روش های درمان تنگی دریچه میترال

روش های درمان تنگی دریچه میترال

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

روش های درمان تنگی دریچه میترال: قلب یکی از مهمترین اعضای بدن به حساب می‌آید و دریچه ها و دیواره‌وهای آن همگی باید درست کار کنند تا ما قلب سالمی داشته باشیم. یکی از بیماریهای رایجی که خیلی از افراد این روزها تجربه می‌ کنند، تنگی دریچه میترال است.

اگر شما به بهترین دکتر قلب تهران مراجعه کنید، احتمالا یک سری آزمایش ها برای شما می نویسد، علائم تان را بررسی کرده و معاینات لازم را انجام می دهد و بعد درمان را برای شما شروع می‌ کند. اگر می خواهید با روش های درمان تنگی دریچه میترال قلب آشنا شوید، با ما همراه باشید.

منظور از تنگی دریچه میترال چیست؟

روش های درمان تنگی دریچه میترال

منظور از تنگی دریچه میترال چیست؟

تنگی دریچه میترال یعنی باریک شدن دریچه میترال قلب که به صورت غیر طبیعی اتفاق می افتد؛ یعنی این که دریچه به حالت عادی و نرمال خودش باز نمی شود. همین باعث می شود که خون به حد استاندارد و کافی در حفره های قلب پمپاژ نشود و تنگی دریچه خستگی و تنگی نفس را به وجود می‌ آورد و علت اصلی آن می‌ تواند مشکلی با عنوان تب روماتیسمی باشد که البته در کشور هایی مثل ایران نادر است اما در کشورهایی که پیشرفت کم تری دارند، بیشتر اتفاق می افتد و جراحت دریچه میترال را به وجود می‌ آورد.

نکته ای که وجود دارد، این است که شما حتما باید تنگی دریچه را برطرف کنید اما چگونه؟

روش های درمان تنگی دریچه میترال

حال که با تعریف دقیق و درست تنگی دریچه میترال آشنا شدید، احتمالا می خواهید بدانید که چه روش هایی برای درمان این اتفاق وجود دارد. روش های درمان این مشکل شامل موارد زیر هستند:

 درمان از طریق دارو

علائم تنگی دریچه میترال اول از همه باید با دارو بهبود پیدا کند. یکی از درمان های مهم، تجویز دارو های ادرار آور و دفع کننده آب و سدیم از بدن است. علت هم این است که خون در پشت دریچه میترال  جمع می شود و باعث تنگی نفس، سرفه و خلط خونی می شود که این داروها می‌ تواند وضعیت را بهبود ببخشد.

به این صورت یون سدیم و بعد آب میان بافتی از طریق کلیه دفع می گردد و فشار را از روی عروق برمیدارد.‌ داروهای دیگری از جمله بتا بلاکر ها و کلسیم بلاکر ها هم می‌ توانند باعث کاهش تعداد ضربان قلب شوند.

درمان با بالون

یکی دیگر از درمان های رایج که معمولاً فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران آن را برای شما تجویز می کند، درمان از طریق بالون است که چسبندگی دریچه میترال را از بین می‌‌ برد. در حقیقت بالون باعث می‌ شود که تنگی دریچه میترال دیگر اتفاق نیافتد که این کار را در اتاق آنژیوگرافی برای شما انجام می دهند، یک عمل نسبتاً کوتاه است و عوارض بستری آن هم بسیار کم است.

جراحی ترمیمی

این عمل همان روش استفاده از بالون برای از بین بردن تنگی دریچه میترال است اما از طریق عمل جراحی باز آن را انجام می دهند. افرادی که لخته خون در قلب داشته باشند، به جای روش غیر جراحی با بالون، این روش را برایشان اجرا می‌ کنند.

بعد از اینکه بیمار بیهوش می شود، او را وارد اتاق عملِ قلب باز می کنند، سپس قفسه سینه را می شکافند و از طریق بالون یا لوازم مشابه، به صورت مستقیم این کار را برایش انجام می دهند.

منظور از تنگی دریچه میترال چیست؟

روش های درمان تنگی دریچه میترال

تعویض دریچه میترال

روش دیگری هم که برای از بین بردن تنگی دریچه وجود دارد، این است که آن را با دریچه مصنوعی قلب تعویض می کنند. زمانی که پزشک تشخیص بدهد بالون یا ترمیم نمی تواند مشکل را برطرف کند، به سراغ تعویض دریچه می رود. به این صورت که دریچه معیوب برداشته شده و دریچه مصنوعی قلب را کار می گذارند.

معمولاً دریچه‌ های مکانیکال یا فلزی طول عمر و دوام بالاتری دارند و برای افراد جوان بیشتر استفاده می شوند اما این افراد تا پایان عمر بدون وقفه باید قرص وارفارین استفاده کنند که روی دریچه فلزی لخته خون ایجاد نشود.

کلام آخر

خوشبختانه روش‌‌ های مختلفی برای بهبود مشکلات قلبی از جمله از بین بردن تنگه دریچه میترال وجود دارد. اینکه کدام روش برای شما مناسب است، بستگی به نظر پزشکی دارد که شما را به مراکز انجام اکوی قلب تهران می فرستد و بعد دستورالعمل های لازم را به شما ارائه می دهد. سایت ما با نظارت دکتر جوزانی می‌ تواند در این زمینه اطلاعات کافی را در اختیارتان قرار دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 12 =