سونوگرافی قلب

سونوگرافی قلب یا اکوکاردیوگرافی چیست؟ | دکتر جوزانی

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

سونوگرافی قلبی که به نام اکوکاردیوگرافی نیز شناخته می شود، مربوط به تصویربرداری اولتراسوند از یک اندام پیچیده بسیار سریع در اعماق بدن، قلب است. در تروندهایم، گروهی از مهندسان و پزشکان دارای سابقه بیش از 30 سال برای تلاش های مشترک برای بهبود روش های تصویربرداری و تجزیه و تحلیل عملکرد قلب هستند.

در تجزیه و تحلیل تصاویر نیز به شدت از فناوری استفاده می شود. زیرا حل بیماری های قلب مستلزم نمایش دقیق همه چیز است که در قلب (ماهیچه های قلب، دریچه ها، خون) حرکت می کند. بنابراین برای انجام این نوع تجزیه و تحلیل ها، نیاز به بسیاری از روش های سونوگرافی تخصصی است و برنامه های کاربردی برای پزشکان وجود دارد.

سونوگرافی قلب

سونو گرافی قلب به چه صورت می باشد؟

برای تجزیه و تحلیل دریچه ها و جریان خون، روش های مختلف سونوگرافی داپلر رایج ترین ابزارها هستند.با این حال برای تجزیه و تحلیل عملکرد ماهیچه های قلبی منطقه ای، چندین روش مختلف وجود دارد.

برای عملکرد سیستولیک و دیاستولیک بطن چپ ، داپلر بافتی به عنوان یک برنامه مهم مطرح شده است و اخیرا مقادیر طبیعی توسط گروه تحقیقاتی در مطالعه جمعیت HUNT تعیین شده است. بافت داپلر همچنین در مطالعات بالینی در زمینه بیماری های قلبی و متابولیک و تمرینات ورزشی استفاده می شود.

تجزیه و تحلیل انقباض ناحیه ای برای بیماری های عروق کرونر (بیماری های مربوط به خون رسانی قلب) و اختلالات ریتمیک (بیماری های مربوط به ضربان قلب) بسیار مهم است. رایج ترین روش تا کنون ارزیابی بصری تصاویر سونوگرافی قلب بوده است که توسط بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب انجام می گیرد. اما این یک روش وابسته به اپراتور و غیر کمی است.

بنابراین ، در 15الی20 سال گذشته، جامعه تحقیقاتی اولتراسوند و فروشندگان اسکنر سونوگرافی قلب روش های جدیدی را برای تجزیه و تحلیل کمی عملکرد قلب منطقه ارائه می دهند.  این امر با داپلر بافتی امکان پذیر است. در حال حاضر، به نظر می رسد توسعه بر سونوگرافی سه بعدی متمرکز است.

اصلی ترین چالش تکنولوژیکی در تصویربرداری واقعی دستیابی به نرخ فریم، وضوح زمانی و وضوح مکانی مورد نیاز در حلقه های ویدئویی نهایی برای حل همه جزئیات قلبی است.

بیشتر بخوانید : علل نارسایی دریچه آئورت

ا

تصویربرداری داپلر بافتی (TDI)

تصویربرداری داپلر بافتی (TDI) به عنوان تصویربرداری از سرعت بافت (TVI)،  تصویر برداری از سرعت میوکارد شناخته می شود.

 

اولین امکانات تجاری برای اندازه گیری فشار در عضله قلب در دهه 90 در اسکنرهای سونوگرافی قلب توسط بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب در دسترس قرار گرفت. گروه تحقیقاتی فناوری سونوگرافی در تروندهایم سهم مهمی در این نوآوری داشت.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
راه های تصفیه خون

فناوری اصلی این رویکرد این بود که سرعت ها با روش های مرتبط با داپلر برآورد می شوند . پزشکان از اینکه قادر به اندازه گیری عملکرد بطن چپ بودند بسیار هیجان زده شدند و تلاش زیادی در آزمایش این فناوری جدید انجام شد. با این حال، از آنجا که این روش فقط می تواند سرعت ها را در جهت پرتو اولتراسوند تخمین بزند، یکی از محدودیت های اصلی روش حرکت خارج از پرتو و خارج از صفحه بود.

بیشتر بخوانید : انواع آنژین صدری 

سونوگرافی قلب توسط بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب انجام می شود

سونوگرافی قلبی که به نام اکوکاردیوگرافی نیز شناخته می شود، مربوط به تصویربرداری اولتراسوند از یک اندام پیچیده بسیار سریع در اعماق بدن، قلب است.

تماس با ما 

ممنون از اینکه تا به اینجای این مقاله با ما همراه بوده اید ، امیدواریم که از این مقاله لذت کافی را برده باشید و در صورت نیاز به هر گونه مشاوره در زمینه قلب می توانید با استفاده از اینستاگرام با ما در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + دو =