اکوکاردیوگرافی ورزشی

استرس اکوکاردیوگرافی

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

استرس اکوکاردیوگرافی، اکوی قلب را در دو حالت انجام می دهد که در یک حالت فرد در حالت استراحت است و در حالت دوم فرد فعالیت بیشتری دارد. با تحریک قلب چه به کمک ورزش و چه به کمک دارو باعث می شود فعالیت قلب ، دریچه ها و حفره های قلب در حالت استرس بر روی مانیتور نمایش داده شوند.

برای انجام اکو در هر دو روش لازم است که حرکات قلب در حالت استراحت گرفته و ذخیره گردد. اگر قرار باشد اکو ورزشی انجام شود، فرد روی تردمیل می دود. در این حالت لازم است که ضربان متناسب با سن فرد افزایش یابد و بعد از آن قبل از اینکه ضربان قلب کاهش یابد بلافاصله اکوی قلب گرفته می شود

این تصاویر هم ذخیره می شوند.

روش اکوکاردیوگرافی به کمک دارو برای افرادی ست که به دلایل مختلف نمی توانند ورزش کنند که بهترین پزشک متخصص اکوکاردیوگرافی قلب تشخیص می دهد تا با داروی دوبوتامین ضربان قلب فرد افزایش یابد.

استرس اکوکاردیوگرافی نشان می دهد که عملکرد قلب در زمان فعالیت بدنی چگونه می باشد.

چرا استرس اکوکاردیوگرافی انجام می شود؟

با این تست می توان گرفتگی رگ های قلبی عروقی را مشخص کرد و پزشک متخصص می تواند با استفاده از این تست تشخیص دهد که به آزمایشات دیگر نیاز است یا خیر‌. برای گرفتن وقت اکو قلب کافیست به مراکز مربوطه مراجعه نمایید.

استفاده از اکو بعد از سکته قلبی می تواند بافتهای زنده قلب را نشان دهد. به علاوه می توان دریافت که رگ های مسدود فرد به کمک آنژوپلاستی باید باز  شوند یا خیر. اکوکاردیوگرافی ورزشی کمک می کند تا شدت بیماری قلبی مشخص شود.

آمادگی قبل از اکو

لازم است برای انجام اکو ناشتا باشید، حداقل به مدت ۴ ساعت.

حتما قبل از انجام اکو بهداشت فردی را رعایت کرده و استحمام نمایید.

به آقایان تذکر داده می شود تا موهای سینه خود را شیو‌ کنند.

برای انجام اکو‌ بهتر است یک آبمیوه همراه خود داشته باشید.

زمانی که می خواهید برای اکوکاردیوگرافی ورزشی مراجعه کنید، از قرص های کاهش دهنده قند خون استفاده نکنید. این مورد برای افرادی ست که مبتلا به بیماری دیابت هستند.

 

آمادگی قبل از اکو

 

لازم است لیست داروهای مصرفی خود را به پزشک متخصص قلب بدهید تا اگر لازم بود، برای انجام اکو آن ها را مصرف نکنید.

در روز مراجعه باید تمامی مدارک خود از جمله، نوار قلب، آنژیو گرافی و اسکن تالیوم را همراه داشته باشید.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
کدام شغل ها برای قلب خطر افرین هستند؟

لازم است برای انجام اکو یک نفر‌ را با خود بیاورید تا مراقب شما باشد.

قبل از انجام اکو سیگار نکشید. لازم است حداقل سه ساعت قبل از انجام تست استعمال دخانیات نداشته باشید.

استرس اکوکاردیوگرافی چگونه انجام می شود

برای شروع ، قفسه سینه را با الکل تمیز می کنند، سیم‌ های مخصوص را در نواحی معینی وصل می کنند و انتهای سیم ها به یک مانیتور متصل می گردد. با کمک این دستگاه فعالیت الکتریکی قلب مشخص می گردد. در این حالت اول نوار قلب استراحت را از شما می گیرند، در ادامه ضربان قلب و فشار خون هم مورد اندازه گیری قرار می گیرد. پزشک متخصص قلب از شما می خواهد برای انجام تست استراحت ابتدا به پهلو بخوابید‌.

دسته دستگاه آغشته به ژل می شود تا تصاویر ایجاد شده واضح تر باشند و در نواحی مخصوص قرارمی گیرد.

بعد از آن دوبوتامین از طریق سرنگ به بازوی شما تزریق می گردد. این دارو‌ مانند زمانی که فرد ورزش می کند و یا فعالیت دارد عمل کرده و ضربان را تا حد معینی افزایش می دهد. همچنین بعد از ترریق دارو شما احساس می کنید که قلبتان با قدرت بیشتری می تپد‌، احساس گر گرفتگی و گرما و یا سردرد کوتاه می تواند از علائم دارو باشد که نگران کننده نیستند.

اما اگر درد در قفسه سینه و فک خود حس کردید و یا تنفس کوتاه و سیاهی رفتن چشم ها را تجربه کردید باید حتما به پزشک متخصص قلب گزارش دهید.

زمانی که اکوکاردیوگرافی قلب با دارو انجام شود، ممکن است یک ساعت زمان بخواهد، در این زمان به مدت یک ربع تا نیم ساعت تزریق دارو انجام می شود که در انتهای تزریق سوزن خارج می شود.

بعد از اکوکاردیوگرافی ورزشی پزشک نتایج تست را مورد بررسی قرار می دهد و در پرونده بیماری شما درج می گردد. در نهایت بهترین متخصص قلب نتایج پرونده را در کنار تست انجام شده مطالعه می کند تا بتواند بیماری را تشخیص دهد.

اکوکاردیوگرافی ورزشی چگونه انجام می شود

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =