فیزیوتراپی بعد از عمل قلب باز

فیزیوتراپی بعد از عمل قلب باز

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

فیزیوتراپی بعد از عمل قلب باز :عمل قلب باز یکی از حساس‌ ترین عمل هایی است که خیلی از افراد به هر دلیلی مجبور می‌ شوند آن را انجام دهند. خوشبختانه علم آنقدر پیشرفت کرده که اگر شما به هر دلیلی به مشکلات قلبی دچار شوید، برای آن راه حل وجود دارد اما سوال اینجاست اقداماتی مانند فیزیوتراپی بعد از عمل جراحی قلب باز دقیقاً چیست و چه اهدافی را دنبال می کند. اگر شما به بهترین دکتر قلب تهران  مراجعه کنید، هدف از فیزیوتراپی را به طور کامل برای شما شرح خواهد داد. برای آگاهی از اطلاعات بیشتر می توانید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

اهداف فیزیوتراپی بعد از عمل قلب باز

زمانی که شما جراحی قلب باز را انجام می دهید، حدودا ۴۸ ساعت یا به عبارت دیگر دو روز در آی‌سی‌یو بستری هستید. سپس فیزیوتراپی بعد از عمل برای شما تجویز می‌ شود که اهداف آن شامل موارد زیر است:

  • از این طریق راه های هوایی و تنفس در بدن شما باز نگه داشته می‌شود.
  • ریه ها دچار شوک یا کلاپس نمی شوند و از این اتفاق جلوگیری خواهد شد.
  • پوسچر مناسب در بدن شما حفظ می‌ شود، یعنی بدنتان حالت مناسبی به خودش می گیرد.
  • انعطاف پذیری گردن، تنه، اندام تحتانی و شانه ها حفظ می شود.
  • احتمال آمبولی تا دو هفته بعد از عمل کاهش پیدا کرده و حتی نزدیک به صفر می شود.
  • تحمل بدن شما نسبت به ورزش بالاتر می رود.

فیزیوتراپی بعد از عمل قلب باز

در حقیقت وقتی که عمل قلب باز انجام می دهید و از اتاق عمل بیرون می‌ آیید، هنوز یک سری دستگاه تنفسی به شما وصل است. از طرفی از لحاظ هوشیاری مانند یک آدم معمولی نیستید. فیزیوتراپی اولین کاری است که برای شما انجام می‌ دهند تا علائم حیاتی شما را پایدار کند. حتی ممکن است برایتان رادیوگرافی هم انجام دهند. اگر پزشک تشخیص دهد که شما نیاز به تنفس مصنوعی ندارید و ترشحات ریه شما هم خیلی بالا نیست، ممکن است فیزیوتراپی را برای برداشتن لوله تراشه عقب نیندازد. پزشک برای انجام این کار از ماسک و دستکش استفاده می کند تا عفونت انتقال پیدا نکند.

تعداد جلساتِ فیزیوتراپی بعد از عمل قلب باز

اگر شما به فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران مراجعه کنید، او برایتان مشخص می کند که چقدر باید فیزیوتراپی انجام دهید. در روز اول بعد از عمل قلب باز، شما نیاز دارید تا ۲ الی ۴ بار فیزیوتراپی را به انجام برسانید. وضعیت تنفسی شما همراه با تنفس عمیق در نواحی مختلف ریه و تنفس شکمی یا دیافراگمی باید تحت کنترل قرار بگیرد. همچنین علاوه بر فیزیوتراپی، یک مرطوب کننده ترشحات هم برای شما استفاده می کنند تا مواد اضافه راحت تر خارج شود.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
عمل قلب باز در نوزادان

بعد از فیزیوتراپی ریلکس می کنید. بعد از هر سرفه در طول فیزیوتراپی هم دوباره باید به حالت ریلکس و استراحت در بیایید.

در فیزیوتراپی تمرینات دستی به صورت لرزش روی بدن شما انجام می شود تا ترشحات راحت تر بیرون بریزد. همچنین پزشک ممکن است مایعاتی را برای شما تجویز کند که باز هم به خارج شدن ترشحات کمک می‌ کند.

از طرفی یک سری تمرینات ورزشی در قسمت شانه و گردن باید انجام دهید که حرکات شانه از عصر همان روزی که عمل کرده اید، شروع می شود و هر بار ۳ الی ۴ بار باید آن را انجام دهید.

روز دوم بعد از عمل اگر متوجه شوند میزان ترشحات طبیعی است، فقط روی گشاد شدن نواحی مختلف یعنی لوله های تنفسی کار می کنند. سپس حرکات شانه، حرکات اندام تحتانی، حرکات تنه با نشستن روی لبه تخت شروع می شود و پوزیشن بدن شما با استفاده از تمرینات در همان تخت اصلاح می گردد.

در روز سوم بعد از عمل، ورزش های عمومی برای اندام فوقانی، اندام تحتانی و تنه تجویز می شود و شما باید مدت زمان کوتاهی راه بروید.

روز چهارم تمرینات اتساع ریه و حرکات تنه و اندام ها در حالت ایستاده و راه رفتن بیشتر برای شما تجویز می شود.

روز پنجم تا هفتم باید از پله بالا بروید و تمریناتی هم در منزل برای شما تجویز می شود، چراکه از روز چهارم به بعد احتمالا از بیمارستان مرخص خواهید شد.

کلام آخر

برای تشخیص اینکه شما به عمل قلب باز نیاز دارید یا خیر، قطعا اولین کاری که پزشک می کند، این است که شما را به مراکز انجام اکو قلب تهران می فرستد. بعد از آن اگر تحت عمل جراحی قلب باز قرار بگیرید، اقداماتی مانند فیزیوتراپی باید زیر نظر پزشک به انجام برسد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =