بالا می شود در این صورت خطرات احتمالی به سراغ فرد خواهد آمد. نحوه عملکرد داروی پروپرانولول می تواند کمک زیادی به این افراد کند. اما این عوامل عبارتند از:

سن بالا

یکی از عواملی که به مرور زمان باعث افزایش فشارخون می گردد بالا رفتن سن در افراد می باشد. مطالعات نیز نشان دهنده صحت این مسئله می باشد.

عوامل محیطی

این عوامل عبارتند از:

عوامل محیطی

  • مصرف مشروبات الکلی

  • استعمال دخانیات

  • استرس بیش ازحد

  • عادات بد غذایی مانند استفاده بیش از حد نمک

  • چاقی و عدم تحرک

از عوامل دیگر می توان به مسئله ژنتیکی اشاره نمود که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند.

نژاد

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در بروز فشارخون نژاد انسانها می باشد. تحقیقات نشان داده است که سفید پوستان و نژاد هند و اروپایی بیشتر دچار فشارخون بالا می شوند. بجز عواملی که در بالا گفته شد می توان یکسری نارسایی ها و بیماری های دیگری را در بروز فشارخون مؤثر دانست. از جمله:

  • بیماری های کلیوی

  • بیماری های غددی درون ریز

  • مصرف طولانی مدت برخی از داروها

  • اشکال در سیستم عصبی

داروی پروپرانولول

داروی پروپرانولول از جمله داروهایی است که برای درمان فشارخون بالا، نامنظم بودن ضربان قلب و لرزش دست استفاده می شود.‌ ضمنا از داروی پروپرانولول پس از حمله قلبی برای کنترل و بهبود علائم و عوارض سکته، جلوگیری از سردردهای میگرنی و درد های قفسه سینه نیز استفاده می شود.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
انفارکتوس حاد میوکارد یا سکته قلبی چیست؟ همه چیز درباره حمله قلبی

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب

نحوه عملکرد داروی پروپرانولول

نحوه عملکرد داروی پروپرانولول

نحوه عملکرد داروی پروپرانولول

داروی پروپرانولول با اتصال به گیرنده های مخصوص در سلول های قلبی و عروقی که به گیرنده های بتا معروف می باشند آنها را مسدود نموده و دستور کاهش فعالیت های قلبی را صادر می نماید. عملکرد این دارو باعث می شود که ضربان قلب کاهش یافته و منظم گردد. همین امر باعث کاهش فشار خون در عروق خونی می گردد. عملکرد دیگر داروی پروپرانولول باعث می شود قلب انرژی کمتری مصرف نماید.

در نتیجه درد قفسه سینه کاهش خواهد یافت و به دنبال کاهش درد قفسه سینه پیشگیری از حملات قلبی را بدنبال خواهد داشت. از دیگر نحوه عملکرد داروی پروپرانولول می توان به کاهش علائم فیزیکی ناشی از استرس مانند تپش قلب و لرزش بدن اشاره داشت‌.  البته طبق تجویز پزشک از داروی پروپرانولول برای بیمارانی که مبتلا به پرکاری غده تیروئید هستند نیز جهت تسکین علائم استفاده می گردد.

تجویز پروپرانولول توسط بهترین دکتر قلب به عنوان داروی رایج در پیشگیری از سردردهای میگرنی و عروقی عملکرد  خوبی داشته و تعداد دفعات حملات میگرنی را کاهش خواهد داد.

سخن نهایی

کلام پایانی این که با توجه به توضیحات داده شده شاید بگویید داروی پروپرانولول یک داروی صددرصد مفید و بدون عوارض می باشد. این تفکر با توجه به نحوه عملکرد داروی پروپرانولول اشتباه می باشد. هر دارویی در کنار فواید خود عوارضی نیز دارد. مصرف این دارو مانند دیگر داروها با تجویز پزشک صحیح می باشد. مصرف خودسرانه آن شما را دچار عوارضی خواهد نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =