اعمال جراحی نارسایی قلب

اعمال جراحی نارسایی قلب

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

اعمال جراحی نارسایی قلب: قلب به عنوان یکی از مهم ترین اعضای بدن حتما باید مورد توجه قرار بگیرد. احتمالا خیلی از شما در بین خودتان و اطرافیان تان تجربه کرده اید که نارسایی قلب اتفاق افتاده است اما سوالی که برایتان پیش می آید، این است که جراحی نارسایی قلب چگونه انجام می شود یا اصلا نارسایی قلب چیست.

قبل از اینکه به دنبال بهترین دکتر قلب تهران برویم، اول خودتان در این زمینه اطلاعات به دست بیاورید. با ما همراه باشید تا در این باره برایتان توضیحات کامل ارائه دهیم.

نارسایی قلبی چیست؟

اعمال جراحی نارسایی قلب

نارسایی قلبی چیست؟

نارسایی قلبی به معنای این است که قدرت پمپاژ خون کاهش پیدا کرده است. زمانی که قلب شما دچار نارسایی باشد، یعنی قدرت کمتری بر پمپاژ خون از طریق قلب اتفاق می‌ افتد. همین موضوع به قلب فشار وارد می‌ کند، چون نمی تواند خون حاوی اکسیژن را به اندازه مورد نیاز به دیگر نقاط بدن برساند. در نتیجه عضله قلب حالت کشیدگی پیدا می کند یا خیلی سفت و ضخیم می شود. چون قصد دارد تلاش کند تا خون بیشتری را برای پمپاژ به دیگر قسمت‌ های بدن بفرستد.

درست است که از سفت شدن یا ضخیم شدن قلب می توان به نتایج مثبتی دست پیدا کرد و انتقال خون در بدن بهتر اتفاق می‌ افتد اما فشاری که به قلب وارد می شود، در طولانی مدت به آن آسیب وارد کرده و احتمالاً فرد نیاز به جراحی یا درمان نارسایی قلب پیدا کند.

آیا نارسایی قلب را میتوان درمان کرد؟

قبل از اینکه راجع به جراحی نارسایی قلب صحبت کنیم، خبر خوبی برایتان داریم. خوشبختانه علم پزشکی آنقدر پیشرفت کرده و تکنولوژی‌ های جدید روی کار آمده که راه های زیادی برای کنترل و درمان نارسایی قلبی هم وجود دارد اما باید به این نکته توجه کنید که اولین قدم شما در مقابله با این بیماری باید کنترل و پیشگیری باشد تا مشکلتان پیشرفت نکند. اگر شما کنترل به موقع انجام دهید، می توانید از پیشرفت نارسایی جلوگیری کنید. در نتیجه شاید اصلا نیاز به جراحی نداشته باشید اما نکته‌ای که وجود دارد، این است که نارسایی یک بیماری مزمن به حساب می آید.

در واقع شما در تمام طول زندگی باید آن را مدیریت کنید. فکر نکنید که با یک بار جراحی دیگر از شر آن خلاص شده اید و نیاز به مراقبت ندارید. در واقع شما باید با تغییراتی در سبک زندگی، مشکل تان را بهبود ببخشید و به عملکرد بهتر قلب خودتان کمک کنید و فشار را از روی این عضو مهم بردارید.

اعمال جراحی نارسایی قلبی

اگر شما به فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران مراجعه کنید و او تشخیص دهد که به نارسایی قلب دچار هستید، علاوه بر اینکه برای شما دارو تجویز می‌ کند و یکسری تغییراتی در سبک زندگی از جمله رژیم غذایی را برایتان توضیح می دهد، شاید در بعضی از موارد برایتان جراحی هم در نظر بگیرد؛ به این صورت که دریچه قلب را از طریق جراحی درمان می کند و ترمیم را روی آن انجام می دهد تا نارسایی برطرف شود.

البته با مصرف منظم دارو ها هم می توان فعالیت این دریچه را بهبود بخشید اما مهم ترین چیزی که باید کنترل شود، این است که عوامل خطر کاهش پیدا کند که شامل بهبود فشار خون و بهبود بیماری عروق کرونر می شود.

بیشتربخوانید: نارسایی قلبی چه علتی دارد؟

آیا نارسایی قلب را میتوان درمان کرد؟

اعمال جراحی نارسایی قلب

پزشک در این جراحی از دستگاه‌ های الکترونیکی استفاده می کند تا به قلب شوک بدهد. در واقع به آن دستگاه الکترونیکی، باطری قلب هم گفته می‌ شود که در کشور ما هم این عمل جراحی صورت می‌ گیرد. البته جراحی های دیگری هم وجود دارد، مثلاً جراحی بای پس عروق کرونر که به خاطر انسداد شدید عروق انجام میشود، یک نوع جراحی قلب باز است که در چنین شرایطی صورت می‌ گیرد.

تعمیر یا تعویض دریچه قلب که در آن از دریچه قلب مصنوعی استفاده می کنند هم جزء راهکارهای رایج است.
استفاده از ابزاری به نام دفیبریلاتور های قلبی که در قلب کاشته می شود و در صورت اختلال ضربان قلب دوباره آن را به حالت طبیعی می رساند، هم خودش یک روش است.

گاهی هم دستگاهی به نام ضربان ساز دو بطنی از طریق جراحی داخل قلب قرار می دهند تا نارسایی را برطرف کنند و در موارد خیلی شدیدتر هم، پیوند قلب انجام می شود.

کلام آخر

خوشبختانه پیشرفت علم و تکنولوژی آنقدر زیاد شده که شما می توانید مشکلات حاد مانند نارسایی قلب را بهبود ببخشید که ما در این مقاله راجع به راهکار های درمان و همچنین انواع جراحی نارسایی قلب با شما صحبت کردیم که در درجه اول باید به مراکز انجام اکو قلب تهران مراجعه کنید تا تشخیص دقیق برایتان انجام شود و بعد درمان را آغاز کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + بیست =