اکو قلب چیست؟

اکو قلب چیست؟

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

اکو قلب چیست؟ امروزه با کمک تجهیزات و فناوری نوین راه های مطمئنی برای تشخیص بیماری ها بوجود آمده است. در دهه های گذشته شاید انجام رادیولوژی مهمترین نوع روش شناسایی بود. ولی امروزه تجهیزات مختلف در این راه وجود دارند. مانند دستگاه سونوگرافی دستگاه ام ار ای و دیگر تجهیزات که هر کدام کارایی های خود را دارند. یکی از این گزینه ها اکو قلب می باشد که به آن اکوکاردیوگرافی نیز گفته می شود. در مقاله پیش رو از وب سایت دکتر جوزانی قصد داریم در مورد آزمایش اکو قلب اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم.

بیشتر بخوانید: مراکز انجام اکو قلب

اکو قلب چیست؟

اکو قلب چیست؟

اکو قلب چیست و چگونه انجام می شود؟

در تعریف اکو قلب بایستی بگوئیم که آزمایشی است برای بررسی نارسایی ها و مشکلات قلبی و توسط پزشک متخصص قلب و عروق تجویز می گردد. این آزمایش توسط دستگاه اکوکاردیو گرافی انجام می پذیرد. تصاویری به صورت زنده از داخل و دیواره بیرونی قلب و عروق تهیه و به صورت عکس و فیلم در اختیار پزشک قرار داده می شود.

در مورد چگونگی انجام اکو قلب بایستی گفت که انجام این آزمایش نیاز به آمادگی خاصی ندارد. انجام آن سریع صورت می پذیرد. برای انجام آزمایش از بیمار خواسته می شود تا روی کمر خود دراز بکشد. سپس پزشک یا اپراتور دستگاه مقداری ژل روی قفسه سینه بیمار خواهد کشید و وسیله کوچکی بنام ترانسفورماتور( مبدل ارسال امواج صوتی) را روی آن قرار خواهد داد. این امواج به سمت قلب ارسال گردیده و پژواک آن در دستگاه مانیتور به نمایش در خواهد آمد.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص قلب

اکو قلب چیست؟

اکو قلب چیست؟

انواع اکو قلب

اکو قلب به چند روش صورت می گیرد که عبارتند از:

اکو از طریق سینه

در این روش اکو پزشک از طریق قفسه سینه بیمار، اقدام به ارسال امواج مافوق صوت به سمت قلب نموده و دستگاه پژواک امواج ارسال شده به قلب را دریافت می کند. یک کامپیوتر این امواج را به تصویر متحرک تبدیل خواهد نمود. لازم به ذکر است در روش اکو از طریق سینه گاهی  به بیمار مقدار اندکی از مایع مخصوصی به نام حاجب تزریق درون رگ می گردد تا ساختار قلب بر روی دستگاه شفاف تر نمایش داده شود و تصاویر کیفیت بهتری داشته باشد‌.

اکو قلب چیست؟

اکو قلب چیست؟

اکو قلب از راه مری

این روش اکو در صورتی انجام می پذیرد که پزشک نتیجه کافی و راضی کننده ای از اکو از راه سینه دریافت ننموده باشد. با این روش یک مبدل توسط یک لوله منعطف از طریق دهان و حلق به درون مری فرستاده می شود. در این فرایند حلق بیمار به واسطه داروهایی که به او داده می شود بی حس گردیده تا به آرامش دادن او حین انجام آزمایش کمک شود. در اکو قلب از ابن طریق  چون مری در پشت قلب قرار دارد عکس های واضحی از ساختمان آن گرفته‌ می شود.

اکو قلب چیست؟

اکو قلب چیست؟

اکو داپلر

در این روش بهترین دکتر قلب با انجام اکو قلب تصاویر زنده به صورت رنگی بر روی مانیتور را مشاهده خواهد کرد که کمک زیادی خواهد نمود تا مشکلات جریان خون و فشار  شریان ها و جریان‌های قلبی مشخص گردد. در این روش بخاطر دقت بالا و رنگی بودن تصاویر پزشک مشکلاتی را تشخیص می دهد که در آزمایشات دیگر اکو امکان تشخیص آن  میسر نیست.

اکو قلب چیست؟

اکو قلب چیست؟

اکو استرس

در این روش در حین انجام فعالیت های جسمانی مانند ورزش، پیاده روی و دویدن بر روی تردمیل تصاویری از قلب گرفته می شود تا وضعیت فعالیت قلب در هنگام فعالیت و استرس مشخص گردد.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
بهترین دستگاه تست اکو قلب

هدف از انجام اکوی قلب چیست؟

همانگونه که گفته شد انجام اکو کمک زیادی به تشخیص بیماری های قلبی و عروقی می کند و می تواند اطلاعات مفید و دقیقی را در اختیار پزشک معالج قرار دهد. این.اطلاعات می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • بیماری های مربوط به قلب و ماهیچه های آن

  • مشاهده دقیق آثار تنگی رگ های قلب

  • مشاهده نحوه پمپاژ خون

  • دیدن عملکرد دریچه های قلب

و دیگر مواردی که طبق تشخیص پزشک با انجام اکو قلب مشخص خواهد شد.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب در تهران

اکو قلب چیست؟

اکو قلب چیست؟

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی اکو قلب پرداختیم. تشخیص نوع اکو با پزشک متخصص قلب و عروق می باشد و نظر پزشک ارجحیت دارد. در صورتی که پزشک از روند انجام یک نوع اکو نتیجه نگیرد ممکن است روشی دیگر را جایگزین و دستور مجدد اکو دهد. این امر بخاطر اطمینان بیشتر و مشخص گردیدن وضعیت بیمار می باشد. در این صورت بهتر است نظر پزشک را محترم شمرده و اقدام به انجام آزمایش اکو به روش مورد نظر پزشک نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =