صفر تا صد آنژیوگرافی قلب-وب سایت دکتر جوزانی

صفر تا صد آنژیوگرافی قلب

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

با ما در وب سایت دکتر جوزانی بهترین دکتر قلب همراه باشید تا از صفر تا صد آنژیوگرافی قلب اطلاع پیدا کنید. کاتتریزاسیون قلبی یک روش تشخیصی تهاجمی است که اطلاعات مهمی در مورد ساختار و عملکرد قلب ارائه می دهد. معمولاً شامل گرفتن عکس با اشعه ایکس از شریان های قلب (شریان های کرونری) با استفاده از تکنیکی به نام آنژیوگرافی کرونر یا آرتریوگرافی است. تصاویر به دست آمده به عنوان آنژیوگرافی عروق کرونر یا آرتریوگرام شناخته می شوند.

صفر تا صد آنژیوگرافی قلب-وب سایت دکتر جوزانی

چرا به آنژیوگرافی کرونری نیاز است؟

از آنژیوگرافی عروق کرونر می توان برای کمک به تشخیص بیماری های قلبی، کمک به برنامه ریزی درمان های آینده و انجام برخی روش ها استفاده نمود. آنژیوگرافی به پزشک در تشخیص بعضی از عوارض و مشکلات قلب کمک می نماید، به عنوان نمونه:

به دنبال حمله قلبی: این روش می تواند مکانی را که جریان خون قلب مسدود می شود مشخص نماید.

جهت تشخیص آنژین: با انجام آنژیوگرافی پزشک می تواند مکانی که درد در قفسه سینه به دلیل محدود شدن جریان خون به قلب ایجاد می شود را تشخیص دهد.

جهت تشخیص نیاز به روش های مداخله ای یا جراحی: مانند آنژیوپلاستی عروق کرونر، که در آن عروق خونی باریک یا مسدود شده باز می شوند.

از سوی دیگر آنژیوگرافی بهترین متد جهت تشخیص بیماری عروق کرونر قلب در نظر گرفته می شود، این عارضه به دلیل تجمع مواد چرب در عروق کرونر ایجاد می شود که می تواند بر روی خون رسانی قلب تأثیرگذار باشد.

در زمان انجام آنژیوگرافی عروق کرونر چه اتفاقی می افتد؟

آنژیوگرافی عروق کرونر اغلب همراه با کاتتریزاسیون قلب انجام می شود. این یک روش مفیدی است که فشار را در حفره های قلب اندازه گیری می کند.

قبل از شروع ، به بیمار یک آرام بخش خفیف داده می شود تا بیمار به آرامش برسد. در طول این عمل یک لوله بلند، نازک و انعطاف پذیر به نام کاتتر در یک رگ خونی در کشاله ران یا بازو گذاشته می شود. سپس توسط مشاهده تصاویر به دست آمده با اشعه ایکس به عنوان راهنما، نوک کاتتر به قلب و عروق کرونر منتقل می شود. سپس نوع خاصی از رنگ به نام ماده حاجب از طریق کاتتر تزریق می شود و تصاویر اشعه ایکس (آنژیوگرام) گرفته می شود.

صفر تا صد آنژیوگرافی قلب-وب سایت دکتر جوزانی

ماده حاجب درآنژیوگرافی قابل مشاهده است و رگ های خونی را که مایع از آن عبور می کند نشان می دهد. با این روش به وضوح هر رگ خونی باریک یا مسدود شده نشان داده می شود.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
سکته قلبی

این روش معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود، بنابراین در حین انجام عمل بیدار خواهید بود، اما ناحیه ای که کاتتر در آن قرار می گیرد بی حس می شود. غالبا آنژیوگرافی کمتر از 30 دقیقه به طول می انجامد.

پس از انجام آنژیوگرافی عروق کرونر

به طور معمول پس از انجام آنژیوگرافی عروق کرونر، بعداز یک دوره استراحت  بیمارستان را ترک میکنید. اکثر افراد یک روز یا بیشتر پس از انجام عمل احساس خوبی دارند، اگرچه ممکن است پس از آن کمی احساس خستگی کنید و احتمالاً محل زخم تا یک هفته حساس خواهد بود. بعلاوه کبودی درمحل ورود کاتتر ممکن است چند هفته طول بکشد.

معمولاً پزشک به بیمار توصیه می کند تا یک یا دو روز پس از عمل از انجام برخی فعالیت ها مانند حمام کردن، رانندگی و بلند کردن اجسام سنگین خودداری نماید. در حالی که بیمار در مرحله نقاهت می باشد، ضروری است که مراقب هر گونه علائم و مشکلات به وجود آمده باشد. به عنوان مثال اگر بیمار مشاهده نمود که تورم در محل زخم بدتر شد، یا اگر خونریزی بیش از حد و یا مشکلات گردش خون در اندام ها را مشاهده نمود، باید فورا به پزشک مراجعه و به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

صفر تا صد آنژیوگرافی قلب ،عوارض آنژیوگرافی:

کاتتریزاسیون قلب و آنژیوگرافی عروق کرونر معمولاً بی عارضه و بی خطر هستند. اما مانند همه روش‌ها، امکان ایجاد خطراتی نیز وجود دارد، از جمله:

آلرژی به رنگ کنتراست: این اتفاق به ندرت پیش می آید، اما قبل از انجام عمل باید در مورد هرگونه حساسیتی که دارید با متخصص قلب خود صحبت کنید.

خونریزی زیر پوستی که کاتتر در آن قرار داده شده است: این عارضه باید پس از مدت کوتاهی متوقف شود، اما در صورت ادامه خونریزی و نگرانی از این روند باید با پزشک خود تماس بگیرید.

احتمال ایجاد عوارض جدی تر بسیار پایین است این عوارض شامل آسیب به شریان در بازو یا پا که در آن کاتتر وارد شده است، حمله قلبی، سکته مغزی و یا آسیب کلیه می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =