امکانات مرکز اکو قلب

امکانات مرکز اکو قلب

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

امکانات مرکز اکو قلب:با توجه به پیشرفت تکنولوژی در تمامی زمینه ها بخش پزشکی نیز از این قائده مستثنی نبوده و تجهیزات مختلفی در پزشکی وجوددارند که در زمینه های مختلف و کارایی های گوناگون در جهت تشخیص و درمان موجب کمک های زیادی می شوند. اما استفاده از این تجهیزات نیاز به امکانات و خدمات جانبی دارند. در ادامه و در مقاله پیشرو به بررسی امکانات مرکز اکو قلب می پردازیم.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب

توضیحاتی در مورد اکو قلب

اکوی قلب یا اکوکاردیوگرافی نوعی تصویربرداری است که برای تشخیص مشکلات و بیماری های قلبی استفاده می گردد. برای این نوع تصویربرداری زنده (اکو قلب) از امواج صوتی با فرکانس بالا یا امواج مافوق صوت استفاده می گردد. اکوکاردیوگرافی یا (اکو قلب) به پزشک متخصص قلب و عروق این اجازه را می دهد تا عملکرد قلب و دریچه های آن را کنترل و بررسی کند. تصاویر تهیه شده از اکو قلب به پزشک کمک می کند تا مواردی نظیر لخته های خون در قلب و مشکلات دریچه ها را بخوبی بتوان تشخیص داد.

همچنین اکو قلب وضعیت سلامت ماهیچه های قلب به ویژه بعد از سکته های قلبی را مشخص خواهد نمود‌. و تاثیر بسزایی در مراقبت و درمان بعد از سکته قلبی دارد. نکته مهم دیگر این که انجام اکو قلب هیچ گونه دردی نداشته و نیاز به آمادگی خاص قبلی نیز ندارد. در ادامه این نوشته به بررسی امکانات مرکز اکو قلب می پردازیم.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر قلب ایران

امکانات مرکز اکو قلب

امکانات مرکز اکو قلب

انواع اکو قلب کدام اند؟

آزمایش اکوی قلب انواع گوناگونی دارد که عبارتند از:

روش اکو قلب از طریق سینه

در این روش تصویر برداری از طریق قفسه سینه و دنده ها صورت می پذیرد. بدین صورت که فرد بیمار بر روی تخت می خوابد. معمولا به کمر و یا به بغل و دکتر متخصص توسط یک  دستگاه مبدل روی قفسه سینه و بین دنده ها امواج مافوق صوت را به طرف قلب ارسال می نماید و پژواک آن بر روی دستگاه مانیتور به صورت تصویر زنده نمایش داده می شود.

روش اکو قلب از طریق مری

روش اکو مری قلب در صورتی تجویز می گردد که پزشک نتوانسته از روش های دیگر تشخیص واضحی داشته باشد. در این نوع اکو یک مبدل کوچک را از طریق یک لوله نازک وارد دهان نموده از مسیرگلو به مری فرستاده می شود. چون مری در پشت قلب قرار دارد تصاویر باکیفیت و دقیقی از این طریق از داخل قلب یا دیواره و آئورت می توانند ببیند. امکانات مراکز انجام اکو قلب می تواند در انجام این مدل کمک کننده باشد.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
علائم بیماری قلبی در بارداری چیست؟

روش اکو قلب استرس

در این روش با انجام حرکات ورزشی مانند دویدن برروی تردمیل و یا دوچرخه ثابت از قلب تصاویر زنده تهیه می شود. این کار به دکتر این اجازه را می دهد تا چگونگی کارکرد قلب را تحت استرس ارزیابی کند.

روش اکو قلب سه بعدی

این روش معمولا قبل از عمل های جراحی انجام می گیرد و تصاویر دقیقی از زاویه های مختلف تهیه می گردد. از این روش برای تشخیص مشکلات قلبی کودکان نیز استفاده می گردد.

اکو قلب برای جنین

این روش اکو از طریق مادر و در دوران بارداری برای تشخیص مشکلات قلبی جنین استفاده می گردد. هر کدام از این روش ها ویژگی و کارایی خاص خود را دارد که بسته به وضعیت بیمار و دستور پزشک انجام می گردد.

ویژگی ها و امکانات مرکز اکو قلب چیست؟

اکو قلب معمولا در مطب های خصوصی یا مراکز درمانی و بیمارستانها (خصوصا بیمارستان های ویژه قلب) انجام می گیرد. در هر صورت مرکزی که اکو در آن انجام می‌گیرد بایستی دارای شرایط و امکانات خاص خود باشد که برخی از این امکانات مرکز اکو قلب عبارتند از:

مرکز اکو قلب

حفظ اصول بهداشتی کامل

مرکزی که اکو قلب  در آن صورت می پذیرد بخاطر تماس و برقراری ارتباط مستقیم با بیماران قلبی حتما بایستی از لحاظ بهداشتی کاملا تمیز باشد.

آرامش محیط

از دیگر امکانات مرکز اکو قلب حفظ آرامش پرسنل در محیط کار می باشد. چون بخاطر حضور افراد مشکوک به بیماری قلبی بایستی هم محیط و هم برخورد پرسنل به گونه ای باشد که هیچگونه استرسی به فرد وارد نگردد و انجام اکو در کمال آرامش صورت پذیرد.

تجهیزات برای انواع اکو قلب

یک مرکز اکو بایستی تجهزات کامل و به روزی برای انجام اکو را دارا باشد. .

حضور پزشک متخصص

انجام اکو قلب حتما بایستی توسط پزشک متخصص صورت پذیرد. انجام اکو توسط پزشک متخصص به فرد اطمینان خاطر می دهد که اکو به صورت دقیق انجام می گیرد.

هزینه متعارف

یک مرکز اکو قلب بهتر است هزینه های متعارفی برای انجام خدمات در نظر بگیرد تا بیماران بتوانند به راحتی از عهده پرداخت آن برآیند. ضمن این که در صورت امکان به افراد تحت پوشش بیمه نیز خدمت رسانی کنند‌.

امکانات جانبی مرکز اکو قلب

مرکز اکو ممکن است خدمات جانبی مانند داروخانه نیز به عنوان امکانات مرکز اکو قلب داشته باشد تا در صورت احتیاج به داروی خاص همراهان بیمار معطل تهیه آن نشوند. برنامه ریزی و انجام نوبت دهی دقیق و آسان که می تواند کمک بزرگی به انجام به موقع آزمایش مورد نیاز بیمار باشد.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
استرس با قلب‌‌مان چه می کند؟ عوارض استرس بر قلب

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص انژیوگرافی قلب

امکانات مرکز اکو قلب

امکانات مرکز اکو قلب

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی امکانات مرکز اکو قلب پرداختیم. مرکز اکو قلب حتما بایستی بتواند محیطی آرام برای بیمار نیز ایجاد نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 14 =