اکوکاردیوگرام یا اکو قلب

اکوکاردیوگرام یا اکو قلب

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

اکوکاردیوگرام یا اکو قلب آزمایشی است که توسط بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب برای نشان دادن عملکرد دریچه ها و عضله قلب از نوعی سونوگرافی استفاده می کند. در اکوکاردیوگرام یا اکو قلب  امواج صوتی ایجاد شده تصاویر متحرکی از قلب می سازند تا بدین صورت بهترین دکتر قلب بتواند اندازه و شکل آن را به خوبی تشخیص دهد.

علل تجویز اکوکاردیوگرام یا اکو قلب

عواملی که باعث می شود بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب، اکوکاردیوگرام یا اکو قلب را برای شما تجویز کند عبارتند از:

تشخیص بیماری قلبی

کنترل بیماری دریچه قلبی در طول مدت زمان

مشاهده نتیجه و موفقیت آمیز بودن درمان های پزشکی یا جراحی

بیماری های قلبی

انواع اکوکاردیوگرام

در ادامه این بخش انواع اکوکاردیوگرام یا اکو قلب را توضیح خواهیم داد ، پس با ما همراه باشید.

اکوکاردیوگرام ترانس توراسیک

اکوکاردیوگرام ترانس توراسیک یک نوع تست استانداردی است که مانند اشعه ایکس تشعشع ایجاد نمی کند. پزشکان از دستگاه اکوکاردیوگرام برای تشخیص سلامتی کودک، قبل از تولد استفاده می کنند.

نحوه کار  بدین صورت است که دستگاه دستی به نام مبدل روی سینه شما قرار داده می شود. این دستگاه امواج صوتی با فرکانس های بالایی ارسال می کند که بعد انعکاس از قلب، تصاویر و صداهایی ایجاد می شود. در روزی که می خواهید تست دهید غذا و داروهای خود را طبق روال معمول مصرف کنید.

شما باید لباس بالاتنه خود را از جلو کاملا باز کنید.

در این هنگام شما بایستی به طرف پهلوی چپ، روی تخت دراز بکشید. سونوگرافر دسته ای به نام ترنسدیوسر که تبدیل کننده موج صدا هست را در چند قسمت از قفسه سینه حرکت می دهد. برای بروز تصاویر واضح تر مقداری ژل در انتهای دسته قرار داده می شود.

تغییرات امواج صوتی، که نام علمی آن سیگنال های داپلر هست می توانند جهت و سرعت حرکت خون در قلب را نشان دهند. ممکن است شما در حین انجام کار صدایی را متوجه شوید یا خیر. سونوگرافر ممکن است برای اینکه از نقاط مختلف قلب تصاویری را ارائه دهد از شما بخواهد که حرکت کنید یا اینکه نفس خود را حبس کنید.

درمدت زمانی که شما برای آزمایش دراز کشیده اید تنها چیزی که حس می کنید سردی ژل می باشد و فشار دستگاه را متوجه نخواهید شد. مدت زمان این آزمایش تقریبا ۱۵ دقیقه می باشد که بعد از آن می توانید لباس بپوشید و به فعالیت های خود ادامه دهید

اکو قلب

اکوکاردیوگرافی از راه مری

بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب برای انجام این تست، دستگاه مبدل را از گلو به پایین هدایت می کند و به مری جایی که مجرای بلع است و دهان را به معده متصل می کند وارد می شود. از آنجا که دستگاه به قلب نزدیکتر است، می تواند تصویر واضح  و شفاف تری بگیرد.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
کاتتر گذاری قلبی ، اهداف درمانی کاتتر گذاری در عروق مرکزی

اگر مشکلی در ناحیه مری خود دارید مانند فتق هیاتال، مشکلات بلع یا سرطان، حتما قبل از انجام آزمایش با پزشک درمیان بگذارید

برای انجام تست نباید ۶ ساعت قبل از آن چیزی مصرف کنید تا تست اکوکاردیوگرام یا اکو قلب انجام شود. داروهای خود را در زمان های مشخص شده، در صورت لزوم با مقدار بسیارکمی از آب، مصرف کنید. اگر برای دیابت از دارو یا انسولین استفاده می کنید،  بایستی از دکتر قلب یا مرکز اکو سوال بپرسید

قبل از انجام تست اکوکاردیوگرافی از طریق مری، پرستاراقداماتی را انجام می دهد. او برای فراهم کردن زمینه برای دادن دارو رگ گیری انجام می دهد. همچنین یک تکنسین الکترودهای EKG را روی سینه شما می چسباند. پرستار برای مشاهده علائم حیاتی شما، یک مانیتور فشار خون روی بازو شما و یک گیره پالس اکسی متر روی انگشت شما قرار می دهد و برای آرامش شما، آرامش بخش خفیفی می زند

نتایج اکوکاردیوگرام یا اکو قلب

نتایج اکوکاردیوگرام می تواند موارد زیر را نشان دهد.

بزرگ شدن قلب یا ضخیم شدن دیواره بطن ها (محفظه های پایین)

ضعف عضله های قلبی

مشکلات دریچه های قلبی

نواقص قلبی مادرزادی

لخته خون یا تومور

شما می توانید در کلینیک دکتر جوزانی کهن که بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب است تست اکوکاردیوگرام یا اکو قلب خود را انجام دهید. جهت رزرو وقت می توانید از طریق شماره تلفن های درج شده تماس حاصل فرمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + نه =