ترمیم نواحی آسیب دیده یا غیر طبیعی قلب

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

ترمیم نواحی آسیب دیده یا غیر طبیعی قلب: همانطور که خودتان می‌ دانید قلب یکی از حساس ترین اعضای بدن به حساب می‌آید و در نتیجه مراقبت از آن اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از مواردی که می‌ تواند به ما کمک کند تا قلب سالمی داشته باشیم، سبک زندگی سالم است که باید در طول زندگی آن را رعایت کنیم اما گاهی اوقات به هر دلیلی مثل ژنتیک، یک سری نواحی آسیب دیده یا غیر طبیعی در قلب وجود دارد که باید ترمیم شود.

اگر شما به مراکز انجام اکو قلب تهران مراجعه کنید، حتماً این مشکلات را برایتان تشخیص می دهند اما سوال اینجاست که آیا اصلاً راهی برای ترمیم این نواحی هست یا خیر.

ترمیم بافت قلب آسیب دیده یا غیرطبیعی

ترمیم نواحی آسیب دیده یا غیر طبیعی قلب

طبق مطالعاتی که انجام شده، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که سلول های بافت های آسیب دیده در بدن قابلیت این را دارند که دوباره به عضلات قلبی سالم تبدیل شوند و دوباره برنامه ریزی دقیق روی سلول ها اتفاق بیفتد؛ به شرطی که داروها و درمان اصولی انجام شود‌.

در پنج سال گذشته محققان در دانشگاه کارولینای شمالی مطالعات گسترده ای را انتشار دادند که گفتند این موضوع یعنی ترمیم قسمت های آسیب دیده یا غیر طبیعی قلب امکان پذیر است اما هنوز مراحل این فرآیند مشخص نشده است.

کمی بعد از آن محققان یک فرایند را ابداع کردند که از طریق آن بتوانند سلول های پوستی را به عضله تبدیل کنند و سلول‌ های ناسالم را دوباره برای برنامه ریزی مجدد آماده کنند. یعنی سلول های پوستی را به سلول های دیگر اعضای بدن تبدیل کنند.

از این طریق سلول‌ های آسیب دیده بافت، دوباره می توانند به سلول های عضله قلبی سالم تبدیل شوند؛ یعنی زمانی که قلب آسیب می بیند یا به هر دلیلی بافت غیر طبیعی دارد، دوباره فرایند ترمیم روی آن آغاز می‌ شود و قلب مانند دیگر عضلات بدن می تواند در پاسخ به بیماری یا حمله قلبی خودش را ترمیم کند‌.

در واقع آنها به اثبات رساندند که ما می توانیم از طریق علم و تکنولوژی هایی که داریم، بعضی از آسیب های قلبی را خنثی کنیم. از آن جایی که سلول های بنیادی قابلیت برنامه ‌ریزی دارند، سلول های قلب را هم می توانیم از این طریق تغییر بدهیم. آنها در واقع روشی را ابداع کردند که روی سلول های آسیب دیده بافت بدن، ژن درمانی انجام شود و آنها را به سلولهای عضلانی سالم قلب تبدیل کند‌.

ترمیم نواحی آسیب دیده یا غیر طبیعی قلب

ترمیم نواحی آسیب دیده یا غیر طبیعی قلب

در حقیقت قلب عضلاتی دارد که به شکل مارپیچ در یکدیگر تنیده شده‌اند. زمانی که قلب به حالت انقباض در می آید، عضلات مارپیچی که داخل آن وجود دارد، یک حرکت چرخشی را انجام می دهد تا خون را از قلب به بیرون خارج کند.

 طبق پیش بینی هایی که وجود دارد، این الگوی مارپیچی یعنی شما قلب سالم و کارآمدی دارید اما اگر قلبتان به هر دلیلی آسیب دیده باشد یا غیر طبیعی باشد، عملکرد قلب به این درستی پیش نمی‌ رود و یک الگوی عضلانی غیر طبیعی نشان داده می‌ شود.

از طریق پژوهش‌ هایی که از طریق چاپگرهای سه‌ بعدی انجام شده و  قلب های مصنوعی که مورد بررسی قرار گرفته‌اند، می توان این الگوهای غیر طبیعی را ترمیم کرد. به این صورت که با وجود محدودیت های زیاد، دانشمندان توانستند قالب های سه بعدی شبیه به بطن قلب انسان را بسازند.

 زمانی هم که سلول های قلب انسان داخل این قالب‌ ها کاشته می‌ شوند، بافت هایی از آنها مجدداً تولید می شوند که الگوی مارپیچ قلب را حفظ می کنند. یعنی بعد از گذشت سه روز تا ۵ روز از پرورش سلول های قلب در قالب های سه بعدی،  انقباضات قلب به صورت ناخودآگاه صورت می گیرد که شبیه به فعالیت طبیعی قلب انسان است که برای بررسی تاثیر الگو و عضلات بر عملکرد قلب، می توان این مدل ها را بررسی کرد.

کلام آخر

از آنجایی که این روزها برای هر مشکل، یک راه حل علمی و دقیق ارائه می شود، برای قلب هم چنین امکاناتی وجود دارد. پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده که ما بتوانیم روش های ترمیمی را برای قلب آسیب دیده یا غیر طبیعی به کار ببندیم که بالاتر راجع به اکتشافات و پژوهش های انجام شده به طور کامل برایتان توضیح دادیم.

اگر شما به بهترین دکتر قلب تهران مراجعه کنید، او می تواند راهکارهای جدید به شما پیشنهاد بدهد. پیشنهاد ما دکتر جوزانی یکی از بهترین متخصصان قلب در تهران است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =