بافت عضلانی قلب

بافت عضلانی قلب

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

بافت عضلانی قلب :بافت قلب فیزیولوژی عجیب و غریبی دارد و همیشه در مورد ساختار آن مطالعه می شود، زیرا هر چقدر که آن را بشناسیم، باز هم کم است. به خاطر همین است که هر روز تحقیقات زیادی به صورت جامع و گسترده روی قلب افراد مختلف صورت می‌ گیرد و نتایج زیادی گزارش می‌ شود اما امروز می خواهیم اطلاعات کلی در مورد بافت عضلانی قلب در اختیارتان قرار بدهیم.

کارایی قلب چیست؟

شاید این سوال برایتان عجیب باشد و با خودتان فکر کنید که همه پاسخ آن را می‌ دانند اما می‌ خواهیم مسئله را کمی علمی‌ تر برای شما توضیح بدهیم. اولین موردی که در آناتومی قلب و تعریف آن به صورت علمی باید توجه شود، محل قرارگیری و اندازه قلب است. قلبی که عضو ماهیچه ای و عضلانی داخل بدن به حساب می‌ آید، به اندازه مشت بسته دست هر فرد است‌.

محل گردش خون در بدن انسان قلب به حساب می‌ آید. قلب خون را  به ریه ارسال می‌ کند و اکسیژن گیری را انجام می دهد. زمانی که شما به مراکز انجام اکو قلب تهران مراجعه می کنید، تمامی عملکرد قلب شما زیر ذره‌بین قرار می گیرد، خون و اکسیژن، از طریق رگ ها و دریچه هایی که داخل قلب وجود دارد، به قسمت های مختلف بدن ارسال می‌ شود. قلب بین دو ریه قرار می گیرد که تقریباً در وسط سینه جای گرفته و کمی متمایل به سمت چپ است.

ساختار دیواره قلب

اگر بخواهیم راجع به بافت عضلانی قلب صحبت کنیم، یاید ساختار دیواره آن را توضیح دهیم که مهمترین بخش از قلب به حساب می‌ آید. اگر شما در داخل قلب حرکت کنیدا و بخواهید به داخل آناتومی آن سفر کنید، اولین چیزی که میبینید دیواره قلب است. دیواره قلب از سه لایه تشکیل می شود که شامل اپیکارد، میوکارد و اندوکارد است.

 اپیکارد خارجی ترین لایه دیواره قلب به حساب می آید که باعث روانکاری قلب می شود و از قلب محافظت می کند.

 میوکارد یک لایه ضخیم تر است که بعد از اپیکارد قرار گرفته، در واقع لایه وسط یا میانی یک بافت عضلانی محکم دارد و شامل بافت عضله قلب  می شود و بیشتر بخش قلب شامل این لایه است که پمپاژ خون را انجام می دهد.

 اندوکارد لایه درونی و نازکی است که لایه درون رگی را تشکیل می دهد و خیلی هموار است‌. در داخلی ترین قسمت قلب قرار می گیرد. از چسبیدن خون به دیواره داخلی قلب جلوگیری می‌ کند. اگر عملکرد خوبی نداشته باشد، لخته های کشنده داخل قلب به وجود می آید.

پس همانطور که متوجه شدید، ضخامت بخش های مختلف قلب متفاوت است. زمانی که شما به فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران مراجعه کنید، او وضعیت قلب شما را  در قسمت دیواره ها، عروق و دریچه مورد بررسی قرار می‌ دهد تا مشکل شما به طور دقیق مشخص شود.

بافت عضلانی قلب

حفره های داخل قلب

 قلب هر انسان چهار حفره داخل خودش دارد. دو حفره بالایی یا فوقانی دهلیزها هستند که خون را دریافت می کنند و حفره های پایینی بطن ها هستند که باعث تخلیه خون می شوند.

چرخه قلبی

چرخه یا سیکل قلبی به همه اتفاقاتی گفته می‌ شود که در طول ضربان یک قلب اتفاق می‌ افتد که سه مرحله را تشکیل می‌ دهد که اولین مرحله، انقباض دهلیز است که خون را به سمت بطن هدایت می کند. بعد از آن انقباض بطن اتفاق می‌ افتد که از طریق آن خون به ریه انتقال پیدا کرده و مرحله سوم استراحت است و از طریق آن خون به قلب وارد می شود.

کلام آخر

در این مقاله اطلاعات کاملی را در مورد قلب در اختیارتان قرار دادیم و شما متوجه شدید که میوکارد همان بافت عضلانی قلب به حساب می‌ آید که عملکرد های مهمی را انجام می دهد. همچنین در مورد دیگر دیواره های قلب و چرخه آن با شما صحبت کردیم که یک عضو اساسی و مهم در بدن است. اگر هم شما مشکلی در این ناحیه داشته باشید، باید هر چه سریع تر به بهترین دکتر قلب تهران مراجعه کنید و هرگز نباید وقت را تلف کنید. سایت ما با نظارت دکتر جوزانی می تواند در این زمینه بهترین راهنما برای شما باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − هشت =