آیا حجامت برای تصفیه خون و قلب خوب است؟

آیا حجامت برای تصفیه خون و قلب خوب است؟

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

حجامت یکی از روش های درمانی قدیمی و سنتی می‌باشد. در کتب تاریخی پزشکی از کشور مصر به عنوان اولین کشور یاد می‌شود که به منظور درمان بیماران از حجامت استفاده کرده است، تاریخچه حجامت به۱۵۵۰ سال پیش از میلاد برمی‌گردد، شاید به همین دلیل باشد که گفته می‌شود این روش درمانی یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمان بشر بوده است.

با گسترش حجامت در همه دنیا مسلمانان نیز از این روش به عنوان یک روش محبوب برای درمان انواع بیماری ها استفاده می‌کردند. به شکل کلی از حجامت برای درمان بیماری‌های مختلفی مانند، سردرد،غلظت خون و برای تصفیه خون استفاده می‌شود.

ولی این روش همان اندازه که می‌تواند مزایایی برای بیمار داشته باشد ممکن است انجام آن نیز مضرات و معایبی نیز در پی داشته باشد.

اما اینکه حجامت چیست و چه مزایا و معایبی دارد موضوعی می‌باشد که ما در این مقاله تحت عنوان حجامت برای تصفیه خون قرار است به آن بپردازیم، پس اگر شما نیز مایل به دریافت اطلاعات در این زمینه هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

حجامت چیست؟

قبل از اینکه به بررسی حجامت برای تصفیه خون بپردازیم ابتدا لازم است که بدانیم حجامت چیست؟

اگر شما سری به سایت‌های پزشکی بزنید در کنار آدرس فوق تخصص انژیوگرافی در تهران، بهترین دکتر قلب تهران و مراکز اکو قلب تهران،  حتما آدرس یک دکتر حجامت را نیز خواهید دید و این نشانگر فراگیر شدن این نوع از درمان می باشد.

اما حجامت چیست و آیا واقعا مفید است؟

در مورد تعریف حجامت باید بگوییم که به عمل خون‌گیری از برخی نقاط بدن که ممکن است خون آلوده در آنجا جمع شده باشد حجامت گفته می‌شود. سبک زندگی بعضی از افراد باعث می‌شود که خون آنها دچار آلودگی‌هایی شود و در بعضی از مواقع غلیظ‌تر از حالت عادی باشد. شما می‌توانید با حجامت اقدام به خارج کردن خون‌نمایید تا خون جدید جایگزین آنها شود.

باید توجه داشته باشید که ممکن است سیستم دفاعی بدن شما سرعت چندان زیادی برای مقابله با این کم خونی نداشته باشد به همین دلیل توصیه می‌شود که به جای حجامت بیشتر از خوراکی‌هایی مانند انار، زرشک و عناب استفاده کنید. یا به پزشکان متخصص مراجعه نماید.

انواع حجامت

حجامت می‌تواند با اهداف گوناگونی انجام شود، در بعضی از مواقع حجامت برای از بین بردن بیماری خاصی انجام می‌شود، با توجه به نوع نیاز بیمار حجامت به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
استرس اکوکاردیوگرافی

حجامت خشک

این نوع از حجامت یکی از روش‌های پر استفاده می‌باشد.

در این روش خلاء جزئی در یک فنجان به وجود می‌آید و یا در بعضی از مواقع با گرم کردن مستقیم فنجان و نگه داشتن انتهای باز آن در نزدیک شعله بعد از قرار دادن فنجان روی پوست هوای خنک کننده پوست را به سمت بالا می‌کشد و با تیغ زدن آن قسمت، خون از بدن خارج می‌شود.

حجامت سوزنی

یکی دیگراز انواع حجامت حجامت سوزنی می‌باشد. در این روش به جز استفاده از فنجان از سوزن‌های طب سوزنی استفاده می‌شود.به این صورت که ابتدا سوزن‌های طب سوزنی وارد گوشت می‌شوند و به فاصله پس از آن فنجان روی سوزن قرار می‌گیرد. معمولاً در این نوع حجامت از فنجان‌های سیلیکونی، شیشه‌ای، چوبی(بومبا) و پلاستیکی استفاده می‌شود.

حجامت مرطوب یا تر

این حجامت یک روش مناسب حجامت برای تصفیه خون می‌باشد. در این روش بعد از حجامت خشک تا ۵ دقیقه شخصی که حجامت را انجام می‌دهد برش‌های کوچکی در ناحیه ایجاد می‌کند فنجان یک بار دیگر آماده می‌شود و روی ناحیه آسیب دیده قرار می‌گیرد خون در خلاء از بدن خارج می‌شود.

حجامت آتش

شاید جالب‌ترین نوع حجامت برای بیماری‌ها حجامت آتش باشد. برای این نوع از حجامت از یک گلوله پنبه الکلی استفاده می‌شود بعد از روشن کردن این پنبه از آن برای گرم کردن هوای داخل فنجان استفاده می‌شود با مصرف اکسیژن داخل فنجان خلاء مورد نیاز ایجاد می‌شود.

 

معایب حجامت برای تصفیه خون

همانگونه که در قسمت‌های ابتدایی مقاله نیز به آن اشاره کردیم حجامت در کنار مزایایی که دارد دارای معایبی نیز می‌باشد و این معایب به حدی خطرناک هستند که بسیاری از پزشکان عمل حجامت را به کلی رد می‌کنند.

مهمترین عوارض و معایب حجامت عبارتند از:

  • کم خونی
  • به وجود آمدن عفونت‌های پوستی
  • سوختگی
  • تغییر رنگ مداوم پوست
  • ایجاد حساسیت‌های پوستی
  • حالت تهوع
  • غش کردن برخی از افراد
  • سرگیجه‌های مکرر
  • ایجاد تاول

در مناطقی از بدن که حجامت انجام میشود و حتی در مواقعی که عمل حجامت بر روی سر و جمجمه انجام می‌شود ممکن است باعث خونریزی داخلی جمجمه شود.

سخن آخر

اگر شما عزیزان درگیر مشکلات قلبی هستید پیشنهاد می کنیم به مطب دکتر زهرا جوزانی کهن فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران و همچنین بهترین دکتر قلب  تهران در بهترین مراکز اکو قلب تهران سر بزنید. مشکلات قلبی شوخی بردار نیست و هرچه زودتر برای درمان اقدام کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 19 =