آشنایی با اصطلاحات اکوی قلب

آشنایی با اصطلاحات اکوی قلب

لطفاپس از مطالعه امتیاز دهید

آشنایی با اصطلاحات اکوی قلب: همه ما زمانی که احساس می‌ کنیم مشکلی در قلبمان ایجاد شده است، سریعا به سراغ بهترین متخصص قلب تهران می رویم و می‌خواهیم مشکل را برطرف کنیم. اولین کاری که پزشک متخصص انجام می ‌دهد، این است که برایمان آزمایش اکو تجویز می‌کند.

در این آزمایش، ویژگی‌ ها و عملکرد های مختلف قلب بررسی می‌شود. تمام آناتومی آن زیر نظر گرفته می ‌شود تا پزشک متوجه شود که دقیقا مشکل از کجاست. یک سری اصطلاحات برایش وجود دارد که ما در این مقاله به تفسیر و توضیح آن ها می‌پردازیم.

تعریفی از اکوی قلب

قبل از توضیح اصطلاحات، باید بگوییم که اکوکاردیوگرافی یا همان اکوی قلب یک آزمایش مهم برای کسانی است که به بیماری قلبی عروقی یا مشکلات مربوط به دریچه قلب یا نارسایی قلب، مشکوک هستند. در نتیجه پزشک علائمی مانند تنگی نفس را در آنها بررسی می کند و یک آزمایش بدون درد را به عمل می آورد. در واقع یک نوع سونوگرافی از قلب است که در آن فیلم های کوتاه از قلب به نمایش در می آید.

در حقیقت اکوی قلب یک آزمایش ساده است و در عرض ۱۵ دقیقه انجام می‌ شود. زمانی که اکو از شما می کنند، وضعیت قلب در حالت های مختلف بررسی می‌ گردد و تصاویر زنده روی صفحه نمایش پخش می شود.

پیشنهاد: مراکز انجام اکو قلب در تهران

تعریفی از اکوی قلب

آشنایی با اصطلاحات اکوی قلب

اصطلاحات اکو قلب

شاید پزشک یک نوع اکوی خاص از قلب را برای شما تجویز کرده باشد و بخواهید در مورد آن اطلاعات پیدا کنید. پس اگر مایل هستید آشنایی بیشتری با اکوکاردیوگرافی داشته باشید و معانی اصطلاحات آن را یاد بگیرید، این قسمت مخصوص شماست:

Fetal Echocardiography اکوکاردیوگرافی جنین

از این اصطلاح برای بررسی قلب جنین استفاده می کنند که معمولا این کار را در هفته ۱۸ تا ۲۲ بارداری انجام می دهند و برای کسانی است که ممکن است فرزندشان به خاطر مشکلات ژنتیکی به بیماری‌ های قلب دچار باشد. در نتیجه وضعیت قلب از این طریق بررسی می گردد.

Transthoracic Echocardiography اکوکاردیوگرافی قفسه سینه

این آزمایش هم رایج ترین نوع اکوکاردیو گرافی به حساب می‌ آید که هیچ  گونه دردی ندارد و با یک دستگاه به نام مبدل بر روی قفسه سینه انجام می گیرد. به طوری که امواج صوتی با طول موج مشخص را انتشار می دهد که گوش انسان قادر به شنیدن آنها نیست.

Stress Echocardiography اکوکاردیوگرافی استرس اکو استرس

این کار را در طول یک تست استرس انجام می دهند. یعنی در یک تست استرس شما باید ورزش کنید و یک داروی خاص استفاده کنید که قلب تان سریعتر شروع به کار کند که قبل یا بلافاصله بعد از ورزش، این کار را برایتان انجام می دهند. علت هم این است که تشخیص بیماری های قلبی عروقی از طریق ورزش راحت تر انجام می شود.

Transesophageal Echocardiography اکوکاردیوگرافی از طریق مری اکو مری

زمانی که می خواهند  قسمت های مختلف قلب را بررسی کنند، عموما این کار را از طریق قفسه سینه انجام می‌دهند. اما گاهی از طریق مری هم آزمایش را انجام می دهند. این اصطلاح برای افرادی است که می خواهند راه دقیقتری را به انجام برسانند و اکو را به جای قفسه سینه از طریق مری انجام دهند که لوله منعطفی را از گلو به سمت مری می فرستند و در آن جزئیات مربوط به  قلب به نمایش در می آید.

Three-Dimensional Echocardiography اکوکاردیوگرافی سه بعدی

این اصطلاح به معنای ایجاد تصاویر سه بعدی از قلب است که جزئیات مربوط به عملکرد قلب را به خوبی نمایش می دهد و تصاویر سه بعدی از آن را تهیه می کند که به آن اکو کاردیوگرافی سه بعدی قفسه سینه می گویند.

اکوکاردیوگرافی سه بعدی

آشنایی با اصطلاحات اکوی قلب

کلام آخر

اگر شما می خواهید وضعیت قلبتان به بهترین شکل ممکن بررسی شود، حتماً باید به متخصص مراجعه کنید. پزشک متخصص تمام جوانب را برای شما بررسی می کند. احتمال خطر را به شما گزارش می‌ دهد و برایتان اکوی قلب تجویز می‌ کند. شاید در تجویز اکو با یکسری از اصطلاحات مواجه شده باشید که ندانید دقیقاً چه فرقی با یکدیگر دارند و چرا برای شما تجویز شده اند.

ما در این مقاله به طور کامل اصطلاحات را برایتان توضیح دادیم اما باز هم تاکید می‌ کنیم اگر میخواهید بهترین نتیجه را بگیرید، حتماً به فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران مراجعه کنید و کارتان را زیر نظر فردی با تجربه پیگیری کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 14 =