جراحی ترمیم و تعویض دریچه قلب

جراحی ترمیم و تعویض دریچه قلب

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

جراحی ترمیم و تعویض دریچه قلب: وقتی که شما به مشکلات قلبی دچار می شوید؛ یک‌سری راه‌کارها هستند که می توانید آن ها را در پیش بگیرید تا مشکلات تان زودتر برطرف شود. از طرفی شما امکان این را دارید که به پزشکان و متخصصان حاضر در این زمینه مراجعه کنید.

مثلا اگر بتوانید بهترین دکتر قلب تهران یعنی دکتر جوزانی را پیدا کنید، کارتان خیلی سریع تر و بهتر پیش می‌ رود. ما در این مقاله تصمیم گرفتیم که برایتان راجع به جراحی ترمیم و تعویض دریچه قلب صحبت کنیم.

توضیحاتی در مورد عملکرد قلب

جراحی ترمیم و تعویض دریچه قلب

توضیحاتی در مورد عملکرد قلب

خون داخل قلب فقط در یک جهت پمپاژ می کند. دریچه های قلب نقش کلیدی در این جریان خون یک طرفه را برعهده می‌گیرند؛ یعنی با هر بار ضربان قلب، این دریچه ها باز و بسته می شوند که عملکرد قلب، به حالت استاندارد خودش صورت بگیرد. اگر در هر دو طرف تغییر فشار وجود داشته باشد، درب های فلپ مانند آنها باز می شود و دوباره محکم بسته می شود تا از برگشت خون جلوگیری کند.

چهار دریچه در قلب وجود دارد که شامل دریچه تریکوسپید، ریوی، میترال و آئورت می شود. اگر هرکدام آسیب خفیف داشته باشند، شما باید اقدام به درمان با دارو کنید. اگر آسیب شدید باشد، نیاز به جراحی برای ترمیم و تعویض دریچه قلب پیدا می کنید.

ترمیم دریچه قلب

برای ترمیم دریچه قلب یکسری اقدامات خاص انجام می شود تا نقص مادرزادی دریچه برطرف گردد. اگر شما به فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران مراجعه کنید، او این کار را برایتان انجام میدهد. برای دریچه های باریک که قسمت برگچه آن فشرده شده یا به هم چسبیده باشد، دریچه را برش می دهند.

بعد با دستگاه حلقه ای مانند، طرف بیرونی دهانه دریچه ها را به یکدیگر وصل می کنند تا تقویت شوند و محکم سر جای خودشان قرار بگیرند. گاهی اوقات قسمتی برش داده می شود و مجددا آن را می دوزند تا با تغییر شکلشان، استحکام بیشتری پیدا کند.

اگر کلسیم در آن ناحیه تجمع کرده باشد؛ آن را حذف می‌ کنند که باعث می‌ شود دریچه درست بسته شود.

 تعدادی هم طناب پشتیبان دریچه یا تاندون وجود دارد که ممکن است آنها را تعویض یا کوتاه کنند.  اگر طول مناسبی داشته باشد، دریچه به راحتی بسته می شود‌. در نهایت سوراخ یا پارگی دریچه ها را با چسب بافت به یکدیگر وصله می زنند.

تعویض دریچه قلب

 اگر پزشک تشخیص دهد که شما نیاز به تعویض دریچه قلب دارید که به خاطر آسیب شدید در این دریچه ها اتفاق می افتد و معمولاً آئورت یا میترال را درگیر می‌کند، یعنی دریچه باید تعویض شود. برای تعویض از دو روش استفاده می کنند؛ اول این که دریچه های مکانیکی که معمولا از موادی مثل کربن، فلز یا پلاستیک ساخته شده اند و قدرت ماندگاری بالایی دارند را استفاده می کنند. احتمال لخته شدن خون در اطراف دریچه های مصنوعی وجود دارد و تا آخر عمر بیمار باید از داروی رقیق کننده خون یا داروی ضد انعقاد استفاده کند.

در روش دوم دریچه های بیولوژیک یا زیست بافتی را از بافت حیوانی بر می دارند و گاهی اوقات از بافت انسانی قلب اهدایی استفاده می کنند. حتی می توان از بافت خود بیمار هم برای تعویض دریچه استفاده کرد. اگر دریچه بیولوژیکی استفاده شده باشد، معمولا نیاز به مصرف داروی رقیق کننده خون نیست اما نکته‌ای که وجود دارد، این است که دریچه بیولوژیک نسبت به دریچه مکانیکی قدرت کمتری دارد و ممکن است هر ده سال یکبار نیاز به تعویض پیدا کند.

بیشتربخوانید: نحوه انجام ترمیم دریچه قلب و یا جایگزینی

تعویض دریچه قلب

جراحی ترمیم و تعویض دریچه قلب

عمر این دریچه ها در کودکان و افراد بزرگسال کمتر است. بنابراین بیشتر آن را برای افراد مسن استفاده می کنند. این که شما به چه نوع دریچه ای نیاز داشته باشید، باید توسط یک پزشک ماهر و با تجربه بررسی شود.

دکتر جوزانی می تواند در این زمینه به شما کمک کند و بگوید که شما نیاز به جراحی تعمیر یا تعویض دارید که در طی این جراحی، استخوان سینه جدا می شود، عملکرد قلب متوقف می گردد و خون از طریق دستگاه قلبی ریوی پمپاژ می شود. از آنجایی که قلب باید باز شود، جراحی دریچه قلب یک نوع جراحی قلب باز است.

کلام آخر

اگر به مشکلات قلبی مشکوک هستید، اول از همه باید تشخیص دقیق داشته باشید که بدین منظور می توانید به مراکز انجام اکو قلب تهران مراجعه کنید که در سایت دکتر جوزانی می توانید اطلاعات تکمیلی را به دست بیاورید. در مورد ترمیم و تعویض دریچه قلب هم در این مقاله برای شما توضیحات کافی را ارائه دادیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 18 =