اکوکاردیوگرافی از طریق مری چگونه است؟

اکوکاردیوگرافی از طریق مری چگونه است؟

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

اکوکاردیوگرافی از طریق مری چگونه است؟انسانها در طول زندگی دچار کسالت و بیماری های گوناگونی می شوند. بیماری ها و کسالت ها سن و سال نمی شناسند و جنین، نوزاد، کودک، جوان، بزرگسال و سالخورده در هر زمانی ممکن است به بیماری دچار شوند. برخی از بیماری ها ژنتیکی و برخی به نوع تغذیه و زندگی فرد بستگی دارد‌. در مقاله پیش رو پیرامون اکوکاردیوگرافی و اکوکاردیوگرافی از طریق مری توضیحاتی خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب

اکوکاردیوگرافی از طریق مری چگونه است؟

اکوکاردیوگرافی چیست؟

اکوکاردیوگرافی یک نوع تصویربرداری از قلب به صورت زنده می باشد که توسط امواج مافوق صوت انجام می گیرد. این تصویربرداری به متخصص قلب و عروق این اجازه را می دهد تا عملکرد قلب و دریچه های داخلی آن را به دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد. همچنین اکوکاردیوگرافی این امکان را فراهم می کند تا متخصص قلب و عروق از طریق تصاویر تهیه شده لخته های خون در قلب، مایع موجود در کیسه اطراف قلب، مشکلات آئورت و ماهیچه های دیواره قلب را بررسی نموده تا دستورات لازم جهت بهترین روش درمانی را بدهد. در ادامه ما به بررسی اکوکاردیوگرافی از طریق مری می پردازیم.

اکوکاردیوگرافی از طریق مری چگونه است؟

انواع کاردیوگرافی قلب

اکوکاردیوگرافی اقسام گوناگون داشته و بسته به وضعیت جسمی و نوع بیماری طبق تشخیص پزشک صورت می پذیرد که عبارتند از:

اکوکاردیوگرافی از طریق قفسه سینه یا ترانس توراسیک(TTE)

در این روش امواج صوتی از طریق قفسه سینه و امواج مافوق  صوت دستگاه از فضای بین دنده های قفسه سینه به سمت قلب ارسال می گردد.

اکو کاردیوگرافی داخل قلب(ICE)

این اکو یک روش کاملا تخصصی می باشد که از کانترهای مخصوص برای قرار دادن پروب اولترا سوند در داخل قلب بیمار و مشاهده تصاویر و ساختارها به شکل دو بعدی استفاده می گردد. روش ICE اغلب به عنوان قسمتی از اقدامات قلبی از دهلیز سمت راست به دهلیز سمت چپ استفاده می گردد و فضای داخلی قلب را به صورت کاملا واضح قابل روئیت می نماید.

اکوکاردیوگرافی از طریق مری(TEE)

اگر پزشک متخصص نیاز به بررسی بهتر نواحی قلب داشته باشد روش اکوکاردیوکرافی ترانس مری را برای فرد بیمار تجویز می نماید. این نوع اکو زمانی تجویز می گردد که روش های دیگر کارایی لازم برای تشخیص پزشک را نداشته باشد

در این روش اکوکاردیوگرافی از طریق مری به یک مبدل نیاز می باشد که از طریق یک لوله که طولانی به داخل مری وارد می کنند و از انجا که مری پشت قلب قرار دارد و نیازی نیست که امواج صوتی از پوست و ماهیچه یا استخوان عبور کند. تصاویر بسیار باکیفیتی گرفته خواهد شد.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
بیماری های کرونری قلب

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص قلب

اکوکاردیوگرافی از طریق مری چگونه است؟

اکوکاردیوگرافی از طریق مری(TEE) چگونه انجام می شود؟

همان طور که توضیح دادیم اکوکاردیوگرافی به وسیله مری یکی از روش های انجام اکوکاردیوگرافی است که از طریق یک لوله صور ت می گیرد. اما در این بخش قصد داریم روش اصلی انجام آن را برای شما توضیح دهیم.  برای انجام  روش اکوکاردیوگرافی از طریق مری بایستی مراحل زیر انجام پذیرد:

  • در مرحله اول انجام این کار به بیمار برای بی حسی گلو، دارو داده می شود

  • بخش دوم فرایند با لوله گذاری پیش می رود. یک لوله منعطف که در آن مبدل قرار دارد به سمت پایین گلو و درون مری هدایت می شود.

  • مرحله آخر شامل نمایش جزئیات مربوط به اکوکاردیوگرافی است. در این مرحله باید اشاره داشت که کامپیوتر امو اج مافوق صوت را تبدیل به تصاویر متحرک از قلب کرده و بر روی مانیتور مخصوص نمایش می دهد.

بیشتر بخوانید: مراکز انجام اکو قلب

اکوکاردیوگرافی از طریق مری چگونه است؟

خطرات اکوکاردیوگرافی از طریق مری

یکی از مهم ترین سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید خطرات این روش درمانی است.  در این مورد بایستی بگوییم که خطر خاصی بیمار را تهدید نمی کند. اما احتمال دارد که لوله مورد استفاده در این روش اکو مری را خراش داده و موجب تحریکاتی گردد. خطر دیگر این که در موارد بسیار نادر می تواند مری را سوراخ کرده و باعث یک عارضه بالقوه برای مری فرد بیمار گردد. ضمن اینکه چاقی و بیماری ریوی فردی که قرار است از این روش اکوکاردیوگرافی استفاده کند می تواند مشکلاتی را بوجود بیاورد.

اکوکاردیوگرافی از طریق مری چگونه است؟

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت دکتر جوزانی ما به بررسی اکوکاردیوگرافی از طریق مری پرداختیم. این روش برای تشخیص بیماری های قلبی بسیار مهم و کارآمد است. در این نوشته ما برخی از خطرات مربوط به اکوکاردیوگرافی از طریق مری را هم بیان نمودیم. گرچه باید گفت که خطرات این روش بسیار کم می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =