علایم نارسایی قلبی

علایم نارسایی قلبی

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

علایم نارسایی قلبی- افرادی که دچار علائم نارسایی قلبی هستند حتما باید به بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب مراجعه کند.

بیماری نارسایی قلبی یکی از رایج ترین بیماری های قلبی است. احتمال این که یک شخص در طول عمر خود به نارسایی قلبی مبتلا شوند 20 درصد است یعنی از هر 5 شخص، یک شخص احتمال دارد دچار بیماری نارسایی قلبی  شوند.

علائم نارسایی قلبی

علائم نارسایی قلبی را می توان به سه گروه تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

علائم ناشی از اضافه شدن بار و احتقان مایعات

علائم ناشی از کاهش یافتن پمپاژ قلب

علائم ناشی از آریتمی قلبی

ما در این مقاله در مورد علائم ناشی از اضافه شدن بار و احتقان مایعات می پردازیم.

علائم ناشی از اضافه شدن بار و احتقان مایعات

درکسانی که دچار نارسایی قلبی هستند علائمی مانند تجمع مایعات در بدن و احتقان ریه وجود دارد.  این افراد، قدرت پمپاژ قلبشان کاهش می یابد و بدن برای جبران کردن آن به وسیله ی احتباس آب و نمک، حجم خون و مایعات بدن را افزایش می دهد تا بتواند از این طریق نارسایی قلب را جبران نماید. احتباس آب و نمک در بدن علایم زیادی ایجاد می کند که عبارتند از:

افزایش وزن

احتباس نمک و مایعات ممکن است موجب افزایش سریع وزن شود. به همین خاطر پزشکان به افراد دچار نارسایی قلبی سفارش می کنند که هر روز وزن خودشان را اندازه گیری نمایند. افزایش وزن به صورت یکدفعه در اثر تجمع سریع مایعات می تواند علت مهمی از عدم کنترل نارسایی قلبی گردد که نیازمند تعدیل در داروها یا رژیم غذایی میباشد.

آسیت

ورم یا تورم در بدن شما نتیجه ی تجمع یافتن مایع اضافی در اندام تحتانی( پاها و مچ پاها ) است که معمولا ورم و تورم شکل ناخوشیندی دارد که ظاهر بدنتان را نازیبا می کند و موجب ناراحتی شما می شود و همیشه فکر شما را درگیر راه حل برای برطرف کردن آن می کند. در صورت شدید بودن نارسایی قلبی یا نارسایی سمت راست قلب مایعات اضافی می توانند در حفره ای که درون شکم هست جمع گردد که این خود حالتی را ایجاد می کند که به آن « آسیت » می گویند. در این هنگام فرد بیمار باید به بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب مراجعه کند

قلب ناسالم

احتقان ریه

در نارسایی های قلبی، تجمع نمک و مایعات بدن موجب افزایش یافتن فشار در حفره های قلبی می شود . فشار بالا در داخل حفرات قلبی موجب می شود مقداری از مایعات اضافی در ریه ها تجمع یپدا کنند  که اینکار موجب احتقان ریه می شود. از آنجا که احتقان ریه بسیار رایج است. احتقان ریه موجب ایجاد مشکلات تنفسی می شود. علائمی وجود دارند که نشان دهنده ی احتقان ریه هستند که عبارتند از:

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
علت بیماری لوپوس چیست؟ درگیری قلبی در بیماری لوپوس
تنگی نفس در زمان فعالیت بدنی و ورزش

دیسپنه یا تنگی نفس در کسانی که دچار نارسایی قلبی هستند بسیار شایع و رایج است. تجمع مایعات در ریه سبب پر شدن حفره های ریه می شود و اکسیژن  به صورت صحیحی انتقال پیدا نمی کند. این افراد غالبا در زمان استراحت علائم زیادی ندارند اما با شروع ورزش و فعالیت بدنی دچار مشکل تنگی نفس، کم آوردن ریه ها و خستگی زودرس می شوند. در بیماری های حاد، این علائم حتی زمانی که فرد در حال استراحت هستند خود را نشان می دهد

ارتوپنه

ارتوپنه نوعی از تنگی نفس است که زمان دراز کشیدن فرد اتفاق می افتد. فردی که دچار ارتوپنه هست در حالت نشسته یا ایستاده مشکلی ندارد یا ممکن است علایم کمی را مشاهده کند اما زمانی که دراز می کشد دچار تشدید علایم تنگی نفس و اضطراب می شود. ممکن است مشاهده کرده باشید این افراد بیمار برای غلبه بر این مشکل بالش بیشتری برای خوابیدن استفاده میکنند تا با بالا بردن ریه از میزان تجمع مایع کم کنند و علایم آنها  را کمتر کند. هر چقدر تعداد بالش ها بیشتر باشد نشان دهنده ی تشدید بیماری قلبی و نارسایی قلب است

بنابراین با توجه به مطالب بالا زمانی که فرد دچار این علائم شد باید به بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب مراجعه کند و تحت مراقبت قرار بگیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 3 =