موارد تشخیص بیماری توسط اکوکاردیوگرافی قلب

موارد تشخیص بیماری توسط اکوکاردیوگرافی قلب

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

موارد تشخیص بیماری توسط اکوکاردیوگرافی قلب: امروزه تجهیزات و دستگاه های پزشکی متفاوتی برای تشخیص  بیماری ها و علت آنها وجود دارند که هر کدام کارایی خاص خود را دارند. با کمک این تجهیزات پزشکان در زمینه های مختلف این امکان را دارند تا به بررسی دقیق بیماری و علت آن پرداخته و بتوانند بهترین راه معالجه بیماران را انتخاب نمایند. یکی از این تجهیزات و دستگاه ها که در زمینه تشخیص بیماری های قلب کارایی بسیاری دارد اکوکاردیوگرافی می باشد. در مقاله پیش رو ضمن توضیح در مورد خود این دستگاه( اکوکاردیوگرافی) و کارایی آن در مورد موارد تشخیص بیماری قلب اطلاعات بیشتری در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: اکوکاردیوگرافی از طریق مری

اکوکاردیوگرافی از طریق مری

اکوکاردیوگرافی چیست؟

پژواک نگاری که نام دیگری برای اکوکاردیوگرافی(Echocardiography) است و به آن سونوگرافی قلب نیز گفته می شود به عنوان روشی غیر تهاجمی شناخته می شود که با استفاده از امواج فراصوتی یا مافوق صوت ساختمان داخلی قلب و شریان های بزرگ آن را به صورت واضح و به صورت تصویر زنده در مونیتور مخصوص برای پزشک نمایش می دهد و می تواند برای تشخیص بیماری ها و مشکلات قلبی روشی استاندارد باشد.

بیشتر بخوانید: هزینه اکوکاردیوگرافی قلب

انواع اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی به روش های مختلفی انجام می شود که عبارتند از:

اکوکاردیو گرافی از طریق سینه

در این روش پزشک از طریق قفسه سینه بیمار و مابین دنده ها توسط یک دستگاه مبدل امواج را به سمت قلب فرستاده و پژواک آن را به صورت تصویر که در مونیتور به نمایش گذاشته می شود خواهد دید.

اکوکاردیوگرافی استرس

در این روش اکوکاردیوگرافی تصاویر قلب بیمار هنگام دویدن بر روی تردمیل و یا دوچرخه ثابت گرفته می شود و پزشک این امکان را دارد تا وضعیت قلب بیمار هنگام فعالیت و استرس را بررسی نماید.

اکوکاردیوگرافی از طریق مری

بهترین دکتر قلب ممکن است برای تشخیص صحیح تر و مطمئن تر بخواهد تصاویر دقیقی از قلب داشته باشد که از طریق روش های دیگر به این نتیجه نرسیده است. بخاطر همین با استفاده از یک لوله نازک و منعطف مبدلی را از طریق دهان و حلق بیمار به سمت مری می فرستد و چون مری در پشت قلب قرار دارد تصاویر دقیق تری را دریافت خواهد نمود که از وضوح و دقت بالایی برخوردار می باشد.

اکوکاردیوگرافی از طریق مری

اکوکاردیوگرافی جنین

در دوران بارداری مادر ممکن است برای تشخیص مشکلات قلبی جنین ، پزشک دستور اکو جنین را بدهد که از طریق شکم مادر این تصویربرداری انجام می گیرد. موارد تشخیصی بیماری قلب در این حالت بسیار حساس است.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
رژیم های ناسالم و ارتباط آن با بروز بیماری های قلبی

اکو قلب سه بعدی

در این روش تصاویر به صورت سه بعدی و از زوایای مختلف تهیه می شود که کمک شایانی به پزشک در مورد وضعیت قلب بیمار می کند. این نوع اکو معمولا قبل از عمل جراحی های مربوط به قلب انجام می گردد.

بیشتر بخوانید: تشخیص بیماری قلبی با اکو قلب

موارد تشخیص بیماری توسط اکوکاردیوگرافی قلب

موارد تشخیص بیماری توسط اکوکاردیوگرافی قلب

مواردی که بیماری ها از طریق اکو کاردیوگرافی تشخیص داده می شوند در این بخش بررسی می شوند. این موارد عبارتند:

لخته شدن خون در قلب

با اکوکاردیوگرافی و تصویر برداری دقیق از قلب در صورتی که لخته هایی هرچند کوچک در داخل قلب وجود داشته باشد به صورت دقیق قابل تشخیص می باشد.

تشخیص مشکل پمپ کردن خون

ممکن است قلب در عملکرد پمپاژ به خوبی کارایی نداشته باشد و یا به نوعی ماهیچه های  قلب شل شده باشند. اکوکاردیوگرافی قلب در تشخیص این مشکل کمک شایانی به پزشک می کند.

مشکلات مربوط به دریچه قلب

اکوکاردیوگرافی در زمینه تشخیص وضعیت دریچه قلب و این که آیا به خوبی این دریچه ها فعالیت خود را انجام می دهند به پزشک کمک می کند. همچنین اکو تشخیص خواهد داد  که دریچه ها به طور کامل بسته می شوند تا مانع نشت خون شوند یا خیر. تشخیص مایع موجود در کیسه اطراف قلب با انجام اکوکاردیوگرافی دقیقا مشخص خواهدشد.

موارد تشخیص بیماری توسط اکوکاردیوگرافی قلب

موارد تشخیص بیماری توسط اکوکاردیوگرافی قلب و آئورت

تشخیص مشکلات مربوط به رگ آئورت هم بسیار مهم است. آئورت به عنوان سرخرگ اصلی که خون را به بدن می رساند ممکن است دچار مشکلاتی گردد که برای بیمار مضر می باشد. اکوکاردیوگرافی در تشخیص این مشکلات می تواند به پزشک کمک کند.

تشخیص فشارهای موجود در قلب

با اکوکاردیوگرافی ضمن تشخیص وضعیت ماهیچه های داخلی قلب وضعیت فشارهای داخلی قلب نیز برای پزشک مشخص خواهد گردید.

تشخیص نقائص قلبی مادرزادی در جنین

در موارد تشخیص بیماری توسط اکوکاردیوگرافی قلب ، پزشک به صورت دقیق از وضعیت قلبی جنین و امکان وجود مشکلات و نقائص مادرزادی قلب در شکم مادر مطلع خواهد شد. این آزمایش به درمان جنین چه در شکم مادر و چه درمان در دوره های بعد از زایمان کمک شایانی به پزشک خواهد کرد.

اندازه طبیعی حفره قلب

بیماری هایی مانند فشارخون بالا یا سایر بیماری ها می تواند مشکلاتی برای حفره داخلی قلب بوجود بیاورد که  پزشک متخصص قلب از طریق اکوکاردیوگرافی بزرگ شدن غیرطبیعی حفره قلب و آسیب دیدن حفره های داخلی را تشخیص میدهد.

موارد تشخیص بیماری توسط اکوکاردیوگرافی قلب

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی موارد تشخیص بیماری توسط اکوکاردیوگرافی قلب پرداختیم.  تشخیص نوع اکو و این که کدامیک برای بیمار بهتر می باشد با پزشک متخصص می باشد. نکته دیگر این که نوع اکوکاردیوگرافی که برای شخص دیگری تجویز گردیده دلیلی نمی شود که برای بیمار شما نیز خوب باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 1 =