آمبولی ریه چیست؟

آمبولی ریه چیست؟

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

در این مطلب اطلاعات کاملی راجع به آمبولی ریه در اختیار تان قرار می دهیم امیدواریم این مطلب به اندازه کافی برای تان آموزنده و مفید قرار گرفته شده باشد.

شاید نام این بیماری به گوش تان خورده باشد اما اطلاعات زیادی از این موضوع نداشته باشید در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

بهترین متخصص اکوکاردیوگرافی قلب این چنین به این موضوع اشاره کرده است.

آمبولی ریوی چیست؟

در واقع آمبولی ریوی به شرایطی گفته می شود که لخته ی خون در سیاهرگ خونی گسترش می یابد و سپس به مرور زمان این لخته خون به سمت شریان اصلی ریه به حرکت در می آید به طوری که در آخر جریان خون شریان ریوی را به طور کامل می بندد.

آمبولی در شرایطی ایجاد می شود که اختلالی در سیاهرگهای هر اندام ایجاد شود و خون در آن نقاط مسدود شود به گونه ایی که خون لخته شود و پس از مدتی لخته های خون توسط جریان خون به شریان ریه انتقال داده شود.

چه عواملی باعث ایجاد آمبولی ریوی می شود؟

در فرد نرمال معمولا زمانی لخته ی خون ایجاد می شود که بدن به طور طبیعی بخواهد تا خون ریزی مقابله کند،در واقع لخته خون پاسخی طبیعی از سوی بدن محسوب می شود تا جلوی خون ریزی را بگیرد.

شاید در طی زندگی شخصی خودتان دست تان با چاقویی بریده شده باشد به همین خاطر بدن برای پاسخ گویی به ایجاد خون ریزی شروع به لخته کردن خون در این ناحیه می کند.اما توجه داشته باشید که همواره لخته شدن خون برای بدن ما خوب به نظر نمی رسد در مواقعی نیز ممکن است این کار برای بدن ما خطر ناک باشد.

ایجاد لخته ی خون بطور غیرطبیعی ممکن است بنا به دلایلی صورت گیرد،به عنوان نمونه ممکن است پایین آمدن سرعت خون و یا آسیب به دیواره عروق خونی از عوامل ایجاد لخته خون باشد.

در مواقعی که این لخته ها در سیاهرگ تشکیل شده است،به این لخته ها لخته وریدی گفته می شود.

تا به این جای متن اطلاعات کاملی راجع به آمبولی ریه در اختیار تان قرار دادیم در ادامه به بررسی دیگر موضوعات این عنوان خواهیم پرداخت.

آمبولی ریه چه علائمی دارد؟

شاید شما هم سوالی به ذهن تان آمده باشد که آمبولی ریه چه علائمی دارد؟ برای پاسخ دادن به این موضوع پیشنهاد می دهیم ادامه ی این مطلب را با دقت مطالعه نمایید.

توجه داشته باشید که آمبولی ریه ممکن است در افراد مختلف به صورت متفاوت نمایان شود.

با مطالعه مقاله زیر از ما حمایت کنید
تشخیص بیماری مادرزادی قلب (به همراه علل و راه های درمان آنها)

معمولا اصلی ترین علائم آمبولی ریه تنگی نفس می باشد.

در ناحیه قفسه سینه درد احساس می شود.

این دسته از بیماران دارای ضربان قلب سریع و گاها نامنظم می باشند.

ممکن است احساس تپش قلب داشته باشند.

ممکن است سرفه  و در مواقعی نیز سرفه های خونی مشاهده شود.

احساس تعریق فراوان در افراد بیمار مشاهده می گردد.

پایین بودن فشار خون ممکن است در این افراد مشاهده گردد.

در آینده ایی نزدیک برای شما با بروزرسانی کردن این محتوا به معرفی دیگر علائم این بیماری خواهیم پرداخت. در ادامه این مطلب به  روش های تشخیص آمبولی ریه خواهیم پرداخت.

تشخیص بیماری آمبولی ریه

معمولا تشخیص این بیماری به آسانی نمی باشد به گونه ایی که کار تشخیص این بیماری توسط پزشکان به سادگی نمی باشد چرا که این بیماری با بیماری های مشابه دارای علائم مشابه ایی می باشد.

اما در مواقعی که این بیماران با این علائم به پزشکان مراجعه می کنند پزشکان برای تشخیص ریشه ی علائمشان شان تصویر برداری هایی را تجویز می نمایند که علت مشکل را جویا شوند.

معمولا برای تشخیص ، پزشکان از تصویر برداری های زیر استفاده می نمایند.

اکوکاردیوگرافی

سی تی اسکن ریوی با تزریق

الکتروکاردیوگرام

 

روش های درمان آمبولی ریه

استفاده از داروهای ضد انعقاد خون

درمان با داروهای حل کننده لخته

خارج کردن آمبولی از طریق جراحی

خارج کردن امبولی از طریق  پوست

در این مطلب اطلاعات کاملی راجع به آمبولی ریه در اختیار تان قرار دادیم امیدواریم این مطلب به اندازه کافی برای تان آموزنده و مفید قرار گرفته شده باشد برای دریافت خدمات مشاوره ایی با بهترین متخصص انژیوگرافی قلب  می توانید به قسمت های مربوطه مراجعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 5 =