اکو قلب

اکو قلب و آمادگی های قبل از آن

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

اکو قلب و آمادگی های قبل از آن اکوکاردیوگرام یک آزمایش اولتراسوند است که ساختار و عملکرد قلب شما را بررسی می کند. اکو می تواند طیف وسیعی از شرایط از جمله کاردیومیوپاتی و بیماری دریچه را تشخیص دهد. انواع مختلفی از تست اکو وجود دارد که در این مقاله با انواع اکو قلب و آمادگی های قبل از آن آشنا خواهید شد.

اکوکاردیوگرام چیست؟

اکوکاردیوگرام (اکو) نشانگر یک طرح کلی از حرکت قلب شما است. در طول آزمایش اکو، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی از اولتراسوند (امواج صوتی با فرکانس بالا) که روی قفسه سینه شما قرار می‌گیرد برای عکس گرفتن از دریچه‌ها و حفره‌های قلب شما استفاده می‌کند تا چگونگی پمپاژ قلب شما را ارزیابی نماید. در اکوکاردیوگرافی از اشعه استفاده نمی شود. اغلب همزمان از اکو به همراه داپلر و تکنیک های داپلر رنگی برای ارزیابی جریان خون در دریچه های قلب استفاده می گردد.

اکوکاردیوگرام

اکو قلب و آمادگی های قبل از آن

انواع مختلف اکو قلب چیست؟

انواع مختلفی از اکوکاردیوگرافی وجود دارد. هر کدام مزایای منحصر به فردی در تشخیص و مدیریت بیماری قلبی ارائه می دهند. آنها عبارتند از:

 • اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک
 • اکوکاردیوگرافی ترانس مری
 • اکوکاردیوگرام استرس با ورزش

در اکوکاردیوگرافی از چه تکنیک هایی استفاده می شود؟

با استفاده از چندین تکنیک می توان تصاویر قلب را ثبت نمود. بهترین تکنیک به شرایط خاص شما و آنچه ارائه دهنده شما باید ببیند بستگی دارد. این تکنیک ها عبارتند از:

سونوگرافی دو بعدی:

این تکنیک بیشتر از سایر تکنیک ها مورد استفاده قرار می گیرد. این تکنیک تصاویر دو بعدی را تولید می کند که به صورت “برش” روی صفحه کامپیوتر دیده می شوند.

سونوگرافی سه بعدی:

پیشرفت تکنولوژی منجر به ایجاد تصویربرداری سه بعدی شده است که سونوگرافی را کارآمدتر و مفیدتر کرده است. تکنیک‌های جدید سه‌بعدی می تواند جنبه‌های مختلف قلب را با دقت بیشتری نشان دهد. به عنوان نمونه این تکنیک میزان خونی که پمپ می‌شود را نشان می دهد، بعلاوه استفاده از سونوگرافی سه بعدی به سونوگرافیست اجازه می دهد تا زوایای مختلف قلب بررسی گردد.

سونوگرافی داپلر:

این تکنیک نشان می دهد که خون با چه سرعتی و در چه جهتی جریان دارد.

سونوگرافی داپلر رنگی:

این تکنیک نیز نشان دهنده جریان خون است، اما از رنگ های مختلف برای برجسته کردن جهت های مختلف جریان استفاده می کند.

تصویربرداری کنتراست:

در این تکنیک ماده ای به نام ماده حاجب به یکی از رگ های شما تزریق می شود. این ماده در تصاویر قابل مشاهده است و می تواند جزئیات قلب را نشان دهد.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
تنگی دریچه سه لتی چیست؟

اکوکاردیوگرام چقدر طول می کشد؟

اکوکاردیوگرام معمولاً 15 دقیقه طول می کشد. البته اکو از طریق مری ممکن است تا 90 دقیقه طول بکشد.

اکوکاردیوگرام چقدر طول میکشد

اکو قلب و آمادگی های قبل از آن

در طول اکو ترانس توراسیک چه انتظاری باید داشت؟

ساده ترين روش انجام اكوی قلبی كه به آن اكو از راه قفسه سينه گفته می شود اکو ترانس توراسیک است. این اکو شامل مراحل زیر است:

در مرحله اول از شما خواسته می شود که لباس خود را از کمر به بالا درآورید. لباس بیمارستان بپوشید، سونوگرافیست چندین الکترود را روی قفسه سینه شما قرار می دهد. الکترودها به مانیتور الکتروکاردیوگراف (EKG) متصل می شوند. EKG فعالیت الکتریکی قلب شما را در طول آزمایش ثبت می کند. سپس سونوگرافیست از شما می خواهد در صورت امکان به پهلوی چپ بخوابید. او یک مبدل امواج صوتی را روی چندین ناحیه از قفسه سینه شما قرار می دهد.

اکوکاردیوگرام ترانس مری چگونه انجام می شود؟

اکوی ترانس مری از داخل قفسه سینه شما عکس می گیرد. این روش می تواند قلب و دریچه های قلب شما را با جزئیات بیشتری نسبت به اکو ترانس سینه ای نشان دهد که دلیل این امر آن است که استخوان ها و بافت های بدن بین مبدل و قلب قرار ندارند.

برای این آزمایش سونوگرافیک یک مبدل کوچک را با استفاده از یک لوله بلند و انعطاف پذیر به سمت گلو و مری هدایت می کنند.

این نوع اکو زمانی استفاده می شود که نیاز به بررسی دقیق آئورت یا پشت قلب (به خصوص دهلیز چپ یا بطن چپ) باشد. جهت بررسی لخته های خون، دریچه میترال یا دریچه آئورت، اختلالات ریوی استفاده می شود. همچنین اگر به دلایل مختلف اکو از طریق قفسه سینه ممکن نباشد از این تکنیک استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر قلب

اکوکاردیوگرام ترانس مری چگونه انجام می شود؟

اکو قلب و آمادگی های قبل از آن

مراحل انجام اکوکاردیوگرام ترنس مری:

ارائه دهنده شما الکترودها را روی سینه شما قرار می دهد. الکترودها به سونوگرافیست اجازه می دهند تا فعالیت الکتریکی قلب شما را در طول آزمایش کنترل کند. پزشک یک کاف فشار خون روی بازوی شما و یک پالس اکسیمتر روی انگشت شما قرار می دهد. سپس محلولی که گلوی شما را بی حس می کند غرغره می کنید. بعلاوه گلوی شما را با داروهای مسکن اسپری می کند. برای اینکه راحت‌تر باشید، به شما آرام‌بخش داده می‌شود. به زودی احساس خواب آلودگی خواهید کرد. سپس روی تخت به پهلوی چپ دراز می کشید.

ارائه دهنده آندوسکوپ را در دهان شما قرار می دهد. این یک لوله بلند، نازک و قابل انعطاف است که در نوک آن یک مبدل قرار دارد. لوله به سمت گلو و مری شما حرکت می کند. سر این لوله روغن کاری شده است تا راحت تر به پایین سر بخورد. اگرچه این ممکن است ناراحت کننده باشد، اما به شما آسیبی نمی رساند. ممکن است نیاز به قورت دادن داشته باشید تا مبدل را به نقطه مناسب (در پشت قلب خود) منتقل کنید. پس از اینکه عکس های لازم گرفته شدند، ارائه دهنده لوله را از گلوی شما خارج می کند.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
قلب سالم

آماده سازی قبل از اکو مری قلب:

 • بهتر است از قبل با کسی هماهنگ کنید تا پس از اکو شما را به خانه برساند چرا که برای اکو نیاز است که آرام‌بخش دریاف نمایید و تا 24 ساعت پس از آن نمی‌توانید رانندگی کنید.
 • حداقل شش ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورید یا ننوشید. ارائه دهنده شما ممکن است دستورالعمل های خاص تری برای خوردن و آشامیدن به شما بدهد. ضروری است که این موارد را به دقت دنبال کنید.
 • باید حتما در مورد زمان مصرف داروهای معمول خود بپرسید.
 • بعلاوه باید در مورد زمان و نحوه مصرف داروهای دیابت خود نیز از پزشک متخصص قلب سوال نمایید.
 • سعی کنید لباس مناسبی بپوشید که بتوانید به راحتی آن را از تن خارج کنید.
آماده سازی قبل از اکو قلب:

اکو قلب و آمادگی های قبل از آن

قبل از انجام اکوکاردیوگرافی چه کارهایی را نباید انجام داد؟

اینکه قبل از اکو چه کارهایی را نباید انجام دهید بستگی به نوع اکو دارد که انجام می دهید. ضروری است که از ارائه دهنده خود بپرسید تا دقیقاً بدانید از چه چیزی باید اجتناب کنید.

اکوکاردیوگرام استرس با ورزش چگونه انجام می شود؟

اکو استرس با ورزش، نشان می‌دهد که قلب شما چگونه کار می‌کند در این تکنیک یک تکنسین ضربان و ریتم قلب و همچنین فشار خون شما را کنترل می کند. در واقع این آزمایش نشان می دهد که قلب شما چقدر می تواند فعالیت را تحمل کند. سونوگرافیست شما قبل از شروع ورزش و سپس بلافاصله پس از انجام ورزش عکس می گیرد.

وقتی قلب شما تحت استرس است، سونوگرافی شما می تواند جزئیاتی را ببیند که در حال استراحت، قادر به بررسی آنها نیست. با استفاده از این اکو اختلالاتی که در عروق کرونر وجود دار بررسی می شوند.

آمادگی های لازم قبل از اکو استرس:

ارائه دهنده شما دستورالعمل های دقیقی را در مورد نحوه آماده شدن برای اکو استرس به شما می دهد. این آمادگی ها شامل حداقل چهار ساعت قبل از آزمایش، چیزی به جز آب نخورید یا ننوشید.

2 پاسخ
 1. Avatar
  فرناز گفته:

  سلام.خانم ها برای انجام اکو،باید سوتینشان را در بیاورند؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + نه =