داروهایی که برای جلوگیری از لخته شدن خون در پلاکت ها کمک می کند

داروهای رقیق کننده خون ، برای کاهش خطر لخته شدن

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

آگاهی از داروهای رقیق کننده خون که برای جلوگیری از لخته شدن خون در پلاکها کمک می کند می تواند مسیر زندگی شما را تغییر دهد. در بیماری عروق کرونر عروق خونی نمیتوانند خون و اکسیژن کافی را به قلب منتقل کنند. به طور معمول ، این امر به این دلیل است که عروق توسط ماده چربی به نام پلاک ، آسیب دیده  یا مسدود شده اند. تجمع پلاک باعث ایجاد بیماری به نام آترواسکلروز می شود. که این امر منجر به CAD میشود.

اهداف درمان CAD کنترل علائم و توقف یا کند کردن پیشرفت بیماری است. اولین پیشنهاد درمانی بهترین متخصص قلب برای CAD ممکن است تغییر شیوه زندگی مانند بهبود رژیم غذایی و عادات ورزشی باشد. اگر این تغییرات به تنهایی کافی نباشند، پزشک ممکن است دارو تجویز کند.

داروهای رقیق کننده خون برای درمان آنژین صدری

یک علامت شایع CAD آنژین یا درد قفسه سینه است. اگر مبتلا به آنژین هستید پزشک ممکن است داروهای کوتاه مدت یا طولانی مدت به نام نیترات را برای کاهش این درد تجویز کند. نیتروگلیسیرین، نوعی نیترات است که عروق خونی را گشاد می کند و به قلب اجازه می دهد خون را با تلاش کمتری پمپاژ کند. این اقدامات به تسکین درد قفسه سینه کمک می کند.

بتا بلوکرها نیز اغلب برای درمان آنژین صدری تجویز می شوند. مسدود کننده های بتا می توانند ضربان قلب شما را کاهش داده و فشار خون شما را کاهش دهند. این اقدامات میزان اکسیژن مورد نیاز قلب شما را کاهش می دهد که می تواند به تسکین آنژین کمک کند.

بهترین داروهای رقیق کننده خون کدامند؟

تجمع پلاک در رگ های خونی از ویژگی های مشترک CAD است. این تجمع می تواند باعث ایجاد لخته خون شود. این لخته ها می توانند عروق شما را مسدود کرده و باعث حمله قلبی شوند.

لخته های خون در اثر تجمع پلاکت ها که به آنها ترومبوسیت نیز می گویند ایجاد می شوند که در خون گردش می کنند. این سلول های انعقادی به یکدیگر متصل می شوند و به لخته کمک می کنند تا بدن شما بعد از آسیب، خونریزی را متوقف کند. برخی از داروها فعالیت پلاکت ها را سرکوب می کنند و تشکیل لخته های خون در رگ های شما را دشوار می کند. این اثر خطر حمله قلبی را کاهش می دهد.

نمونه هایی از داروهای رقیق کننده خون عبارتند از:

آسپرین

کلوپیدوگرل (پلاویکس)

تیکلوپیدین (تیکلید)

 

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
تفاوت جراحی قلب باز و بسته چیست؟

سطوح بالای کلسترول در خون شما نقش کلیدی در ایجاد تصلب شرائین دارد. اگر کلسترول بالا دارید و نمی توانید آن را از طریق رژیم غذایی سالم و افزایش فعالیت بدنی کاهش دهید، بهترین متخصص قلب ممکن است داروهای روزانه تجویز کند.

 

نمونه هایی از داروهایی که می توانند سطح کلسترول شما را کاهش دهند عبارتند از:

ترشح کننده های اسید صفراوی

این داروها به بدن کمک می کنند از شر لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL) یا کلسترول بد خلاص شود. آنها همچنین به عنوان رزین های متصل کننده اسید صفراوی شناخته می شوند.

 

فیبرها

فیبرها باعث کاهش تری گلیسیرید و افزایش لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول خوب می شوند. نمونه ها عبارتند از:

کلوفیبرات

فنوفيبرات

جمفیبروزیل

استاتین ها

استاتین ها با کاهش تولید کلسترول کلی عمل می کنند. نمونه ها عبارتند از:

آتورواستاتین (لیپیتور)

فلوواستاتین (لسکول)

لوواستاتین

پراواستاتین

روزوواستاتین

سیمواستاتین

 

چندین نوع دارو می تواند به کاهش فشار خون شما کمک کند. این داروها همچنین می توانند به طرق دیگر به عملکرد بهتر قلب شما کمک کنند. آنها عبارتند از:

مسدود کننده های بتا

فشار خون بالا می تواند به پیشرفت CAD کمک کند زیرا می تواند به عروق خونی شما آسیب برساند. همچنین خطر حمله قلبی را که از عوارض CAD است ، افزایش می دهد.

نمونه هایی از مسدود کننده های بتا عبارتند از:

آتنولول

کارودیلول

متوپرولول

نادولول

پروپرانولول

مسدود کننده های کانال کلسیم

مسدود کننده های کانال کلسیم به افزایش میزان اکسیژن ارسال شده به قلب کمک می کند. آنها رگ های قلب را شل می کنند و باعث می شوند خون غنی از اکسیژن به راحتی به آن جریان یابد. مسدود کننده های کانال کلسیم همچنین فشار خون را کاهش داده و سایر عروق خونی را در بدن منبسط می کند. این اثرات می تواند میزان اکسیژن مورد نیاز قلب را کاهش دهد.

نمونه هایی از مسدود کننده های کانال کلسیم عبارتند از:

آملودیپین (نورواسک)

دیلتیازم (کاردیزم)

فلودیپین (پلندیل)

ایزرادیپین

نیکاردیپین (کاردن)

نیفدیپین

آنژیوتانسین هورمونی در بدن شما است که عروق خونی شما را سفت می کند. سفت شدن عروق خونی باعث افزایش فشار خون و افزایش میزان اکسیژن مورد نیاز قلب شما می شود.

مهار کننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین  و مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین اثرات آنژیوتانسین را کاهش می دهند. آنها برای جلوگیری از افزایش فشار خون کار می کنند. این نوع داروها می توانند خطر سکته مغزی یا حمله قلبی را کاهش دهند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − چهار =