اکوکاردیوگرافی داپلر رنگی چیست و به چه منظوری انجام می شود؟

اکوکاردیوگرافی داپلر رنگی چیست و به چه منظوری انجام می شود؟

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

اکوکاردیوگرافی داپلر رنگی روشی ست برای تشخیص سرعت و جهت جریان خون. از این آزمایش می توان برای اهداف مختلفی استفاده کرد، نتایجی که از این آزمایش به دست می آید کاملا واضح است . بیماری تشخیص داده شده توسط این آزمایش معمولا با دارو قابل درمان است. در برخی مواقع ممکن است پزشک تشخیص دهد که نیاز به جراحی قلب هست، بدون نگرانی می توانید به تشخیص اعتماد کنید چراکه درصد موفقیت جراحی قلب بسیار بالا می باشد.

مهم ترین نکته در استفاده از اکو داپلر این است که پزشک منخصص قلب از محدودیت ها و عملکرد آن آگاهی داشته باشد. این آزمایش در معاینات قلبی معمولا توسط پزشک تجویز می شود.‌ اکو عوارضی ندارد و‌ با خیال راحت می توان آن را انجام داد.

اکوکاردیوگرافی داپلر رنگی چیست؟

اثر داپلر را همگی در زندگی مشاهده کرده ایم، یکی از این موارد را می توان به دور و‌ نزدیک شدن خودرو اشاره کرد. اگر دقت کرده باشید زمانی که یک ماشین به شما نزدیک می شود صدای بیشتری دارد تا زمانی که از شما دور می شود. در جامعه پزشکی از این اصول فیزیکی استفاده کرده اند تا بتوانند جریان خون را در بطن، دهلیز و دریچه های قلب اندازه گیری کنند‌.

با کمک اکوکاردیوگرافی داپلر رنگی می توان جریانات غیر طبیعی قلب را تشخیص داد که این مشکل نشان دهنده یک بیماری در دریچه یا دیواره قلب می باشد. مهم است که بدانید عملکرد و کارکرد قلب خون پمپاژ شده در هر ضربان را مشخص می کند.

اکوکاردیوگرافی داپلر رنگی چیست؟

 

کاربرد اکوکاردیوگرافی داپلر رنگی

با کمک اکو‌ ساختار، اندازه و حرکت قسمت های مختلف قلب مشخص می شود. علاوه بر این به کمک اکوکاردیوگرافی داپلر رنگی می توان حرکت خون را در قلب مشاهده کرد. معمولا بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب به منظور تشخیص مشکلات قلبی، تشخیص نحوه درمان، نظارت بر تغییرات قلب در دوره درمان و تشخیص نیاز به آزمایشات دیگر از اکو داپلر استفاده می کند.

در هر صورت زمانی که بیمار از مشکلات قلبی در رنج باشد، پزشک استفاده از اکو را ضروری می داند. به طور کلی استفاده از اکو در معاینات قلبی غیر قابل انکار است. اگر بیمار تنگی نفس داشته باشد و یا در پاها تورمی ایجاد شده باشد پزشک نارسایی قلبی را تشخیص می دهد. در این مشکل قلب نمی تواند خون را به همراه اکسیژن کافی به بدن برساند.

در این صورت استفاده از اکو‌ نشان می دهد که قلب به خوبی خون را پمپاژ می کند یا خیر‌. به علاوه کاربرد دیگر اکو داپلر شنیدن صداهای غیر طبیعی در قلب می باشد. برخی صداهای اضافی قلب برای فرد ضرری ندارند اما برخی دیگر می تواند نشان دهنده مشکلات اساسی قلب باشد.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
عوارض عمل قلب باز چیست؟

اندازه قلب ممکن است در اثر بیماری های مختلف تغییراتی داشته باشد مثلا در اثر فشار خون بالا قلب بزرگ می شود. از طرفی نشتی قلب و نارسایی قلب هم می تواند باعث بزرگ شدن قلب شوند برای تشخیص درست اکوکاردیوگرافی داپلر رنگی مورد استفاده پزشک قرار می گیرد. استفاده از این آزمایش حتی می تواند تغییرات دیواره بطن را مشخص می سازد.

عملکرد غیر عادی عضلات قلب که ناشی از ضعف عضلات می باشد که در این بیماری قلب به خوبی خون را پمپاژ نمی کند‌ و نیز برای تشخیص بیماری عروق کرونر هم از اکو استفاده می شود.

کاربرد اکوکاردیوگرافی داپلر رنگی

در صورتی که دریچه های قلب به خوبی باز یا بسته نشوند با کمک اکو این مشکل نشان داده می شود. اگر فرد سکته مغزی داشته باشد با کمک اکو داپلر می توان تومور یا لخته های خون را مشاهده کرد. از طرفی بهترین متخصص قلب برای مشاهده عکس العمل قلب به درمان از اکو داپلر استفاده می کند.

آمادگی قبل از انجام اکوکاردیوگرافی داپلر رنگی

بیمار برای هماهنگی و گرفتن وقت اکو قلب به بیمارستان یا مطب می رود و برای انجام این کار نیاز نیست آماده شود، چراکه آزمایشات غربالگری برای این آزمایش نیاز نمی باشد.

برای انجام اکوکاردیوگرافی داپلر رنگی لازم است یک ربع قبل در مطب باشید تا فرم های درخواست شده را پر نمایید. به طور کلی انجام اکو حدود یک ربع ساعت زمان می برد.

آمادگی قبل از انجام اکوکاردیوگرافی داپلر رنگی

محدودیت غذایی قبل از اکوکاردیوگرافی داپلر رنگی

در خوردن و آشامیدن محدودیت ندارید بسته به نوع آزمایش پزشک تشخیص می دهد که چه محدودیتی برای خوراکی وجود دارد. با این حال توجه داشته باشید که اگر قبل از اکو داپلر نوشیدنی های کافئین دار مصرف کنید کافئین باعث تند شدن ضربان قلب می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − دو =