آنژیوگرافی مغز و کاربرد های آن

آنژیو گرافی مغز و کاربرد های آن

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

در این مطلب درباره اینکه آنژیو گرافی مغز چیست و چه کاربردهایی دارد توضیحاتی میدهیم و بررسی میکنیم که این آزمایش را به چه صورت انجام می دهند .

رگ نگاری مغز

از این آزمایش برای معاینه رگ های خونی مغز استفاده میشود .

در رگ نگاری مغز معاینه برای پزشک بسیار راحت میشود چون کیفیت تصاویر بسیار شفاف و دقیق میباشد .

در اصل رگ نگاری مغز ، یک آزمایش بسیار کاربردی میباشد که به پزشک مغز و اعصاب کمک میکند ، که رگ های خونی سر و گردن که مسدود شده اند و ممکن است باعث سکته شوند را تشخیص داده و راه درمانی برای آن پیدا کند .

البته این آزمایش هزینه بسیار زیادی دارد و حتی ممکن است عوارض بدی راهم بدنبال داشته باشد به همین دلیل پزشک متخصص مغز و اعصاب در صورتی که واقعا لازم باشد فرد این آزمایش را انجام دهد ، دستور انجام آن را میدهد .

در این آزمایش هم مانند آنژیوگرافی قلب از یک لوله نازک که کاتتر نام دارد استفاده میکنند . پزشک متخصص در نقطه مشخص که معمولا ران پای فرد است یک برش کوچک میزند و کاتتر را وارد شریان میکند .

این لوله به ناحیه ای که باید مورد بررسی قرار بگیرد فرستاده میشود ، پس از رسیدن لوله به محل مورد نظر یک ماده از لوله تزریق میشود تا تصاویر را با استفاده از آن ماده به نمایشگر بفرستد و تصاویر در نمایشگر پدید آیند و پزشک ، کار درمان را آغاز کند .

مطالب مرتبط:راه های شناخت بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب

مزایای آنژیو گرافی مغز

آنژیو گرافی بسیار کاربردی می باشد ، در مواردی هم که فرد نیاز به جراحی دارد ، با  آنژیو گرافی انجام جراحی  دقیق تر میشود .

همانطور که در مطلب بالا توضیح دادیم آنژیو گرافی مغز بسیار دقیق و کامل است و این آزمایش از همه آزمایش های دیگر در رابطه با مغز دقیق تر میباشد ، و پزشک با این آنژیو گرافی به راحتی میتواند مشکلات را تشخیص دهد و حتی اگر نیاز به عمل جراحی باشد فرد را عمل کند .

نکته مهم دیگر درباره این آزمایش این است که پزشک متخصص در برخی موارد با انجام آنژیو گرافی در یک نوبت میتواند هم بیماری را تشخیص دهد و هم در زمان انجام آزمایش فرد را درمان کند که این بسیار جالب و کارآمد است .

کارهایی که قبل از آنژیوگرافی مغز باید انجام دهیم

برای انجام آزمایش رگ نگاری یا همان آنژیوگرافی باید مواردی را قبل از انجام آزمایش انجام دهید . فرد باید به پزشک اطلاع دهد که از چه داروهایی استفاده میکند و به چه چیزهایی آلرژی دارد تا پزشک بتواند اطمینان پیدا کند که در طول آزمایش مشکلی برای فرد پیش نمی آید .

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
داروهای مضر برای قلب کدامند؟

در این آزمایش از داروهای بی حسی استفاده میشود و پزشک باید اطمینان داشته باشد که پس از تزریق این داروها مشکلی برای شما ایجاد نمیشود .

از شما خواسته میشود که تا 8 ساعت قبل از انجام آزمایش چیزی نخورید و ناشتا باشید .

تجهیزات آزمایش رگ نگاری

همانطور که گفتیم برای این آزمایش از یک لوله باریک  و بلند به نام کاتتر برای ورود به شریان استفاده میشود .

تجهیزات دیگری که معمولا در این آزمایش استفاده میشوند عبارتند از : دستگاه کنترل فشار و دستگاه کنترل ضربان قلب .

نکات مهم آنژیو گرافی مغز

اگر فرد بیمار  نارسایی کلیه دارد نمیتواند از این آزمایش استفاده کنند ، همچنین این آزمایش برای خانمها هم نکات مهمی دارد که یکی از مهمترین آنها این است که اگر فرد بیمار احتمال میدهد که باردار باشد باید حتما این موضوع را با پزشک متخصص هماهنگ کند تا پزشک آزمایشات مربوط را انجام دهد . نکته دیگر درمورد خانم ها این است که اگر فرد بیمار کودک نوزاد دارد و شیرده است پس از انجام آزمایش باید 1روز کامل صبر کند و پس از آن شیر دادن به نوزاد را دوباره شروع کند .

ما در این مطلب بررسی کردیم که آنژیو گرافی مغز چیست و چه کاربرد هایی دارد ما به شما پیشنهاد میکنیم اگر قصد انجام آنژیوگرافی مغز یا قلب را دارید ، به بهترین متخصص قلب مراجعه کنید ؛ امیدوارم این محتوا برای شما مفید و کار آمد باشد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + شش =