بیماری های قلبی ناشی از پرتو درمانی

بیماری های قلبی ناشی از پرتو درمانی

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

بیماری های قلبی ناشی از پرتو درمانی :زمانی که شما به خاطر مشکلات قلبی به پزشک مراجعه می کنید، یک سری از آزمایش ها برای شما تجویز می‌ شود تا دقیق مشخص شود قلبتان چه مشکلی دارد.

احتمالا خیلی از شما به همین دلیل به دنبال مراکز انجام اکوی قلب تهران می روید اما نکته‌ای که وجود دارد این است که گاهی اوقات بیماری‌ های قلبی به خاطر یکسری درمان های سخت و پرحاشیه مانند پرتو درمانی است که ما در این مقاله مشخصا راجع به بیماری های قلبی ناشی از پرتو درمانی با شما صحبت خواهیم کرد که برای تشخیص شان باید آزمایشاتی مانند اکو قلب حتما انجام شود.

پرتو درمانی چیست؟

پرتو درمانی یک نوع روش رادیوتراپی به حساب می آید که از آن برای درمان سرطان استفاده می کنند. به این صورت که مقدار بالایی پرتو را به سلول‌ های سرطانی می زنند و از این طریق تومورها را کوچک می کنند.

در واقع در پرتو درمانی از پرتو هایی مثل اشعه ایکس استفاده می کنند که از طریق آنها داخل بدن را نگاه می کنند؛ مثلاً عکسبرداری از دندان یا شکستگی استخوان از طریق همین روش انجام می شود.

بیماری های قلبی ناشی از پرتو درمانی

عوارض جانبی پرتو درمانی

در روش پرتو درمانی از آنجایی که امواج پر انرژی استفاده می شود تا سلول های سرطانی از بین برود و درمان شود، ممکن است آسیب به قسمت‌ های دیگر بدن هم اتفاق بیفتد‌. در واقع در این درمان، هدف این است که به سلول‌ های سرطانی نیرو وارد شود، بدون اینکه سلول های سالم آسیب ببیند اما باز هم یک سری عوارض جانبی از آن به وجود می آید که در افراد مختلف عوارض و علائم متفاوت هستند که همه چیز بستگی به نوع پرتو، میزان آن، ناحیه درمان بدن و سلامت عمومی فرد دارد.

شاید خیلی از افراد به بیماری های قلبی بعد از پرتو درمانی دچار شوند که جزو اتفاقات رایج نیست اما به هر حال ممکن است رخ بدهد.

توضیحاتی در مورد بیماری های قلبی ناشی از پرتو درمانی

پرتو درمانی یک درمان موثر برای سرطان به حساب می‌ آید و تشعشعات زیادی از طریق آن وارد قفسه سینه می شود؛ قفسه سینه قلب را در خودش جای داده و در حوزه درمانی این روش قرار می‌گیرد.

مشکلات قلبی مرتبط با پرتو درمانی به خاطر تغییرات در روش های درمان و همچنین مقدار تشعشعات در گذشته رواج کم تری دارد. افرادی که جوان و مسن هستند، به لحاظ ابتلا به مشکلات قلبی در پرتو درمانی تقریباً یکسان هستند و نمی‌ توانیم بگوییم کدام یک بیشتر در معرض خطر قرار می گیرند اما نکته‌ای که وجود دارد، این است که کسانی که سابقه بیماری قلبی دارند ،شاید درمان های سرطان روی آنها تاثیر بیشتری بگذارد و از طرفی عوارض بیشتری را هم تجربه کنند و در معرض خطر بالاتری باشند.

درمان از طریق دارو بعد از پرتو درمانی هم می تواند فرد را تحت تاثیر قرار بدهد و خطر ابتلا به مشکلات قلبی را بالاتر ببرد. عوامل دیگری هم هستند که بعد از پرتو درمانی خطر ابتلا به مشکلات و بیماری‌ های قلبی را افزایش می‌ دهند که موارد زیر را شامل می شوند:

        فشار خون بالا

        دیابت

        چاقی

        سیگار

        سابقه خانوادگی ابتلا به مشکلات قلبی، فشار خون بالا و دیابت یائسگی زود هنگام

        سبک زندگی بی تحرک

        مصرف رژیم غذایی سرشار از چربی

تشخیص بیماری های قلبی بر اثر پرتو درمانی

بعد از اینکه درمان سرطان را شروع می کنیم، پزشک آزمایش هایی را برای بررسی قلب انجام می دهد. برای اینکه بررسی شود، چقدر تغییر در قلب شما اتفاق افتاده، باید به بهترین دکتر قلب تهران مراجعه کنید که توصیه ما است.  آزمایش هایی که برای شما در این خصوص انجام می‌ شود، شامل موارد زیر است:

        آزمایش الکتروکاردیوگرام برای بررسی میزان تپش و ریتم قلب

        آزمایش اکوکاردیوگرام برای بررسی عضله قلب و نحوه تپش

        آزمایش اسکن  برای بررسی حرکت قلب و نحوه پمپاژ خون به سرتاسر بدن

        آزمایش خون برای اندازه گیری مواد شیمیایی از جمله الکترولیت‌ ها

        تست استرس اکو برای بررسی وضعیت قلب هنگام ورزش و هنگام تپش سریع تر

کلام آخر

پرتو درمانی می تواند با وجود تاثیرات مثبتی که روی درمان سرطان دارد، عوارض جانبی هم برای شما ایجاد کند که یکی از این عوارض خودش را روی قلب نشان می‌ دهد. البته اگر شما به فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران مراجعه کنید، سریعتر مشکلاتتان را تشخیص می دهد که ما دکتر جوزانی را به شما معرفی کردیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =