اکوکاردیوگرافی داپلر چیست؟

اکوکاردیوگرافی داپلر چیست؟

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

اکوکاردیوگرافی داپلر چیست؟ورود دنیای صنعت به علم پزشکی امکاناتی را فراهم نموده که تشخیص و درمان بیماری ها را برای پزشکان و متخصصین راحت تر نموده است. علم پزشکی با کمک تجهیزات و فناوری های نوین هم در زمینه تشخیص و هم در زمینه درمان پیشرفت زیادی نموده است.

در دهه های گذشته برای کوچک ترین مشکلی شاید سخت ترین و خطرناک ترین عمل های جراحی انجام می شد. اما امروزه همین عمل ها با شیوه های جدید بدون نیاز به برش و با ریسک و خطر کمتر صورت می پذیرد. در مقاله پیش رو از وب سایت دکتر جوزانی، بهترین دکتر قلب در مورد یکی از روش های نوین پزشکی بنام اکوکاردیوگرافی داپلر توضیحاتی خواهیم داد.

اکوکاردیوگرافی داپلر چیست؟

اکوکاردیوگرافی داپلر چیست؟

اکوکاردیوگرافی چیست؟

یکی از تجهیزات جدید پزشکی که کمک بزرگی به تشخیص بیماری های قلبی می کند دستگاه اکو کاردیوگرافی می باشد. با استفاده از این روش پزشک متخصص قلب و عروق این امکان را دارد که نمای دقیقی از دیواره های قلب، دریچه ها و ابتدای سرخرگ های بزرگ را بدست آورد.

اساس کار دستگاه اکوکاردیوگرافی بدین صورت است که امواج صوتی با فرکانس بالا(مافوق صوت)به سمت قلب فرستاده می شود و پژواک آن توسط گیرنده خاصی دریافت می شود.

از مزیت های این روش این می باشد که هیچگونه اشعه یا موج خطرناکی به بدن فرد انتقال پیدا نمی کند و از امواج ساده برای تصویر برداری استفاده می گردد. نکته مهم دیگر این که اکوکاردیوگرافی نیاز به هیچگونه آمادگی قبلی ندارد و تنها کاری که بیمار می کند خوابیدن بر روی تخت به پهلوی چپ می باشد.

اکوکاردیوگرافی داپلر قلب چیست؟

اکوکاردیوگرافی داپلر قلب یا به اختصار ( اکوداپلر قلب)یک روش تشخیصی است که با استفاده از آن می توان جهت و جریان خون را مشخص کرد. از این روش آزمایشی می توان برای مقاصد مختلف استفاده نمود. برای تشخیص جواب آزمایش توسط این دستگاه حتما پزشک متخصص از چگونگی عملکرد این روش بایستی اطلاعات کامل داشته باشد.

بیشتر بخوانید: اکوکاردیوگرافی از طریق مری چگونه است؟

اکوکاردیوگرافی داپلر قلب

تکنیک اکوکاردیوگرافی داپلر برای ارزیابی جریان خون در بطن ها و دهلیزها و دریچه های قلب استفاده می شود.

موارد استفاده از اکوکاردیوگرافی داپلر

یک پزشک متخصص قلب و عروق ممکن است برای موارد زیر از این روش استفاده کند:

  • تشخیص مشکلات قلبی

  • تصمیم گیری برای مراحل بعدی و درمان

  • نظارت بر روند بهبود و درمان

  • مشخص شدن این مسئله که بیمار نیازمند آزمایشات بیشتری می باشد یا خیر

با انجام اکوکاردیوگرافی داپلر پزشک علاوه بر موارد بالا اطلاعات زیر را نیز بدست می آورد:

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
هزینه انجام عمل قلب باز چقدر است؟

اندازه قلب

یکی از مواردی که پزشک متخصص قلب عروق با این آزمایش در جریان بزرگ شدن احتمالی قلب بر اثر فشار خون بالا، و نشتی دریچه های قلب( یا نارسایی دریچه قلبی) قرار می گیرد. این مشکلات می تواند افزایش اندازه بطن ها را موجب شود.

بیشتر بخوانید: هزینه اکوکاردیوگرافی قلب چقدر است؟

ضعف عضلات قلب با اکوکاردیوگرافی داپلر

با این آزمایش مشخص خواهدشد که آیا علت ضعف در عضلات قلب مشکلات دریچه های قلبی است. در صورتی که به صورت طبیعی باز یا بسته نشوند این آزمایش می تواند این مسئله را نشان دهد.

نقص مادرزادی

وجود نقائص مادرزادی که پزشک به وسیله اکو داپلر مشخص خواهد کرد. به بیمار کمک بسیار زیادی می کند. انجام این روش تشخیصی می تواند بهبودی را با سرعت بسیار بیشتری به پیش برد.

اقدامات مهم برای انجام اکوکاردیوگرافی داپلر

برای انجام اکوکاردیوگرافی داپلر مانند دیگر انواع این آزمایش نیاز به پیش برنامه خاصی نیست و بیمار با مراجعه به مطب شخصی، و یا مراکز درمانی می تواند این ازمایش را زیر نظر پزشک انجام دهد.

اکوکاردیوگرافی داپلر چیست؟

اکوکاردیوگرافی داپلر چیست؟

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی اکوکاردیوگرافی داپلر پرداختیم.  بهتر است این نکته را ملاک قرار دهیم که تشخیص نوع آزمایش اکوکاردیوگرافی برعهده پزشک می باشد و در این زمینه نظر پزشک متخصص قلب و عروق بر هر نظریه ای ارجحیت دارد. اگر تمایل دارید که برای دریافت وقت اکو قلب اقدام کنید می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 18 =