عوارض سیگار بر قلب

عوارض سیگار بر قلب

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

عوارض سیگار بر قلب- تا حدودی خودِ شما در مورد عوارض سیگار بر قلب و سلامتی بدن آگاهی دارید. در این مقاله سعی داریم بر آگاهی شما در مورد عوارض سیگار بر سلامت  قلب  و سیستم های بدن بیفزاییم تا به خاطر حفظ سلامتی خود به سراغ سیگار نروید.

سیگار

سیگار حاوی هزاران مواد شیمیایی است. از مهم‌ترین مواد مضری که در درون سیگار وجود دارد و برای بدن بسیار خطرناک است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نیکوتین

یک داروی اعتیاد آور است که بر فعالیت های مغز و عضلات بدن تأثیر می‌گذارد و  موجب بالا رفتن فشار خون می شود.

مونوکسید کربن

مونوکسید کربن یک گاز سمی است که جایگزین اکسیژن در خون می شود و توانایی خون برای حمل کردن اکسیژن به قلب و سایر اعضای بدن  را کاهش می‌دهد.

سیگار کشیدن موجب  آسیب رساندن به دیواره رگ‌های خونی می‌شود و به پیشرفت بیماری آترواسکلروز کمک می کند. بیماری آترواسکلروز زمانی رخ می دهد  که عروق خونی، تنگ و مسدود شوند. در پایان موجب کاهش یافتن میزان خون و میزان اکسیژن در بدن می گردد.

تاثیر سیگار کشیدن بر روی  سلامت قلب

مواد شیمیایی که در دود تنباکو وجود دارد به سلول‌های خون آسیب می‌رساند. همچنین می‌تواند به کارکرد قلب و ساختار و عملکردهای رگ‌های خونی آسیب برساند. این کار خطر مبتلا شدن به آترواسکلروز را افزایش می‌دهد. بیماری قلبی عروقی هنگام ایجاد شدن پلاک در شریان‌های قلب اتفاق می‌افتد.

با گذشت زمان، این حالت می‌تواند موجب درد قفسه سینه، نارسایی قلبی، آریتمی، حمله قلبی یا مرگ شود. سیگار کشیدن یک  خطر عمده برای بیماران قلبی به شمار می رود

عوارض سیگار کشیدن، همراه با عوامل خطرناک دیگر مانند فشار خون بالا، اضافه وزن یا چاقی، خطر مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

در صورت بروز مشکل قلبی می توانید به مراکز انجام اکو قلب مراجعه کنید و با گرفتن وقت اکو قلب، از قلب خود تست بگیرید و در صورت مشکل حاد به بهترین متخصص قلب و عروق مراجعه کنید

تاثیر سیگار بر قلب

عوارض سیگار کشیدن برای بدن

سیگار کشیدن موجب آسیب  رساندن به عروق قلب می‌ گردد. در بعضی از افراد مانند خانم ها که از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند و افرادی که مبتلا به دیابت هستند با خطر بیشتری برای قلب و عروق خونی مواجه هستند.

در معرض مستقیم قرار گرفتن دود سیگار می‌تواند به عروق قلب آسیب برساند. دود سیگار، دارای مواد شیمیایی مضر وخطرناک است که خطر مبتلا شدن به حمله قلبی و مرگ را به شدت بالا می برد. همچنین دود سیگار خطر مبتلا شدن به بیماری قلبی را در کودکان و نوجوانان افزایش می‌دهد. زیرا موجب کاهش یافتن کلسترول HDL در خون می گردد

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
پزشک متخصص اکوکاردیوگرافی چه کارهایی را انجام می دهد؟

باعث افزایش یافتن فشار خون می شود

به بافت‌های قلب آسیب می‌ رساند

به ریه ها آسیب می‌رساند، مخصوصا برای نوزادان نارس که مبتلا به  بیماری سندرم ديسترس تنفسی و آسم هستند

مزایای ترک سیگار

یکی از بهترین راه‌های کاهش یافتن خطر مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی، این است که از مصرف کردن سیگار خودداری کنید. ترک کردن سیگار خطر مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. همچنین با گذشت زمان، خطر مبتلا شدن به آترواسکلروز و لخته شدن خون را کاهش می دهد. اگر سیگار  مصرف می کنید  و دچار بیماری قلبی هستید، ترک سیگار خطر مبتلا شدن به مرگ ناگهانی، حمله قلبی و مرگ را کاهش می‌دهد.

برخی جوامع  سیگار کشیدن را در مکان های فعالیت کاری و مکان‌های عمومی ممنوع کرده‌اند. تعداد حملات قلبی در این جوامع بسیار کم شده است. در میان افرادی که  مبتلا به بیماری قلبی و عروقی هستند ترک سیگار خطر مبتلا شدن به حمله قلبی عروقی و مرگ قلبی را  بسیار کاهش می‌دهد.

با توجه به تحقیقات ارائه شده در مورد ترک سیگار، خطر بیماری قلبی و عروقی تا  50  درصد کاهش یافته است. خطر ابتلا به آترواسکلروز و لخته شدن خون که ارتباط با سیگار کشیدن دارد، بعد از ترک سیگار کاهش می‌یابد. همچنین ترک سیگار می‌تواند خطر مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی را به همان اندازه یا بیشتر از داروهای مورد استفاده برای کاهش یافتن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی مانند آسپیرین ها، استاتین ها، بتا بلوکرها و مهار کننده های ACE کاهش بدهد.

امیدواریم که این مطالب کمکی کرده باشد که شما از مصرف سیگار برای حفظ سلامتی خود خودداری کنید

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 1 =