دلایل ایست قلبی در جوانان

دلایل ایست قلبی در جوانان

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

قلب یکی از اعضای حیاتی بدن انسان است که برای حفظ سلامتی باید به آن توجه ویژه ای داشت. ورزشکاران جوان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در واقع، قلب ورزشکاران جوان بیشترین فشار را تحمل می کند و به دلیل فعالیت بالای فیزیکی، در برخی موارد ممکن است مشکلاتی برای آن به وجود آید.

برخی از علل ایست قلب در ورزشکاران مانند دوپینگ، استفاده از استروئیدهای آنابولیک، ضخیم شدن غیرطبیعی عضله قلب و هایپرتروفی بطن چپ می باشد.

دلایل اصلی ایست قلب در جوانان چیست؟

دلایل ایست قلبی در جوانان

دلایل اصلی ایست قلب در جوانان

یکی از دلایل اصلی توقف قلب در جوانان بیماری های قلبی ارثی است. برخی از بیماری های قلبی ارثی شامل کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک HCM)  )هست که معمولاً باعث ضخیم شدن دیواره های عضله قلب می شوند. این عضله ضخیم شده می تواند سیستم الکتریکی قلب را مختل کرده و منجر به ضربان سریع یا نامنظم قلب (آریتمی) و در نهایت توقف قلبی شود.

علاوه بر HCM، بیماری های دیگری مانند بیماری ولف-پارکینسون-وایت WPW)  )و سندرم برگر Brugada Syndrome) ) نیز می توانند منجر به توقف قلبی در جوانان شوند.

عوامل محیطی نیز می توانند منجر به توقف قلبی در جوانان شوند. برخی از این عوامل شامل سابقه خانوادگی سکته قلبی، فشار خون بالا، دیابت، مصرف مواد مخدر و الکل، استفاده از تنباکو، نداشتن فعالیت بدنی منظم و نامناسب بودن رژیم غذایی می باشد.

علاوه بر این، برخی از علائم هشداردهنده مانند تنگی نفس، خستگی، درد قفسه سینه، ضعف، درد در نواحی مختلف بدن نیز می توانند نشان دهنده خطر توقف قلبی در جوانان باشند.

در نتیجه، برای پیشگیری از توقف قلبی در جوانان، لازم است که از عوامل خطری مانند مصرف مواد مخدر و الکل، استفاده از تنباکو، نداشتن فعالیت بدنی منظم و عدم رعایت رژیم غذایی مناسب پرهیز کرد. همچنین، اگر علائم هشداردهنده ای وجود داشته باشد، باید به صورت سریع مراجعه به بهترین دکتر قلب تهران انجام شود.

تشخیص و درمان ایست قلبی در جوانان

تشخیص نارسایی قلبی در جوانان با استفاده از انواع مختلفی از آزمایشات و تست ها انجام می شود. این آزمایشات شامل نوار قلب، اکوکاردیوگرافی، تست تحمل فیزیکی، آزمایشات خون، آزمایشات عملکرد کلیه و آزمایشات تصویربرداری قلب می باشد.

نوار قلب یکی از روش های تشخیصی اصلی است که با استفاده از آن فعالیت های قلبی مانند ضربان قلب، ریتم و نوع عملکرد قلب مورد بررسی قرار می گیرد. این آزمایش به صورت غیرتهاجمی و بدون درد انجام می شود.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
تاثیر بی خوابی بر قلب

اکوکاردیوگرافی نیز یکی از روش های تصویربرداری قلبی است که با استفاده از امواج صوتی عکسی از قلب و عروق را به دست می آورد. این آزمایش برای تشخیص نارسایی قلبی در جوانان بسیار مفید است.

درمان نارسایی قلبی در جوانان به دو صورت دارویی و غیر دارویی انجام می شود. در صورتی که علت نارسایی قلبی ناشی از بیماری های دیگری مانند فشار خون بالا، دیابت و یا اختلالات در کلیه باشد، درمان این بیماری ها می تواند بهبودی علائم نارسایی قلبی را به دنبال داشته باشد.

پیشنهاد ویژه: بهترین مراکز اکو قلب تهران

تشخیص و درمان ایست قلبی در جوانان

دلایل ایست قلبی در جوانان

در صورتی که علت بیماری قلبی در جوانان عواملی مانند اضطراب، استرس و یا مصرف مواد مخدر باشد، درمان با مشاوره روانشناسی و یا روانپزشکی می تواند مفید و موثر باشد.

در صورتی که نارسایی قلبی در جوانان به دلیل عوامل ژنتیکی و یا عملکرد نامناسب قلب باشد، درمان با داروهای قلبی مانند بتابلوکرها، آنتاگونیست های عروقی، دیورتیک ها و یا داروهای ضد افسردگی می تواند مفید باشد.

سخن پایانی

از میان علل مختلف، شایع‌ترین علل ایست قلب در جوانان شامل فعالیت بدنی نامناسب، مصرف مواد مخدر و الکل، بیماری‌های قلبی و عروقی، چاقی و نارسایی قلبی بود. با توجه به اینکه قلب عضو حیاتی بدن است، بهتر است جوانان از مصرف مواد مخدر و الکل خودداری کنند و فعالیت بدنی منظم و با توجه به توانایی خود داشته باشند.

همچنین، مراجعه به فوق تخصص انژیوگرافی در تهران در صورت وجود علائم نارسایی قلبی و بیماری‌های قلبی و عروقی از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به اینکه چاقی یکی از علل ایست  قلب در جوانان است، بهتر است جوانان به سبک زندگی سالمی روی بیاورند و از مصرف غذاهای ناسالم و پرکالری خودداری کنند.

در کل، به دلیل اهمیت قلب در حفظ سلامت بدن، بهتر است جوانان به سبک زندگی سالمی روی بیاورند و در صورت وجود علائم نارسایی قلبی به مراکز اکو قلب تهران مراجعه کنند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 8 =