آنژیوپلاستی عروق کرونر

آنژیوپلاستی عروق کرونر چیست؟ + توصیه های لازم در مورد آن | جوزانی

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

آنژیوپلاستی عروق کرونر که مداخله کرونری از راه پوست نیز نامیده می شود روشی است که برای باز شدن گرفتگی عروق قلب استفاده می شود. آنژیوپلاستی از یک کاتتر کوچک بادکنکی استفاده می کند که در یک رگ خونی مسدود شده قرار می گیرد تا به بازشدن آن و بهبود جریان خون در قلب شما کمک کند.

آنژیوپلاستی عروق کرونر می تواند علائم انسداد شریان ها مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس را بهبود بخشد. آنژیوپلاستی همچنین اغلب در هنگام حمله قلبی برای باز شدن سریع یک شریان مسدود شده و کاهش میزان آسیب به قلب شما استفاده می شود.

توصیه های لازم قبل از آنژیوپلاستی عروق کرونر

پزشک ممکن است به شما دستور دهد که برخی از داروها را قبل از آنژیوپلاستی تنظیم یا متوقف کنید، مانند ضدالتهابی غیراستروئیدی . حتما در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، از جمله مکمل های گیاهی به بهترین دکتر قلب اطلاع دهید.

معمولا باید شش تا هشت ساعت قبل از آنژیوگرافی غذا یا نوشیدن را متوقف کنید.

صبح روز عمل، داروهای مورد تأیید را فقط با جرعه های کوچک آب مصرف کنید.

در صورت مصرف، تمام داروهای خود را برای حمل به بیمارستان ، از جمله نیتروگلیسیرین، جمع آوری کنید.

آنژیوپلاستی معمولا نیاز به یک شب اقامت در بیمارستان دارد و فردای آن روز می توانید خود را به خانه برسانید.

بیشتر بخوانید : انواع آنژین صدری چیست؟

آنژیوپلاستی

آنژیوپلاستی عروق کرونر در طول درمان

آنژیوپلاستی عروق کرونر توسط بهترین دکتر قلب در تهران  انجام می شود. آنژیوپلاستی از طریق شریانی در کشاله ران یا مچ دست انجام می شود. بیهوشی عمومی لازم نیست شما یک آرامبخش دریافت خواهید کرد تا به شما در آرامش کمک کند، اما بسته به میزان عمیق آرامش شما ممکن است در طول عمل بیدار باشید.

پزشک ناحیه پا یا مچ دست شما را با محلول ضد عفونی کننده آماده کرده و یک ورق استریل را روی بدن شما قرار می دهد. پزشک از بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه ای که در آن برش بسیار کوچکی ایجاد می شود استفاده می کند. سپس یک سیم راهنمای کوچک و نازک در رگ خونی قرار می گیرد. با کمک اشعه ایکس پزشک یک لوله نازک (کاتتر) را در شریان شما قرار می دهد.

یک بادکنک کوچک با یا بدون استنت در نوک کاتتر در محل انسداد متورم شده و عروق مسدود شده را گسترده می کند. پس از کشیده شدن شریان، بادکنک خالی می شود و کاتتر برداشته می شود.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
علل گرفتگی رگ قلب

اگر چندین انسداد دارید، ممکن است این روش در هر انسداد تکرار شود. بسته به دشواری و تعداد انسداد و بروز هرگونه عارضه، آنژیوپلاستی عروق کرونر می تواند تا حدود یکساعت طول بکشد.

بیشتر بخوانید : التهاب عضله قلب چیست؟

قرار دادن استنت

یک استنت که شبیه یک سیم پیچ کوچک مش است از دیواره های شریان شما پشتیبانی می کند و از تنگ شدن مجدد آن پس از آنژیوپلاستی جلوگیری می کند.

استنت که در اطراف بالون در نوک کاتتر است ، از طریق شریان به سمت انسداد هدایت می شود.

در انسداد، بادکنک باد می شود و استنت منبسط می شود و در داخل شریان قفل می شود.

استنت به طور دائم در شریان می ماند تا آن را باز نگه دارد و جریان خون را در قلب شما بهبود بخشد. در برخی موارد ممکن است بیش از یک استنت برای باز کردن انسداد مورد نیاز باشد.

هنگامی که استنت در جای خود قرار گرفت، بالون تخلیه و برداشته می شود.

تصاویر بیشتری با اشعه ایکس (آنژیوگرام) گرفته می شود تا ببینند خون چگونه در شریان تازه باز شده شما به خوبی جریان می یابد.

اکثر استنت هایی که در طی آنژیوپلاستی عروق کرونر کاشته می شوند دارویی هستند. پس از قرار دادن استنت، پزشک شما داروهایی مانند آسپرین، کلوپیدوگرل، تیکاگرلور یا پراسوگرل را تجویز می کند تا احتمال تشکیل لخته خون روی استنت را کاهش دهد.

بعد از عمل

اگر یک عمل غیر اضطراری انجام داده اید احتمالا یک شب در بیمارستان می مانید تا قلب شما تحت نظر باشد و داروهای شما تنظیم شود. به طور کلی شما باید بتوانید هفته بعد از آن به سر کار یا روال عادی خود بازگردید.

هنگام بازگشت به خانه مایعات فراوان بنوشید تا بدن شما از رنگ کنتراست شسته شود. حداقل یک روز پس از آن از انجام تمرینات سنگین و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. از پزشک خود که مطمئنا  بهترین دکتر قلب است یا پرستار خود در مورد سایر محدودیت ها در فعالیت بپرسید.

انجام آنژیوپلاستی عروق کرونر و استنت گذاری به معنای از بین رفتن بیماری قلبی شما نیست. شما باید عادات شیوه زندگی سالم را ادامه دهید و طبق تجویز پزشک از داروها استفاده کنید.

اگر علائمی مشابه علائم قبل از عمل داشتید، مانند درد قفسه سینه یا تنگی نفس، با پزشک خود تماس بگیرید.

برای حفظ سلامت قلب بعد از آنژیوپلاستی  باید:

ترک سیگارکنید

سطح کلسترول خود را کاهش دهید

رژیم غذایی سالمی داشته باشید که دارای چربی اشباع کم باشد

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
مراکز انجام اکو قلب

وزن سالم را حفظ کنید

ورزش منظم داشته باشید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − یک =