تشخیص به موقع به وسیله اکو قلب

تشخیص به موقع به وسیله اکو قلب

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

هنگامی که فردی دچار علائمی مبنی بر ناراحتی قلبی می شود بایستی فورا به پزشک متخصص قلب مراجعه کند. هر چه این کار سریع تر صورت پذیرد نتیجه بهتری در درمان و بهبودی حاصل خواهد شد. در مورد تشخیص بیماری قلبی پزشک از روش های مختلفی استفاده می کند. یکی از این روش ها انجام ازمایش اکو قلب می باشد. در نوشته پیش رو هم پیرامون بیماری قلبی و هم در مورد تشخیص به موقع به وسیله اکو قلب توضیحاتی خواهیم داد.

تشخیص به موقع به وسیله اکو قلب

بیماری قلبی و علائم آن

شاید خیلی از افراد سکته قلبی را بیماری قلبی بنامند. اما این عارضه(سکته) نتیجه یک سری بیماری ها و نتیجه یک فرایند اشتباه می باشد که حاصل مواردی چون سبک زندگی نادرست، مصرف غذاهای ظاهرا سالم اما مضر(فست فودها)، عدم تحرک، مصرف خودسرانه دارو(خوددرمانی)، سهل انگاری در روند درمان بیماری ها و موارد دیگر است.  ناراحتی ها و بیماری های قلبی با علائمی همراه هستند که خود فرد بیمار بهترین تشخیص دهنده این علائم می باشد. تشخیص به موقع به وسیله اکو قلب می تواند کمک بسیار زیادی به رفع سریع مشکل کند.

از جمله علائم بیماری و مشکلات قلبی عبارتند از:

  • تپش قلب که خود شامل ضربان تند قلب، کندی ضربان قلب و نامنظمی در ضربان قلب می باشد.
  • درد در ناحیه قفسه سینه، بی حسی، ضعف و سردی در دست ها و پاها.
  • احساس درد در ناحیه گردن، فک، گلو، پشت و قسمت بالای شکم.

و موارد دیگر. البته داشتن هر کدام از این علائم نمی تواند صد در صد نشان دهنده بیماری قلبی باشد و برخی از موارد گفته شده می تواند نشانه اسپاسم و یا گرفتگی عضلانی باشد که تشخیص صحیح آن با بهترین متخصص قلب می باشد.

تشخیص به موقع به وسیله اکو قلب

اکو قلب(اکوکاردیوگرافی) چیست؟

اکو قلب در واقع یک نوع تصویربرداری و یا سونوگرافی می باشد که از طریق ارسال امواج مافوق صوت انجام می گردد. پژواک این اصوات توسط مانیتور به صورت تصویر زنده  نمایش داده می شود. این تصاویر به پزشک متخصص اجازه می دهد تا از وضعیت قلب و عملکرد آن اطلاعات دقیق و جدیدی بدست آورد.

این تصاویر نشان دهنده وضعیت دریچه های قلب، وجود لخته های خونی در قلب، مشکلات دریچه آئورت و دیگر موارد است. تشخیص به موقع به وسیله اکو قلب می تواند در رفع مشکلات کمک کننده باشد.  نکته مهم در مورد انجام اکو قلب اینکه نیازی به مراقبت خاص و پیش آزمایش ندارد. این آزمایش در مطب یا بیمارستان بصورت سرپایی و بدون درد انجام می گیرد.

تشخیص به موقع به وسیله اکو قلب

تشخیص به موقع به وسیله اکو قلب

انواع اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی قلب انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
رابطه مصرف الکل و بیماری قلبی چیست؟

اکو قلب از طریق قفسه سینه

ساده ترین روش اکو قلب از طریق قفسه سینه می باشد. پزشک متخصص از طریق قفسه سینه و بین دنده ها توسط یک مبدل امواج مافوق صوت به سمت قلب فرستاده و پژواک آن بر روی مانیتور به صورت تصویر زنده نمایش داده می شود.

اکو قلب از طریق مری

در صورتی که پزشک از روش اول نتیجه لازم را نگیرد. از اکو قلب از طریق مری استفاده می شود. در این روش مبدل از طریق یک لوله منعطف و از مسیر دهان و حلق وارد مری می گردد. چون مری در پشت قلب قرار دارد تصاویر زنده و واضحی از قلب تهیه می شود. برای این که بیمار در طول آزمایش دچار مشکلی نگردد از داروهای بی حسی برای مسیر گلو استفاده می گردد.

تشخیص به موقع به وسیله اکو قلب استرس

در این روش  وضعیت قلب هنگام انجام ورزش(پیاده روی بر روی تردمیل، دوچرخه ثابت) تصویربرداری می شود تا عملکرد قلب هنگام استرس مشخص گردد.

اکو قلب جنین

در صورتی که پزشک نسبت به وضعیت قلب جنین مشکوک باشد در ماه های سوم و چهارم بارداری دستور اکو قلب جنین را می دهد که این آزمایش از طریق شکم مادر انجام می پذیرد.

اکو قلب سه بعدی

این نوع اکو قلب نیز قبل از اعمال جراحی دریچه قلب استفاده می شود که تصاویر  از زوایای مختلفی تهیه می شود.

تشخیص به موقع به وسیله اکو قلب

اکوی قلب یکی از آزمایشات ویژه قلب می باشد که در تشخیص عملکرد قلب و وضعیت آن نقشی حیاتی دارد. چرا که با اکو به موقع موارد مهمی را پزشک می تواند تشخیص دهد که در درمان بیماری نقش مهمی دارد. از جمله این موارد عبارتند از:

وضعیت پمپاژ خون توسط قلب که پزشک مطلع می گردد با هر ضربان چه مقدار خون از دریچه های قلب عبور می کند. با انجام به موقع اکو قلب پزشک از آسیب دیدگی احتمالی ماهیچه های قلب مطلع می گردد.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص قلب

تشخیص به موقع به وسیله اکو قلب

بیماری های مادرزادی قلب

بکی از مواردی که تشخیص به موقع به وسیله اکو قلب پزشک می گردد در مورد بیماری های مادرزادی جنین می باشد. همین امر موجب می گردد تا از بروز بیماری ها در آینده برای جنین جلوگیری شده و در صورت بحرانی بودن تجویز قانونی سقط جنین  صادر گردد.

موارد و بیماریهای مهم دیگری نیز وجود دارند که هر کدام از آنها می تواند با تشخیص به موقع به وسیله اکو قلب و با هزینه کمتری نسبت به انواع دیگر آزمایش ها وضعیت بیمار به موقع تشخیص داده شود.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
داروهای رقیق کننده خون ، برای کاهش خطر لخته شدن

سخن آخر

تشخیص به موقع به وسیله اکو قلب و مراجعه به موقع به دکتر قلب در تشخیص بیماری تاثیر مهمی دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 10 =