داروهای مناسب جهت کاهش سطح کلسترول:-وب سایت دکتر جوزانی

داروهای کاهنده کلسترول خون

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

داروهای کاهنده کلسترول خون کدام اند؟ در شرایطی که فرد به دلایل مختلفی چون ژنتیکی و یا بیماری دارای کلسترول بالا باشد و رعایت رژیم غذایی صحیح و فعالیت روزانه آن را کاهش ندهد نیاز به تجویز داروهای کاهنده کلسترول خون توسط پزشک متخصص دارند.

داروهای مناسب جهت کاهش سطح کلسترول:

کبد اندامی است که می تواند از منابع غذایی چون گوشت و لبنیات کلسترول بسازد. سطح کلسترول بالا شاخص سلامتی را کاهش می دهد و منجر به بروز بیماری می گردد. ارتقای روش زندگی و انجام فعالیت و ورزش، تغذیه و رژیم غذایی مناسب بهترین شیوه جهت کاهش کلسترول و چربی می باشند. در صورت بالا بودن سطح چربی ناسالم با وجود رعایت غذایی و فعالیت، استفاده از داروی تجویزی توسط پزشک الزامی است.

داروهای مناسب جهت کاهش سطح کلسترول:-وب سایت دکتر جوزانی

داروهای کاهنده سطح کلسترول عبارتند از:

  • استاتین ها

  • مهارکننده های PCSK

  • جداکننده های اسید صفراوی

  • اسید نیکوتینیک (نیاسین)

  • مهارکننده های انتخابی جذب کلسترول

  • مهارکننده های آدنوزین تری فسفات سیترات لیاز (ACL)

استاتین ها

استاتین ها یکی از انواع داروهای شناخته شده و پر مصرف جهت کاهش کلسترول می باشد. در کبد آنزیمی تحت عنوان HMG CoA ردوکتاز وجود دارد که موجب ساخت کلسترول می گردد. استاتین ها می توانند کلسترول را از طریق مسدود کردن این آنزیم کبدی پایین بیاورند. به همین جهت آن ها را مهارکننده های HMG CoA ردوکتاز نیز می نامند.

استاتین ها موجب کاهش التهاب (تورم) و آسیب می شوند و می توانند عملکرد رگ های خونی را بهبود بخشند. آن ها از طریق جلوگیری از چسبیدن پلاکت ها به یکدیگر، خطر لخته شدن خون را کاهش می دهند.

همانند هر داروی دیگری، استاتین ها ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کنند. این عوارض می تواند شامل یبوست یا حالت تهوع، سردرد و علائم شبه سرماخوردگی، درد عضلات، با یا بدون آسیب عضلانی، ناهنجاری های آنزیم های کبدی و افزایش سطح گلوکز خون باشند.

استاتین ها-وب سایت دکتر جوزانی

مهارکننده های PCSK9

مهارکننده‌های PCSK9 به یک پروتئین سطح سلولی خاص متصل می‌شوند که منجر به کاهش کلسترول ناسالم LDL می گردند. این دسته از داروها را می توان همراه با استاتین ها تجویز کرد و معمولاً برای افرادی تجویز می شوند که در معرض خطر بالای بیماری قلبی هستند و قادر به کاهش آن از راه های دیگر نیستند.

درد عضلانی (میالژی) و درد در ناحیه کمر، علائم شبه سرماخوردگی از عوارض جانبی این داروها می باشد.

مشتقات اسید فیبریک (فیبرات)

مشتقات اسید فیبریک دسته دیگری از داروهای کاهنده کلسترول را تشکیل می دهند که سطح چربی خون، به ویژه تری گلیسیرید را کاهش می دهند. همچنین مشتقات اسید فیبریک، دو طرفه عمل می نمایند. از یک سو کلسترول ناسالم LDL را کاهش و از سوی دیگر نوع مفید (HDL) آن را افزایش می دهند. لازم به ذکر است که بیماران کلیوی یا کبدی شدید نباید فیبرات مصرف نمایند.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
تپش نامنظم قلب

عوارض جانبی مشتقات اسید فیبریک می تواند شامل کاهش وزن، یبوست یا اسهال، نفخ، استفراغ، درد در ناحیه معده و سر و یا کمر و ضعف عضلانی باشد.

مشتقات اسید فیبریک (فیبرات)-وب سایت دکتر جوزانی

جدا کننده اسیدهای صفراوی

این دسته از داروها که رزین اسید صفراوی نیز نامیده می شوند در داخل روده به صفرامی چسبند. در حقیقت اتصال به این معنی است که کلسترول کمتری در بدن موجود است. این داروها می توانند کلسترول ناسالم را پایین بیاورند و کلسترول سالم( HDL) را کمی افزایش دهند.

از عوارض جانبی آن ها می توان به گلو درد، گرفتگی بینی، یبوست، اسهال.، کاهش وزن، حالت تهوع، استفراغ و درد معده اشاره نمود.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر قلب

جدا کننده اسیدهای صفراوی-وب سایت دکتر جوزانی

مهارکننده های انتخابی جذب کلسترول

این دسته از داروها (ازتیمایب) که می توانند در ترکیب با استاتین ها نیز مصرف شوند، در روده عمل می کند تا بدن را از جذب کلسترول بازدارد. این مهارکننده ها کلسترول LDL و تری گلیسیرید را کاهش می دهند و کلسترول HDL را افزایش میدهند.

عوارض گزارش شده برای آن ها اسهال، خستگی.و درد مفاصل می باشد.

مهارکننده های انتخابی جذب کلسترول-وب سایت دکتر جوزانی

داروهای کاهنده کلسترول خون اسید نیکوتینیک

اسید نیکوتینیک که نیاسین نیز نامیده می شود، یک ویتامین B کمپلکس است. نیاسین باعث کاهش کلسترول LDL و تری گلیسیرید و افزایش HDL می شود. در صورت ابتلا به بیماری نقرس و یا بیماری های مربوط به کبد نمی توان از این دارو استفاده نمود.

عارضه جانبی اصلی نیاسین برافروختگی صورت و قسمت بالایی بدن است که در صورت مصرف آن با غذا کاهش می یابد. اگر حدود 30 دقیقه قبل از مصرف نیاسین آسپرین مصرف شود، ممکن است این عارضه شدت کمتری داشته باشد. بعلاوه مشکلات خارش و گزگز پوست، سردرد، ناراحتی معده و افزایش قند خون از دیگر عوارض این داروها می تواند باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص قلب

اسید نیکوتینیک-وب سایت دکتر جوزانی

استرهای اسیدهای چرب امگا 3 و اسیدهای چرب غیر اشباع چندگانه (PUFA)

این نوع داروها که روغن ماهی نامیده می شوند معمولاً برای کاهش تری گلیسیرید استفاده می گردند. روغن ماهی ممکن است با داروهای دیگر تداخل داشته باشد و برخی از افراد به ماهی حساسیت دارند.

راش و خارش پوستی و یا افزایش زمان خونریزی از مشکلات و عوارض این داروها می باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص انژیوگرافی قلب

مهارکننده های آدنوزین تری فسفات سیتریک لیاز (ACL)

برای کاهش تولید کلسترول کار می کند. داروهای این خانواده باید با داروهای استاتین مصرف شوند، اما اگر با سیمواستاتین یا پراواستاتین مصرف شود، باید دوز مصرفی آن کاهش یابد.

عفونت تنفسی فوقانی، درد معده، کمر یا عضله، افزایش سطح اسید اوریک و آسیب تاندون عوارض داروهای ACL می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =