انواع روش های انجام اکو قلب-وب سایت دکتر جوزانی

انواع روش های انجام اکو قلب

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

انواع روش های انجام اکو قلب دراین مقاله قصد داریم راجع به  روش های انجام اکو قلب صحبت نماییم پس تا انتها همراه ما باشید. اگر به سبب ناراحتی های  وابسته به قلب‌و‌عروق به پزشک متخصص این حوزه مراجعه کردید ممکن است که تست  اکوکاردیوگرام یا همان اکو را به تجویز پزشک برای تعیین وضعیتتان

انجام داده باشید یا در ساده‌ترین حالت ممکن واژه آن را از زبان افراد دیگر شنیده‌اید. اکو آزمایشی می‌‌باشد که از امواج صوتی با فرکانس بالا با هدف ایجاد تصاویری از قلب انجام می‌پذیرد. و در قالب کلی ، از آن به عنوان  آزمایش اکوکاردیوگرافی یا سونوگرافی تشخیصی قلب نام برده می‌شود‌. 

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب

انواع روش های انجام اکو قلب-وب سایت دکتر جوزانی 

انواع روش‌های انجام اکو قلب

اما این نوع آزمایش منحصر به یک روش نمی‌باشد چرا که همه افراد از لحاظ نوع و درصد بیماری، اوضاع جسمی و سن در یک رده قرار نمی‌گیرند. به همین سبب پزشک متخصص برای پی‌‌بردن به وضعیت جسمی فرد و پی‌بردن به میزان پیشرفت بیماری یکی از انواع اکو قلب را تجویز می‌کند. 

اکوکاردیوگرافی قفسه سینه

معمول‌ترین و ساده‌ترین نوع اکو،اکوکاردیوگرافی از طریق قفسه سینه است. که با قرار دادن یک دستگاه مبدل به واسطه بر روی قفسه سینه انجام می‌پذیرد. این دستگاه مبدل به واسطه

امواج فراصوت، از میان قفسه سینه به قلب شما احاطه و شروع به ضبط صدای قلب شما می‌کند و بعد از آن به وسیله کامپیوتر این صداها یا همان اکوها را به تصاویر محرکی مبدل خواهد کرد. 

 سه بعدی

در اکوکاردیوگرافی خبری از تصاویر ۳بعدی نیست؛ این دستگاه‌هایی خاص هستند که تصاویر مسطح ارائه شده را در قالب ۳ بعدی قرار می‌دهند و گویای جزئی‌ترین مشکلات دریچه‌های قلب و بطن چپ خواهند بود. اکوکاردیوگرافی سه بعدی   نوعی اکو است که جهت طرح‌ریزی برای عمل‌های قلب میتوان از آن کمک گرفت.

 درون‌قلبی

در این نوع از اکو؛ لوله‌های نازکی به نام کانتر به عروق  خونی ورود می‌کنند تا به پزشکان کمک کنند نوع بیماری را به طور دقیق تشخیص دهند. این اکوکاردیوگرافی نوین‌ترین نوع اکو محسوب می‌گردد.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر قلب

انواع روش‌های انجام اکو قلب-وب سایت دکتر جوزانی 

 دوبعدی

 در اکو از  قفسه سینه؛ این اکوکاردیوگرافی ساده‌ترین نوع اکو محسوب می‌گردد. این اکو زمانی به واسطه پزشک تجویز می‌شود که نیاز است تا قسمت‌های متعدد قلب، همچون محفظه پمپاژ، ضخامت دیواره‌های قلب و غیره اندازه‌گیری شوند. برخلاف سایر عکسبرداری‌های قلب اکو دوبعدی تصاویری را خواهند ساخت که به ترسیم ساختار قلب شباهت بسیاری را دارا است.

اکوکاردیوگرافی استرس

در این نوع اکو که به آزمایش فارماکولوژیک شهرت دارد. اکو با قرار دادن بیمار در حالتی غیرمعمول انجام خواهد پذیرفت. به این منظور که فشار خون و ضربان قلب بیمار به واسطه پا زدن برروی دوچرخه ثابت یا تردمیل بالا می‌رود و بلافاصله اکو انجام می‌شود‌، البته یک اکو هم در زمان آرام بودن بیمار و به دور از جنب و جوش انجام می‌شود. گاهی بنا بر تشخیص پزشک درحین حرکات فیزیکی نیاز است تا به میزان نیاز دارو برای شروع یا افزایش پمپاژ تزریق شود.

 از راه مری

این نوع اکو همانطور که از نامش برمی‌آید از راه مری انجام می‌شود‌ البته ورود پروب مخصوص فراصوت از طریق دهان و مری را میتوان یکی از بهترین روش‌های ممکن اکو قلمداد نمود چراکه در این روش به دلیل نزدیکی مری به قلب تصاویر بهتری گرفته خواهد شد.

اکوکاردیوگرافی داپلر

زمانی‌ که سلول‌های خونی در عروق قلب و رگ‌های خونی حرکت می‌کنند، زیروبم امواج صوتی آن‌ها تغییر می‌کند. تغییرات سیگنال‌های داپلر به پزشک کمک می‌کنند تا میزان سرعت و جهت گردش خون در قلب شما را اندازه بگیرد. تکنیک‌های داپلر در بیشتر اکوکاردیوگرافی‌های قفسه سینه و مری استفاده می‌شود.‌ این روش همچنین برای بررسی مشکلات گردش خون و فشار خون در عروق خونی قلب، که امواج فراصوت معمولی قادر به تشخیص آن‌ها نیستند نیز استفاده می‌شود.

اکوکاردیوگرافی جنین

اکوی جنین را میتوان تا میزان زیادی به اکوی قفسه سینه تشبیه کرد که به واسطه آن ساختمان و عملکرد قلب جنین به طور کامل برای پزشک قابل مشاهده است و نیز از شرایط گردش خون در بدن جنین مطلع می‌گردد. اکوکاردیوگرافی جنین؛ حدود سه ماهه دوم بارداری، یا بین ۱۸ تا ۲۴ هفتگی جنین انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید: مراکز انجام اکو قلب

انواع روش‌های انجام اکو قلب-وب سایت دکتر جوزانی

انواع روش های انجام اکو قلب 

انواع اکو قلب با چه هدفی انجام می‌پذیرد؟

اطلاعاتی که پزشک متخصص قلب می‌تواند به واسطه انجام انواع اکو از شرایط جسمی و نوع فعالیت قلب بیمار دریافت نماید را نمیتوان به تست‌های دیگر واگذار کرد. این اطلاعات حیاتی

عبارتند از:

  •  اندازه قلب: 

 عواملی چون دریچه‌های قلب ضعیف یا آسیب دیده، فشار خون بالا یا هر نوع بیماری دیگری، سبب بزرگی محفظه‌های قلب یا ضخامت غیرنرمال  دیواره‌های آن می‌گردد. متخصص قلب به واسطه تجویز انواع اکوی قلب، نحوه درمان و میزان موثر واقع شدنش را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد.

  •   قدرت پمپاژ: 

 به واسطه اکوکاردیوگرافی، قدرت پمپاژ قلب بیمار برای پزشک معین خواهد گردید.

  • مشکلات دریچه قلب: 

اکو نوع و میزان عملکرد دریچه‌های قلب را  نمایان خواهد ساخت. در این شرایط پزشک مربوطه به راحتی می‌تواند مشکل باز یا بسته بودن، بیش از حد نرمال دریچه‌های قلب که میزان گردش خون را با بحران روبرو می‌کند را تشخیص و رفع نماید.

  •   نارسایی قلبی: 

بهترین و دقیق‌ترین تست برای تشخیص میزان انواع نارسایی‌های قلبی، اکوکاردیوگرافی خواهد بود.

در اکوکاردیوگرافی چه مراحلی را پشت سر خواهیم گذاشت؟

 در ابتدا بگوییم که انجام انواع اکو در مطب پزشک و یا بیمارستان قابل انجام است  بیمار برهنه شده (از کمر به بالا ) و روی تخت به حالت درازکش قرار می‌گیرد البته ممکن است نیاز یاشد در ضمن انجام اکو به پهلوی چپ بخوابید البته برای افزایش رسانایی موج فراصوت؛ تکنسین از ژل مخصوص کمک می‌گیرد در این شرایط دیگر خبری از  هوای میان پوست بدن و ترانسفورماتور نیست در زمان انجام اکوکاردیوگرافی، بهتر است تا از نور موجود در محیط کاسته شود تا تصویر مانیتور بهتر قابلیت دید باشد.  در اکو مری علاوه بر تزریق آرامبخش از ژل بی‌حسی و روان کننده به جهت حرکت بهتر لوله‌ها به سوی قلب کمک گرفته می‌شود.برای انواع این اکوها یک زمانبندی نیم ساعته در نظر گرفته خواهد شد اما ممکن است وابسته به شرایط متفاوت بدنی برخی از افراد بر زمان آن افزوده گردد.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
فیزیوتراپی بعد از عمل قلب باز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 20 =