اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال چیست؟

اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال چیست؟

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال چیست؟ وقتی که شما مشکوک به بیماری های قلبی هستید، به دنبال راهکار هایی می گردید تا بتوانید این وضعیت را درست تشخیص دهید و احتمالا از یک پزشک متخصص کمک می گیرید. پزشکان متخصص برای اینکه مطمئن شوند مشکلی ندارید، حتما آزمایش‌ هایی را از شما می گیرند.

یکی از این آزمایش ها اکوی قلب یا اکوکاردیوگرافی است اما اکو هم انواع مختلفی دارد. در این مقاله تصمیم گرفتیم راجع به اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال با شما صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال چیست؟

اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال چیست؟

اکو کاردیو گرافی ترانس ازوفاژیال چیست؟

این نوع اکو، آزمایشی است که از امواج صوتی استفاده می کند. با استفاده از این امواج صوتی، تصاویری متحرک به وجود می ‌آید که کیفیت بالایی هم دارد و شکل قلب، اندازه قلب و چگونگی عملکرد  قلب و دریچه ها را بررسی می کند تا متوجه مشکلات قلبی بشوند. و نیز عضله قلب بررسی می‌ شود که آیا به خاطر جریان خون ضعیف دچار آسیب دیدگی شده یا مثلاً قبلاً حمله قلبی داشته و به خوبی دچار انقباض نمی شود؟.

اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال راهکاری برای تشخیص لخته های خون احتمالی داخل قلب، تجمع مایعات در پریکارد و سفتی کیسه اطراف قلب و مشکلات آئورت (همان رگ اصلی  قلب که خون حاوی اکسیژن را از قلب به قسمتهای دیگر بدن منتقل می کند) است.
زمانی تشخیص دقیق با استفاده از این اکو اتفاق می‌ افتد که شما به بهترین ها مراجعه کنید که هم اکنون بهترین دکتر قلب دکتر جوزانی است.

اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال چیست؟

اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال چیست؟

این اکوکاردیوگرافی چگونه انجام می شود؟

اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال هم شبیه به اکوی معمولی است؛ یعنی از دستگاه مبدل برای ارسال امواج صوتی به قلب استفاده می کنند. این امواج صوتی خودشان را به قلب نزدیک می کنند. سپس امواج فراصوت از آن ها بیرون می آید که ساختار قلب را روی صفحه کامپیوتر نمایان می کند. ترانس ازوفاژیال در واقع یک لوله انعطاف پذیر است و تفاوت آن با اکوهای معمولی این است که این لوله در اکوی معمولی وجود ندارد.
این لوله در نوک و قسمت سری خود یک عدد مبدل دارد‌ پزشک متخصص این لوله را به سمت پایین گلو و داخل مری هدایت می کند. مری دهان را به معده اتصال می دهد. از  طریق آن؛ هم تصاویر واضح تر خواهند بود و هم تشخیص بهتر انجام می شود. اگر پزشک بخواهد برخی بیماری های قلبی عروقی را در کودکان و بزرگسالان تشخیص دهد، از این اکو استفاده می کند.
قبل از انجام آن تا چند ساعت نباید چیزی بخورید که زمان دقیق توسط پزشکان اعلام می شود. اگر از هر دارویی مخصوصا داروی رقیق کننده خون استفاده می کنید یا پروتز دندان دارید، حتما به پزشک خود بگویید،‌ شاید امادگی هایی برای شما تجویز شود‌. بعد از انجام این آزمایش هم نباید رانندگی کنید، چراکه احساس خواب‌آلودگی خواهید داشت.

اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال چیست؟

اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال چیست؟

چه افرادی منتخب انجام این نوع اکوکاردیوگرافی هستند؟

اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال برای همه انجام نمی شود‌.  بعضی از افرادی که بیماری های خاص دارند یا دچار برخی مشکلات دریچه ای هستند، باید از این نوع اکو استفاده کنند. این اکو می تواند هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان انجام شود.
در واقع از این اکو برای هدایت برخی عملهای از طریق کاتتریزاسیون قلبی، آماده سازی قبل از عمل جراحی و ارزیابی وضعیت بیمار بعد از عمل یا حین انجام عمل استفاده می شود.؛چون یک روش دقیق است. افرادی هم که مبتلا به مشکلات زیر هستند، ممکن است از این اکو برای آنها تجویز کنند:

·       آنوریسم

·       کاردیومیوپاتی

·       اندوکاردیت

·       بیماری قلبی مادرزادی

·       بیماری دریچه قلب

·       آسیب قلبی یا آئورت

اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال چیست؟

اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال چیست؟

برای انجام اکوکاردیوگرافی به کجا مراجعه کنیم؟

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، اکوها می توانند وضعیت قلبی شما را مشخص کنند اما زمانی شما می‌ توانید تشخیص دقیق و درمان به موقع داشته باشید که به بهترین متخصصان مراجعه کنید. اکنون بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب دکتر جوزانی هستند که می توانید با مراجعه به کلینیک او از بهترین امکانات مربوط به اکو استفاده کنید  و خیالتان راحت باشد که تشخیص و درمان دقیق انجام می شود.

کلام آخر

با تمام اطلاعات این مقاله متوجه شدید که انجام اکوکاردیوگرافی ترانس ازوفاژیال چگونه است و افراد چگونه می توانند از این طریق متوجه مشکلات قلبی خود بشوند. این مقاله تا حد زیادی به شما کمک کرد که متوجه شوید باید چگونه این روند را پیگیری کنید اما باز هم توصیه ما این است که حتماً به بهترین متخصص قلب یعنی دکتر جوزانی مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =